Žloutenka se objevila také v liberecké MŠ v Růžodole.

Žloutenka se objevila také v liberecké MŠ v Růžodole. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žloutenka ustupuje. Stopy po nákaze hledají hygienici na trhu v Jablonci

  • 3
Dobrá zpráva. Žloutenka v Libereckém kraji je už zřejmě na ústupu. Minulý pátek se objevil poslední případ tohoto onemocnění. Pokud to tak zůstane, bude to pro epidemiology znamení, že zdroj nákazy už vymizel a nebude tak touto cestou docházet k dalšímu rozšiřování.

Stále totiž zjišťují, proč pětatřicet lidí z Jablonce nad Nisou a šest z Liberce žloutenkou onemocnělo. Jako možný zdroj nákazy se pro ně zatím nabízí nějaká regionální potravina.

Stopy vedou i na jabloneckou tržnici. Většina nakažených lidí tam totiž nedávno nakupovala. Pokud by se žádný další případ neobjevil, znamenalo by to, že potravina se vyskytovala jen krátkou dobu a už se neprodává.

Hepatitida A

Akutní infekční onemocnění, které postihuje játra a jeho průvodním jevem je často žloutenka. Přenáší se zejména fekálně-orální cestou (označována laicky jako nemoc špinavých rukou), ostatní druhy přenosu jsou vzácné. Příznaky hepatitidy mohou být tmavá moč a světlá stolice, zažloutlá bělma a kůže, celková únava a další. Zvláště u dětí a mladých lidí se však často stává, že nemoc vůbec nezaregistrují a přechodí ji. Pro dobrou regeneraci jater je nutné po dobu zánětu striktně dodržovat alkoholovou abstinenci. Proti hepatitidě A lze očkovat.

Zdroj: Wikipedia.org

„Pro nás je u této epidemie zvláštní, že neevidujeme kontaktní onemocnění v rodinách, z těch pětatřiceti případů máme pouze jeden, kdy nejprve onemocněla manželka a za třicet dní manžel. V současné době není ani v celé České republice žádný takový podobný výskyt žloutenky, proto se domníváme, že nosičem viru může být třeba potravina nebo voda. A vzhledem k tomu, že nejsou hlášena onemocnění ani v okolních okresech, tak si myslíme, že to musela být nějaká regionální potravina, regionální produkt. Hledáme jehlu v kupce sena,“ uvedla Jana Prattingerová, ředitelka epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci.

Aby zjistili, jak spolu všechny případy souvisí, zaslali epidemiologové stolici nemocných do výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, kde hledají virus a v případě, že jej naleznou, posílají ho k dalšímu vyšetření do Německa.

Mysleli si, že stopy nákazy vedou na jabloneckou přehradu

„V první fázi jsme si mysleli, že onemocnění mají souvislost s návštěvou jablonecké přehrady, kde jsou stánky s občerstvením, a také tam nejsou všechny zahrádky v okolí napojeny na kanalizaci, takže možný zdroj nákazy by se tam našel. Ale pak se ukázalo, že ne všichni nemocní přehradu navštívili. Zaměřili jsme se proto na trh u jabloneckého nádraží, spolupracujeme s Technickými službami města Jablonce, vyhledáváme jednotlivé produkty, které se prodávaly na sklonku léta, abychom zjistili, co mají společného. A také tam proběhnou konkrétní opatření. Například s radnicí jednáme o tom, aby tam byla k dispozici tekoucí voda tak, aby si mohli prodejci umýt ruce, třeba po návštěvě toalety,“ zdůraznila ředitelka.

Virová hepatitida typu A je pouze lidské onemocnění a do prostředí se dostává formou fekálií.

„Některá zelenina může být těmito fekáliemi i hnojena. A existují také některé druhy zeleniny, které jsou rizikovější než jiné, například listový salát,“ poznamenala Jana Prattingerová. Inkubační doba žloutenky, tedy doba, kdy vstoupí virus do organismu a než se projeví první příznaky, je poměrně dlouhá, od patnácti do padesáti dní.

Nejčastěji onemocní lidé kolem třicátého dne. Ze začátku je virus přítomen v krvi, a to je také období, kdy často dochází k přenosu žloutenky mezi narkomany, kteří si drogu aplikují injekční stříkačkou.

Později je virus přítomen ve stolici. „Virus snese teplotu kolem šedesáti stupňů po dobu třiceti minut a líbí se mu v kyselém prostředí,“ podotkla epidemioložka.

Mytí rukou a oplachování zeleniny a ovoce

Prevencí je dodržování základních hygienických návyků, jako je mytí rukou, oplachování zeleniny i ovoce, a také očkování, které je účinné již týden až čtrnáct dní po aplikaci první dávky.

Poslední velkou epidemii žloutenky zažil Liberecký kraj naposledy v roce 2008 a 2009, před letošními letními prázdninami ale zaznamenali epidemiologové osmnáct případů nakažených narkomanů, přičemž nejvíce jich bylo v libereckém okrese.

Od 21. srpna se pak objevil první případ nakaženého i mimo tuto skupinu lidí. Mezi nemocnými jsou také děti, nejmladší jsou dva předškoláci z Liberce. Jedno z dětí se zřejmě nakazilo od matky.