Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajem zní ozvěny druhé světové války. Trosky letadel rezivějí v horách

  8:41aktualizováno  8:41
Dodnes leží hluboko pod hlínou uprostřed hor: trosky letadel, která během druhé světové války na území kraje havarovala. Nejvíc leteckých katastrof se během války odehrálo na Frýdlantsku.

Posádce amerického letadla, které se zřítilo u Vísky, odhalili nedávno pomník. Na snímku František Tuhý ze sdružení Víska, které se o stavbu pomníku postaralo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dodnes se o ně lidé zajímají: například nedávno odhalený pomník ve Vísce připomíná událost, která se odehrála 5. března 1945 na poli mezi osadami Višňovou-Minkovicemi a Vískou.

Tehdy se posádka amerického bojového letounu B-17G City of Savannah, vedená kapitánem a pilotem Ralfem Wadem Kittlem, vydala na svou třináctou misi do Německa.

Od země se stroj odlepil z anglického Knettishallu a s nákladem bomb mířil na německá města Chemnitz a Plavno. Jenže u druhého z měst dostal zásah německou protiletadlovou střelou. Ta vyřadila dva ze čtyř motorů. Bylo jasné, že zpátky do Anglie už se nedostane.

„Od syna kapitána Kittela jsem se dozvěděl, jak to vypadalo v kabině těsně před pádem. Bylo to velké drama - poškozené letadlo, nepřátelské území a navíc nevěděli, kam se řítí. Zkusili jedinou možnost: dostat se co nejdál za frontu, která byla asi 30 kilometrů od polských hranic,“ vypráví pilot horkovzdušných balonů Vladimír Lacina, který se zajímá o historii letectví.

Poslední hlášení? Máme dva poškozené motory

„Jejich poslední hláška byla: Máme dva poškozené motory a letíme do Polska.“ Nad Frýdlantskem jim ale selhal i třetí motor a posádka se katapultovala. „Stroj šel k zemi nejspíš rychle, protože poslední člen posádky střelec R. H. Warren už nestačil otevřít padák,“ poznamenal Lacina.

Trosky letadla vojáci wehrmachtu a místní četníci rozmontovali, naložili ve Višňové na vlak a odvezli do Liberce. Skončily v některé z jam u letiště v Liberci-Růžodole.

„Máme vytipovaná místa, kde byly, na konci války tam Němci zasypali součásti asi patnácti letadel. Chtěli bychom je během letoška zmapovat a odkrýt a zahrnout objev do výstavy o letectví, kterou chystáme v muzeu na příští rok,“ řekl dokumentarista ze Severočeského muzea Ivan Rous. Pro ostatky mrtvého střelce si přijeli po válce Američané.

Letecká neštěstí ale nerozlučně patřila k obrazu tohoto regionu po celou válku. V létě 1939 narazil bombardovací letoun Heinkel do strmého svahu v Tišině nad Hájeným potokem. Všichni čtyři členové posádky zahynuli a stroj byl zcela zničen; větší kusy trosek odvezl vlak z Bílého Potoka.

S vínem v cíli nepřistáli

V úterý 17. června 1941 narazil letoun Heinkel He-111B, který letěl s vínem a dalším nákladem z francouzského Lille, do strmého západního svahu Měděnce.

„Obyvatelé Nového Města pod Smrkem sice tehdy večer uslyšeli velkou ránu, ale nevzbudilo to žádnou pozornost - důležitější byla očekávaná válka s Ruskem. Na Měděnci u Velkého kamene stávala malá dřevěná rozhledna, spíše pozorovatelna. Novoměstský školník pan Bertheyer se obával, že po vypuknutí války bude vstup na rozhlednu zakázán, a proto se vydal v neděli 29. června společně s manželkou a dcerkou Margit na vrchol k rozhledně,“ napsal v časopisu Krkonoše - Jizerské hory propagátor letectví Jaroslav Prchal.

Když děvčátko oběhlo vrcholovou skálu, objevilo ve svahu zčásti ohořelé mrtvoly - protože od katastrofy uplynulo 12 dnů, byly již v pokročilém rozkladu - a roztroušené zbytky letounu. Pan Bertheyer se vydal okamžitě do města a vše oznámil policii.

Letecké technické komando následně transportovalo trosky k silnici a dál na nádraží. Kam byli odvezeni mrtví, není známo.

Našly se zbytky uniformy i střepy

Před osmi lety se Prchal vydal na místo neštěstí. „Našli jsme zbytky tenkostěnných lahví od vína i silné od sektu, rozbité vinné skleničky z barevného skla i střepy porcelánových, ručně malovaných talířů. Smutnější byly nálezy osobních věcí posádky. Z poloviny ohořelý zapalovač s čitelnou značkou, víceúčelový kapesní nůž z nerezové oceli známé značky s ohořelými střenkami, který byl ještě zcela funkční, polovina pilotního odznaku nošeného na levé straně uniformy a nález nejsmutnější - ohořelý rukáv vlněného svetru, který fasovali poddůstojníci. Na vrcholové skále jsme objevili již zašlý vyškrábaný nápis technického komanda, které zajišťovalo transport trosek k silnici do údolí. A potom diamant v kupě hlíny - výrobní štítek letounu,“ napsal Prchal.

Větší štěstí než osádka Heinkelu měl pilot jednomístného stíhacího letadla, které se zřítilo nad Bílým Potokem, asi čtvrt kilometru od skály Horní Hlídač koutu. Lidé, kteří spěchali k místu nehody, ho potkali jen lehce zraněného na půli cesty.

Na svahu hory Milíř došlo v prosinci 1942 k pádu vojenského bombardovacího letounu Junkers Ju-88. Letoun narazil za prudké sněhové bouře do horského úbočí. Trosky stroje byly zabořeny hluboko v zemi.

Německá letadla pátrala po zmizelém letounu marně. Jeho zbytky s třemi mrtvými letci objevili dřevorubci teprve v březnu příštího roku, když opadla sněhová vrstva. O svatodušních svátcích roku 1944 se za jasného dne zřítil Junkers 52 nedaleko rozhledny na vrcholu Smrku.

Dodnes nevyřešená záhada

Překvapení turisté okamžitě přispěchali k místu havárie, ale letadlo začalo hned hořet a třem členům posádky už nebylo pomoci.

A na závěr jedna záhada, která čeká dodnes na své rozluštění. Dle výpovědi svědků havaroval počátkem léta posledního roku války někde v oblasti Velké Jizerské louky sovětský pozorovací dvouplošník dřevěné konstrukce s plátěným potahem, letounek PO-2, lidově zvaný Kukuruzník.

Údajně jej marně hledala další letadla a bez úspěchu se také vrátila po týdnu marného hledání i četa sovětských vojáků. Někde v močálech a nepropustných lesích možná leží ještě dnes zbytky tohoto letadla a čekají, až je náhodný turista objeví, pokud v drsném prostředí vůbec něco zbylo.

Jizerské hory svá tajemství velmi pečlivě střeží.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Najdete na iDNES.cz