Hotel Imperial v Liberci

Hotel Imperial v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Oprava libereckého Imperialu nabírá zpoždění, do Silvestra neotevře

  • 1
Generální rekonstrukce libereckého hotelu Imperial je ve skluzu. Letos na jaře jej nový majitel, liberecký velkohoteliér Lukáš Pytloun, začal zgruntu přestavovat a plánoval, že první část díla bude hotova do konce letošního roku. Nyní je jasné, že ne.

Stavba se o dva až tři měsíce protáhne. „Důvodem je zpoždění dodávek materiálu,“ řekl Pytloun.

Co už mělo dnes spět k dokončení? „První etapu přestavby bychom chtěli mít hotovou do konce letošního roku; půjde o lůžkovou část, lobby s recepcí, kavárnu a restauraci,“ plánoval ještě v červnu Pytloun.

Hotel bude čtyřhvězdičkový, jakkoli budou pokoje odpovídat pětihvězdičkové úrovni.

„Po rekonstrukci tu zbude z původních sto šedesáti sto pět pokojů. Včetně přistýlek se tu bude moci ubytovat asi dvě stě čtyřicet lidí,“ řekl Pytloun.

Imperial byl postaven v době obrovského rozkvětu Liberce za první republiky, ještě než na pohraničí dopadla průmyslová krize.

Vyrostl podle návrhu místního architekta Pavla Zeha v roce 1930. Nechal si ho postavit provozovatel kavárny Radio na dnešním Sokolovském náměstí a také majitel hotelu Terminus Franz Fiedler.

Jedná se téměř o konstruktivistickou stavbu, jejíž fasáda nese znaky art deca i funkcionalismu.

Spolu s dalšími budovami, jako jsou Kavárna Nisa a obchodní domy Dunaj či Brouk a Babka, měl dát i Imperial Liberci vzhled evropského velkoměsta.

Tyto vize ale záhy zbrzdila krize ve třicátých letech a nakonec zcela zhatila druhá světová válka. Po ní doplatil hotel na změnu režimu, která se podepsala i na necitlivé rekonstrukci interiéru v roce 1986.

Začínal tu zpěvák Jiří Schelinger

Z art deca nezbylo uvnitř prakticky nic. „Jen schodiště, dlaždičky kolem něj a dochovaly se nám asi tři talíře,“ upřesnil Pytloun.

Po adaptaci mohl hotel poskytnout ubytování 250 hostům ve 114 pokojích a dvou apartmánech.

Nechyběla vlastní restaurace, noční klub, snack bar Zlatý kohout a stylová pivnice Staročeská jizba - obě posledně jmenovaná místa by mimochodem měla fungovat i po rekonstrukci.

K tanci a poslechu vyhrávaly od počátku v Imperialu kapely; v barové skupině tu začínal třeba zpěvák Jiří Schelinger.

Po revoluci hotel sloužil dokonce svého času také jako hotel hodinový.

„Jednou jsme stěhovali z Imperialu zpěváka Richarda Müllera, který u nás vystupoval. Nezamlouvala se mu tam upoutávka na hodinový hotel,“ vzpomínala kdysi Ivana Plechatá z Domu kultury.

Imperial po pádu socialismu získali v restituci původní majitelé - Němci. O své vlastnictví však přišli, hotel se po libereckém lyžařském mistrovství světa uzavřel a disponovalo jím ministerstvo financí.

Od roku 2010 se jej snažilo prodat v dražbě; to se nakonec povedlo o dvě léta později, až když původní cena klesla ze sedmdesáti milionů na pětadvacet.

Imperial tehdy koupil autobazarník Josef Lank. Znovuobnovení hotelu na rozdíl od současného majitele neplánoval.