Českou Lípu bude dnes večer hodinu osvětlovat jen měsíc.

Českou Lípu bude dnes večer hodinu osvětlovat jen měsíc. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Českolipsko se na hodinu ponoří do tmy. Osvětlovat ji bude jen měsíc

  • 9
Pouze měsíc bude v­ sobotu 19. března večer osvětlovat ulice některých měst v českolipském okrese. Přihlásila se totiž k mezinárodní akci Hodina Země, která upozorňuje na změny klimatu.

Symbolickým gestem, kdy se město na hodinu ponoří do tmy, dá spolu s ostatními zapojenými městy i jednotlivci ve světě jasně najevo, že jim není lhostejná ochrana životního prostředí.

„V čase, kdy nebudou svítit pouliční lampy, budou kvůli bezpečnosti posíleny hlídky městské policie,“ podotýká místostarostka Alena Šafránková.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Kromě lamp veřejného osvětlení se na hodinu mezi 20:30 a 21:30 zhasne také osvětlení památek, jako je radnice na náměstí, kostel či vodní hrad Lipý.

Učinit logisticky takový krok je pro město velikosti České Lípy velký problém, neboť se v jeden okamžik musí přerušit proud do celkem 74 jističů ve městě.

Do akce půjde 74 lidí

„V praxi to bude znamenat, že 74 lidí v jediný okamžik různě po městě vypne tlačítko a za šedesát minut jej opět zapne,“ upřesnila vedoucí odboru technické správy majetku Petra Novotná.

K celosvětové Hodině Země se připojil také Nový Bor, obec Prysk nebo některé firmy a jednotlivci. Například Martin Stránský ze Cvikova se zavázal, že tento den půjde do školy pěšky, nakoupí ekologickou kosmetiku, bude šetřit vodou a elektřinou, nebo psát na papír z obou stran.

Kampaně po celém světě se tradičně účastní miliony lidí a zhasínají nejznámější světové památky jako například náměstí Times Square v New Yorku, socha Krista v Riu de Janeiro nebo Eiffelova věž v Paříži. V České republice se kampaně každoročně účastní okolo stovky obcí a památek, nechybí mezi nimi mimo jiné Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo centrum Hradce Králové.

V Česku zhasne také jeden ze symbolů Ostravy, radniční věž na Prokešově náměstí, nasvícení radnice a osvětlení chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně či Národní dům v Prostějově. Vedle obcí se k ­hodině potmě přidávají soukromé firmy jako jsou hotely, restaurace a kavárny, které nabídnou svým hostům romantický večer při svíčkách.

Do Hodiny Země se zapojují i jednotlivci

„Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání akce Hodina Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Hodina Země má ale trvalejší dopad. Účastníci se mohou dobrovolně zavázat k další ochraně životního prostředí a klimatu. Například Nový Bor připravuje adaptační strategii, Dolní Hořice chtějí využívat biomasu a Kaplice se zapojí do sítě půjčoven elektrokol a elektroskútrů.

Podobně se zapojují i jednotliví lidé. Ti slibují třeba přesvědčit své sousedy o výhodách zateplení společného domu, k pravidelnému používání kola či společné černé hodince věnované debatě o ochraně klimatu.

Svůj díl musí splnit i stát. Česká republika se na podzim roku 2015 aktivně zapojila do přípravy nové mezinárodní dohody o ochraně klimatu.

Poprvé v dějinách smlouva zavazuje průmyslové i­rozvojové země, aby skutečně začaly chránit společné klima. Zároveň ale bohaté země musí přispět na pomoc odvracet nejchudším regionům světa tvrdé dopady změny klimatu.

K Hodině Země se může bez jakýchkoliv formalit připojit každý člověk. Stačí 19. března od půl deváté do půl desáté večer zhasnout všechna světla v­ domě. K happeningu se lze přihlásit na populární síti Facebook.

Organizátoři Hodiny Země nabízí jednoduchý nástroj, kterým mohou lidé například změnit svoji profilovou fotografii na této sociální síti. Na svém profilu mohou také zveřejnit příspěvky nebo videa a tím se přihlásit k ochraně klimatu. Aplikace je na www.changeclimatechange.org.

Loňský rok byl zatím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii. Byl to také rok, kdy se svět domluvil na ochraně klimatu na historickém summitu v ­Paříži.

„Svět už se dohodl, teď je čas, abychom skutečně začali chránit klima i u nás. Musíme začít šetřit s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a skončit s pálením fosilních paliv, která ke změně klimatu přispívají nejvíce,“ říká Hugo Charvát z Centra pro dopravu a­ energetiku.