Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodkovická školka je přeplněná, město jí dá peníze na úkor koupaliště

  12:12aktualizováno  12:12
Na nové koupaliště si v Hodkovicích nad Mohelkou budou muset počkat déle, než se předpokládalo. Radnice sice pro letošní rok vyčlenila z rozpočtu půl milionu korun na projektovou přípravu, peníze ale nakonec použije na mateřskou školu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Místo biotopového koupaliště, kde se voda čistí pomocí rostlin a nepoužívá se žádná chemie, dá radnice vyčleněné peníze do jediné školky ve městě. Kdyby to neudělala, měli by rodiče dětí v Hodkovicích a okolí velký problém.

„Dostali jsme se do komplikované situace při umísťování dětí. V novém školním roce ještě budeme schopni přijmout všechny tříleté děti, ale pro rok 2019 až 2020 už bude situace velmi složitá. Mělo by nám nastoupit čtyřicet dětí ze silného ročníku 2016. Přitom školka v současné podobě je schopna pojmout maximálně třiadvacet dětí,“ vysvětluje starostka Markéta Khauerová.

Školku postaví ze stavebních buněk

Ještě horší vyhlídky pak podle ní přináší školní rok 2020 až 2021, kdy by školky měly přijmout i všechny dvouleté děti, pokud se do té doby zákon nezmění.

„To je nepředstavitelná situace, protože už teď je školka přeplněná. Peníze, které jsme původně vyčlenili na koupaliště, proto musíme použít na novou přístavbu školky,“ řekla Khauerová.

Zastupitelé tak měli na zvážení tři možnosti, jak přístavbu vyřešit.

Jednoznačně dali přednost pořízení kontejnerové školky, která se postaví na zahradě mateřinky. Jde v podstatě o stavební buňky, které se jen sestaví k sobě. Upravené jsou ale tak, že nikdo nepozná, že jde o pouhé buňky.

Mateřinka musela žádat o výjimku

„Mobilní mateřská škola je na polovině ceny zděné školky s termínem dodání asi pět týdnů. Nám to pomůže hlavně v tom, že se zvýší kapacita natolik, že budeme schopni brát děti i v průběhu školního roku, když se třeba někdo přistěhuje, což teď není možné. Také se nám díky přístavbě rozvolní počet dětí ve třídě. Teď musíme každoročně žádat o výjimku na osmadvacet dětí. To je ale počet, ve kterém se už dá obtížně věnovat dětem individuálně,“ řekla ředitelka MŠ Irena Ryplová.

Kontejnerová přístavba, která nebude s hlavní budovou přímo propojená, přináší i další výhodu.

„Když nebudou silné ročníky, dá se stavba využít například jako tělocvična nebo pro různé kroužky pro děti a podobně,“ zmínila místostarostka Hodkovic Helena Řezáčová.

Pokud jde o přeměnu koupaliště, na které teď peníze nezbyly, bude podle starostky jasno nejdřív na podzim, podle toho, kolik peněz se městu podaří ušetřit jinde.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Najdete na iDNES.cz