Hejtman Libereckého kraje Martin Půta rezolutně odmítá, že by vzal jakýkoliv...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta rezolutně odmítá, že by vzal jakýkoliv úplatek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V tabulce úplatků je hejtman Půta i bojovník proti korupci Korytář

  • 14
Tabulku s názvem Kostel a rozepsanými sumami pro devět osob, mimo jiné pro hejtmana Půtu či politika a bojovníka proti korupci Jana Korytáře, našla policie u jednoho z pracovníků Metrostavu. Celkem 11 milionů jsou údajně úplatky pro lidi, jež měli ovlivnit vyplacení dotace na opravu kostela svaté Máří Magdalény.

O nalezené tabulce informovala Česká televize. Hejtman o tabulce nic neví. „Tu tabulku si vysvětlit neumím. Mohu jen říci, že to není žádná moje tabulka, že jsem takovou tabulku nikdy neviděl, nemám o ní žádné informace,“ řekl hejtman Martin Půta pro Českou televizi.

Celý víkend nezvedal MF DNES mobilní telefon. Už dříve ale rezolutně odmítl, že by kdy vzal jakýkoliv úplatek.

Jedná se o kauzu zneužívání evropských dotací, ve které je nyní z korupce a dalších trestných činů obviněno deset osob, nově i právě hejtman Půta.
V tabulce figuruje pod přezdívkou Nejvyšší a podle obvinění měl získat úplatek 800 tisíc korun.

Hejtman Půta je předsedou Regionální rady ROP Severovýchod, která rozhoduje o vyplácení evropských dotací. Policisté jsou přesvědčeni, že měl ze své pozice zajistit snazší vyplácení peněz pro Metrostav. Firma rekonstruovala zmíněný kostel, kde se za 55 milionů korun budovalo „Centrum geotermální energie pro občany“.

Projekt byl ale od počátku rizikový, protože byl původně spojen s osobou Jiřího Zeronika, pro korupci již jednou odsouzeného podnikatele. Proto se peníze neměly vyplatit v průběhu projektu, ale až po jeho dokončení a kontrole.

Obviněno je pět lidí

Protože žadatelé dotace měli dostat peníze až po skončení projektu, poskytl jim Metrostav na stavbu úvěr. Začalo hrozit, že už firma peníze neuvidí, proto měla zájem na změně podmínek proplácení dotací.

V obvinění hejtmana údajně figuruje pět osob. Kromě Martina Půty jde o dva zaměstnance Metrostavu – Jaroslava Stuchlíka a Jana Petráně, podnikatele Jaromíra Dolanského a Petra Jirků z Developer.cz.

S manažerem Metrostavu Petráněm se hejtman Půta údajně setkal na benzinové pumpě, také si telefonovali. „Slíbený úplatek obdržel Martin Půta pouze z části, kdy zbývající část mu slíbili Jaroslav Stuchlík, Jan Petráň a Petr Jirků vyplatit až z poskytnuté dotace,“ píše se podle České televize v obvinění.

Hejtman již minulý týden ve svém prohlášení uvedl, že nikdy žádný úplatek nevzal. Obvinění považuje za komplot a říká: „Prohlašuji, že sdělené obvinění je naprosto neopodstatněné, jsem nevinen, nepřijal jsem nikdy žádný úplatek v jakékoliv formě.“ Proti obvinění se chce bránit všemi dostupnými právními kroky.

„Prohlašuji, že veškeré kroky, které jsem ve věci projektu rekonstrukce kostela svaté Máří Magdaleny v Liberci jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod konal, byly vedeny výhradně v zájmu řádného hospodaření s finančními prostředky EU.“

V tabulce figuruje i Jan Korytář

V tabulce pod přezdívkou Nejčistší figuruje také liberecký politik a bojovník proti korupci Jan Korytář. Je členem Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a ani on netuší, jak se na tabulce ocitl. Vedle jeho jména je v tabulce údajně suma 700 tisíc korun. Také on odmítá, že úplatek vzal. Obviněn není.

„Rezolutně tvrdím, že žádný úplatek nebo protislužbu jsem ani nepožadoval, ani mi nebyl nabídnut, samozřejmě jsem jej ani nepřevzal,“ komentoval údajnou tabulku Metrostavu Jan Korytář.

Proč na ní figuruje, se pouze domýšlí. Podle něj by mohlo jít o přípravu o jeho případné uplacení v této kauze v budoucnu.

„Pokud se ve spisu vyskytují informace, že je u označení ‚Nejčistší‘ částka pět set tisíc korun a touto osobou mám být já, pak z mé znalosti situace mohlo jít o přípravu mne v souvislosti s touto zakázkou uplatit či mít tuto položku připravenou, pokud bych si o úplatek řekl sám. To jsem ale za celou svou politickou kariéru neudělal a dělat to ani nehodlám,“ uvádí Jan Korytář.