Oblíbená restaurace Plzeňka v centru Liberce investovala 70 tisíc korun do...

Oblíbená restaurace Plzeňka v centru Liberce investovala 70 tisíc korun do pokladen, tiskáren a internetového připojení, systém ale zcela nefunguje a majitel Ivan Duleba (na snímku) má obavy, že 1. prosince EET účtenky tisknout nebude. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bude to hrozně zdržovat, bojí se hostinský povinné evidence tržeb

  • 8
MF DNES zjišťovala, jak jsou hospodští v Libereckém kraji připravení na čtvrteční start EET. Například majitel známé liberecké restaurace Plzeňka se obává, že hosté budou muset déle čekat.

Železná brána pivnice Na Starém městě v Liberci je zamčená a kolemjdoucí vítá pohaslý nápis plzeňského pivovaru. Majitel Marek Semančík zvažoval, že 1. prosince nechá zavřeno celý den na protest proti EET, hospodu si ale už dřív zamluvila parta lidí pro soukromý večírek. Vyhověl jim a do práce půjde. Se skřípěním zubů.

„Nezavřu jenom proto, abych je nenaštval. Ale s EET hluboce nesouhlasím. Ale to asi nesouhlasí nikdo, i když to mnozí na plnou hubu neřeknou,“ lamentuje hospodský. Kvůli nákladům s pořízením pokladen, tiskáren a internetu chce zdražit, aby své náklady pokryl, moc se mu do toho ale nechce. „Do konce roku to zkusím vydržet, abych viděl, jak jdou kšefty. A jestli se to nějak nepohne, půjdu s cenami nahoru,“ varuje.

Výzvu, aby hospodští uzavřeli 1. prosince své provozovny, přišla Asociace podnikatelů a manažerů. Na svém webu poskytla informační leták, který si mohou vyvěsit na dveře svých lokálů a informovat tak hosty.

K výzvě se ale hospodští zrovna hromadně nepřipojili - včera večer bylo na stránkách asociace evidovaná jen necelá stovka provozoven v celém Česku. V Libereckém kraji se zapojily jen Kavárna U zámku v Jilemnici a Cukrárna na náměstí v Kamenickém Šenově, včetně několika provozoven Pekařství Šumava, kterých se ovšem EET zatím netýká.

Majitel Maškovky: Jsem Bosňák, poradím si se vším, i s EET

V krajském městě jako by všichni byli s novinkou smířeni. A nebo o protestech ani nevěděli. Mezi takové patří třeba Radniční sklípek na libereckém náměstí.

„Já to slyším poprvé,“ ošívá se provozní vedoucí. „Ale i kdyby, my bychom se nepřipojili. Personál je proškolen, pokladny nakoupeny, tak čeho bychom se měli bát? Přece nebudu obcházet zákon. Je to jen trochu komplikace v účtování,“ zamýšlí se.

Nepřipojí se ani známá pizzerie Maškovka. Svým typickým pozdravem Dobro došli bude hosty zdravit majitel Bajo Ganibegovič i ve čtvrtek 1. prosince. „Já jsem Bosňák, já si poradím se vším, i s EET,“ směje se bodrý Balkánec.

„Pro nás jako pro velký provoz to takový problém není, stejně už jsem od všeho účtenky vydával. Chápu ale, že pro malé vesnické hospůdky to bude komplikace. Ale jsou prostě nastavené nějaký podmínky a já je musím splnit, tak je to všude na světě,“ vysvětluje Bájo.

Systém je nedomyšlený, zlobí se hostinský

Protest nepodpoří ani Ivan Duleba z Plzeňky v Moskevské ulici. A to navzdory tomu, že EET mu zkomplikovalo život víc, než by si byl přál.

„Ten systém je nedomyšlený a některé situace vůbec neřeší. Kupříkladu když chce někdo zaplatit a rozmyslí si to a chce platit kartou, už to nejde, protože systém už to přijal. Navíc je to děsné zdržení. U nás je přes oběd 150 lidí, většinou mají na oběd 15 minut a chtějí zas jít. Nevím, jestli je všechny stihneme obsloužit, když teď bude muset servírka neustále chodit k registrační pokladně,“ zlobí se Duleba.

Do zavedení EET v Plzeňce investovali 70 tisíc korun, za něž nakoupili několik terminálů, tiskáren a takzvaných mobilních číšníků, což jsou miniaturní tiskárny. Ty ale není kam dát.

„Pouzdra na ně se nevyrábějí. Servírky je nemají kam dát. Už to vypadá, že snad budeme muset koupit zednický pás na nářadí, aby mohly všechno nosit při sobě,“ dodává Aneta Dulebová, provozní vedoucí restaurace. „A to vůbec nechci domyslet, jak to budou dělat třeba při fotbale, kdy stojí fronty na pivo ze tří stran a servírka jenom točí pivo. To snad aby takové hospody zaměstnaly samostatného člověka jen k pokladně EET.“