Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horská silnice slouží už 80 let. Potřebuje opravu, peníze ale nejsou

  6:30aktualizováno  6:30
Výškovou královnou v Libereckém kraji je Masarykova horská silnice, která stoupá z krkonošských Horních Míseček na Zlaté návrší. Jedna z nejkrásnějších českých horských cest začala sloužit před osmdesáti lety, na sklonku léta 1936.

Masarykova horská silnice stoupá z krkonošských Horních Míseček na Zlaté návrší. | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Auta na ni až na výjimky nesmí. Mezi květnem a říjnem tam však jezdí linkové autobusy společnosti BusLine. „Silnice je krásná a z jejího konce u Vrbatovy boudy jsou nádherné výhledy na Krkonoše,“ tvrdí Milan Rychtr, starosta Vítkovic, pod které patří Horní Mísečky.

Jen kousek od Vrbatovy boudy ve výšce 1411 metrů nad mořem se vypíná Zlaté návrší. Lidé z něj vidí Sněžku, Kotel i další skvostné krkonošské vrcholy. Masarykova horská silnice začíná v Horních Mísečkách u Jilemnické boudy ve výšce 1035 metrů nad mořem a po necelých pěti kilometrech končí u Vrbatovy boudy ve skoro 1400 metrech nad mořem.

V zimě se úzká vozovka neudržuje, na některých místech ji pokrývají až třímetrové závěje. Kvůli vysoké vrstvě sněhu bývá občas nesjízdná ještě v květnu. Dole prochází lesem, nahoře kosodřevinou. Masarykova silnice umožňuje pohled na nejúchvatnější partie Krkonoš i starým nebo nemocným lidem, kteří by se na nohou tak vysoko nedostali.

Autobusy po ní supí čtvrt hodiny. V letní sezoně se vyhýbají stovkám pěších turistů a cyklistů. V létě pendlují nahoru a dolů od rána až do večera, většinou po půlhodinách. Rekordem bylo tisíc sto prodaných jízdenek za den.

Silnice posloužila wehrmachtu

Původně dlážděná silnice vyrostla v letech 1934 až 1936 kvůli výstavbě pohraničních opevnění, jež měla sloužit na obranu před nacistickým Německem. Úmysl povzbudit cestovní ruch byl spíše až na druhém místě, i když se na konci silnice symbolicky počítalo s výstavbou Švehlovy chaty.

K tomu nikdy nedošlo, až v šedesátých letech zde byla postavena aspoň malá Vrbatova bouda. Stavba v drsných horských podmínkách mohla trvat jen asi 5 měsíců v roce. Celkové náklady dosáhly čtyř a půl milionu korun.

Přestože silnice byla původně postavena pro snazší příjezd na hory a ulehčení staveb lehkého opevnění, paradoxně posloužila opačně: po nuceném odstoupení sudetského pohraničí v důsledku Mnichovské dohody se po ní do vnitrozemí snadno dopravovaly jednotky wehrmachtu.

Silnice potřebuje opravu, to ale nebude snadné, byť na projektu už se pracuje. „Bude problém sehnat peníze,“ připustil ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Ve hře jsou dvě možnosti: lacinější a částečná oprava v ceně kolem dvou milionů nebo kompletní rekonstrukce. Náklady na ni se odhadují na čtrnáct a půl milionu. Ať tak či onak, v dohledné době na opravu nedojde. „Letos navíc budou volby, takže je spíš otázkou, jak se k tomu postaví budoucí zastupitelé,“ uzavřel Růžička.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz