Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horské službě je 60. Má stokrát víc práce a místo polního telefonu GPS

  7:52aktualizováno  7:52
Horská služba v Jizerských horách slaví šedesátiny. Lyžaři se s ní poprvé potkali na Ještědu. Během roku 1954 měla skoro stokrát méně práce než teď. V jizerskohorském Bedřichově začínala v nuzné dřevěné boudě s naftovými kamny.

Miroslav Bíca, bývalý náčelník jizerskohorských záchranářů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Drátový polní telefon byl kdysi dávno nejrychlejším spojením mezi záchranáři v dřevěné stanici v Bedřichově a zraněnými lyžaři na sjezdovce Fučíkovka. Pokud tedy fungoval.

I tak vypadala dříve horská služba. V Jizerských horách a na Ještědu vznikla přesně před šedesáti lety.

"Založilo ji osmnáct lidí, všichni pracovali jako dobrovolníci a v roce 1954 ošetřili dvanáct úrazů," prozrazuje Miroslav Bíca, bývalý náčelník jizerskohorských záchranářů.

Do horské služby vstoupil jako dobrovolný člen před čtyřiceti lety a profesionálem se stal v roce 1981. Později dělal náčelníka.

Ve své chalupě v Bedřichově schraňuje Bíca staré dřevěné saně na svážení zraněných, dřevěné lyže, archaickou helmu "kokosáček", mačky, cepíny či lana.

"Za šedesát let vzrostl ohromně počet zásahů. Teď je jich až tisíc za rok," upozorňuje Bíca. V zimě převažují na sjezdovkách úplně jiná zranění než dříve. Díky bezpečnějším lyžím, botám a vázáním ubylo zlomenin holenních a lýtkových kostí. Přibyly naopak úrazy hlavy, vazů a kloubů.

Asi čtvrtina zásahů horské služby spadá do léta. Během posledních 25 let totiž Jizerky ovládl nový fenomén - cykloturistika.

Největším vynálezem v šedesátileté historii horské služby byl bezpochyby mobil. A GPS přístroje. Člověk s mobilem může přesně určit svou polohu, své zranění nebo další problémy. Pokud se ztratí, záchranáři ho dokážou navést na správnou cestu.

GPS navigace, neocenitelný pomocník

"Díky GPS při pátracích akcích přesně víme, kudy jsme prošli, a nepročesáváme stejná místa dvakrát, což se dříve stávalo hlavně ve vánicích nebo v mlze," konstatuje současný náčelník horské služby René Mašín.

Pokud se dříve v Jizerských horách někomu něco stalo, museli ostatní lidé dojet k nejbližší výspě civilizace, kde se nacházel telefon.

"Což v případě Jizerských hor znamenalo dostat se třeba k Šámalově chatě na Novou Louku," připomíná Bíca. "Odtamtud zavolali nám do Bedřichova, a teprve pak začala záchranná akce. Když jsme potřebovali víc lidí, museli jsme je obvolat po pevných linkách."

Než záchranáři dorazili na místo neštěstí na vzdálených hřebenech hor, ležel člověk ve sněhu hodinu a půl a někdy ještě mnohem déle.

V syntetických golfkách byla záchranářům zima

Z hřebenů Jizerských hor se pro pomoc sjíždělo do osady Jizerka, na Smědavu nebo k soušské přehradě. K ohroženým turistů vyráželi záchranáři na dřevěných lyžích. Táhli za sebou saně, kam cestou zpátky ukládali zraněné nebo vyčerpané lidi.

Do jejich výstroje patřily například golfky z umělého vlákna. "Byla v nich hrozná zima, se současným moderním oblečením horské služby se nedají vůbec srovnat," tvrdí Bíca. Záchranáři tehdy fasovali jen proslulý červený vlněný svetr se znakem horské služby a dvoubarevnou čepici.

Na lyžích bez hran nešlo zastavit, skútry se potácely

V bezmobilové době trvaly zásahy na sjezdovkách také několik hodin. "Měl jsem lyže Sulov s mizernými hranami. Když svah zmrznul, projel jsem na nich kolem zraněného člověka skoro až dolů, protože nešlo zastavit," vzpomíná Bíca. "První skútry, co horská služba používala, byly jednopásové a hodně vratké. Dalo velkou práci, abychom se na nich udrželi udrželi sami - natož, když jsem za nimi táhli saně se zraněným."

