Města se bojí, že přijdou o své hasiče (ilustrační snímek).

Města se bojí, že přijdou o své hasiče (ilustrační snímek). | foto: HZS Olomouckého kraje

Městům na Liberecku hrozí, že budou bez hasičů. Stát seškrtá rozpočty

  • 6
V Libereckém kraji hrozí zrušení hasičských stanic. To děsí starosty měst, kde by tak přišli o profesionální hasiče. K nepopulárnímu kroku dojde, pokud jim v roce 2015 stát skutečně seškrtá rozpočet o plánovaných 45 procent. Šetřit jen na opravách by už nepomohlo. Řešením by bylo jen propouštění.

"Už současný rozpočet je maximálně seškrtaný, fungovat ale ještě můžeme a setrvačností bychom nějak přežili. Rozpočet připravený na rok 2015 je už ale likvidační," uvedl ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

V praxi by to znamenalo, že by profesionální hasiči byli nuceni opustit "pobočné" stanice. V menších městech je totiž méně lidí a tedy i nižší stupeň nebezpečí. Nyní jsou například v Jilemnici, Jablonném v Podještědí, Tanvaldu nebo Raspenavě.

Přitom například raspenavská stanice je nutná pro celý Frýdlantský výběžek. Další nejbližší stanice hasičských profesionálů je až v Liberci. Dojezdové časy by se pro zasahující posádky extrémně prodloužily.

"Byl by to problém pro celé Frýdlantsko, neumím si to ani představit," řekl starosta Raspenavy Pavel Lžičař. Hasiči z tamní základny vyjíždějí do akcí od poloviny devadesátých let.

Snížení mezd a žádné stravenky

Hasiči by zároveň neměli peníze na povinné, ale placené revize techniky. "Může se také stát, že budeme mít přístroje, které ale nebudeme moci používat," obává se ředitel hasičů Hlinovský.

Hasiči museli kvůli nutným úsporám přistoupit k razantním úsporám. Do konce roku propustí na Liberecku 14 zaměstnanců administrativy, ušetří tak asi sedm milionů korun. Od loňska také dostávají hasiči méně peněz za pohotovost, menší odměny za práci navíc a přišli o stravenky. Kvůli úsporám se jim v kraji snížily mzdy v průměru o 12 procent.