Teď horská služba posílá do terénu hlavně pásové čtyřkolky, jimiž nahrazuje skútry. "Čtyřkolky jsou výborné v počasí, jaké letos vládne v Jizerských horách celý leden," prohlašuje Mašín. "Dokážou bez problémů přejíždět mezi místy, kde se sníh drží a kde už není."

Kontrast mezi moderní érou a 'pravěkou"'záchranářskou praxi popisuje Bíca na případu ze sedmdesátých let minulého století a na zásahu, starém šest sedm let.

Zásah dříve a nyní? Nebetyčný rozdíl

"Asi před čtyřiceti lety vyrazila navečer ze Smědavy na Jizerku skupina pětadvaceti školáků se dvěma instruktory," vrací se hodně do minulosti Bíca. "Na rozcestí špatně odbočili a zabloudili až do Polska. Našli jsme je promrzlé dlouho po půlnoci v lese, kam se schovali. V dnešní době by zavolali mobilem a dojeli bychom k nim na čtyřkolkách a skútrech do půl hodiny."

Mobily spasily před několika lety skupinku mužů, jež se vydala z Oldřichova ke skautské chatě na Poledníku, aby zavzpomínali na mládí. Dole už neležel žádný sníh.

Pánové se ale zdrželi v hospodě v Oldřichově a nahoru do hor si vyšlápli jen nalehko v džínách. Spustil se však liják, pod Poledníkem navíc sníh byl a pro dva muže se stal smrtelně nebezpečnou pastí.

Jejich kamarádi naštěstí přivolali pomoc a Bíca s kolegou vyrazili k Poledníku na skútrech. "Skútry se propadaly sněhem, pod nímž se valily proudy vody," vypráví záchranář. "Pod chatou jsme objevili jednoho z mužů, ležel promočený ve spacáku a už nemohl dál. Druhého jsme našli na palandě v chatě. Byl tak prokřehlý, že se ani nedokázal hýbat a zatopit si v kamnech. Kdyby se jim něco podobného přihodilo před třiceti lety, pravděpodobně by nepřežili."

Dříve lidé víc počítali s tím, že se jim může něco stát

Když horská služba dostala muže do bezpečí, chytali se za hlavy a říkali - Byli jsme v Himálajích i v Alpách a tady uděláme takovou pitomost. Mašín varuje, že ani mobily, GPS, vrtulník s termovizí, čtyřkolky nebo špičkové zdravotnické přístroje, vybavení a materiál nejsou všemocné.

"Někteří běžkaři jezdí po Jizerské magistrále v noci s čelovkami jen v kombinézách," dodává. "Podceňují situaci, že spadnou někde dál od Bedřichova, něco si zlomí a nepohnou se. Zavolají si sice rychle pomoc, ale samozřejmě u nich nejsme hned. A pokud člověk leží s těžkým úrazem na sněhu jen nalehko oblečený a mrzne, je pro něj minuta věčností."

Podle Mašína lidé před třiceti lety počítali víc s tím, že se jim v horách něco stane. "Brali si s sebou víc oblečení, jídla a pití než dnes," říká Mašín. "Pokud někde uvízli, vydrželi bez pomoci déle."

Dívka nezmizela do hor, ale do vedlejšího domu s chlapcem

Bíca popsal historii horské služby v knize. Kromě faktů do ní před deseti lety zařadil rovněž volnější příběhy. "Vycházejí ze skutečných událostí, ale trochu jsem je přibásnil," podotýká.

Rád dává k dobru historku o pátrání po mladé dívce. Její matka byla hodně nervózní a záchranáře neustále popoháněla. "Uklidňovali jsme ji, že je venku krásný jarní den a že dcera bude určitě v pořádku," uvedl Bíca.

Nakonec se ukázalo, že dívka se neztratila v horách, ale do pokoje ve vedlejším domě. Pochopitelně ne sama, ale s chlapcem.

Horská služba působí v současné době Jizerských horách na šesti stanicích - v Bedřichově, Rejdicích, na Ještědu, Jizerce, Špičáku a Severáku. V zimní sezoně tam slouží dvanáct profesionálních záchranářů. K ruce mají přes čtyřicet dobrovolných členů.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Kultovní diskotéka Ďábelská huť končí, vytlačila ji výstavba bytů

Třináct let v podniku působil manažer a dýdžej Martin Šimek (vlevo), jen o rok...

Legenda několika generací zábavychtivých Liberečanů končí. Po desítkách let zavře letos definitivně své dveře bez...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz