Liberecký hotel Imperial už září do ulice novou fasádou.

Liberecký hotel Imperial už září do ulice novou fasádou. | foto: Marek Vopelka

Liberecký Imperial otevře v září, první noc tu hosté přispějí na charitu

  • 2
Dlouho očekávané datum už je tady. Třiadvacátého září uvítá po náročné a vlekoucí se rekonstrukci první hosty liberecký Grand Hotel Imperial.

„Otevřeme všechny pokoje do ulice 1. máje, to jest sedmašedesát pokojů. Zbytek pokojů směrem do dvora se bude ještě za provozu potichu dodělávat,“ informoval hoteliér Lukáš Pytloun.

Hotel Imperial

Hotel Imperial byl postaven v době rozkvětu Liberce za první republiky. Vyrostl podle návrhu místního architekta Pavla Zeha v roce 1930. Jedná se téměř o konstruktivistickou stavbu, jejíž fasáda nese znaky art deca i funkcionalismu. Po válce doplatil hotel na změnu režimu, která se podepsala i na necitlivé rekonstrukci interiéru v roce 1986. Imperial po pádu socialismu získali v restituci původní majitelé - Němci. O své vlastnictví však přišli, hotel se po libereckém lyžařském MS uzavřel a disponovalo jím ministerstvo financí. Od roku 2010 se jej snažilo prodat v dražbě; to se nakonec povedlo až když původní cena klesla ze sedmdesáti milionů na pětadvacet. Imperial tehdy koupil bazarník Josef Lank, který však návrat k původní funkci hotelu neplánoval. Nyní je majitelem Lukáš Pytloun. Hotel prochází přestavbou, jejíž první etapa skončí v září. Nabídne designové pokoje od předních českých tvůrců: Pytloun spolupracuje s ateliérem Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, další pokoje vytvoří designéři jako například Maxim Velčovský, Bořek Šípek, David Vávra nebo liberecký tvůrce Petr Stolín. Hotel bude protkán moderní technikou.

V souvislosti se slavnostním otevřením dostali lidé kolem Imperialu pozoruhodný nápad. „Chceme každý ten pokoj vydražit, bylo by to něco jako právo první noci,“ směje se Pytloun. „Uděláme to přes naše webové stránky s tím, že vyvolávací cena by byla jedna koruna.“ Ti, kteří v Imperialu přespí poprvé, obdrží diplom a jejich jména v hotelu zůstanou zachována pro příští generace.

„Výtěžek bychom věnovali na charitu, třeba na pomoc nedonošeným dětem nebo dětským domovům - svým způsobem je totiž dětský domov také něco jako hotel,“ rozvažuje Pytloun.

Každý může prostřednictvím dražby na dobročinné účely věnovat částku, jakou uzná za vhodné.

„Kdybychom to tak neudělali, tak by jako první v pokoji nejspíš automaticky přespal architekt nebo nějaký jeho známý a byla by to taková šaškárna. Když budeme dražit, může se samozřejmě architekt zúčastnit taky a přispěje navíc alespoň na dobrou věc. Já si taky určitě koupím svůj pokoj a řada mých známých taky. Myslím, že budeme patrně první hotel, který bude mít při slavnostním otevření úplně plno,“ usmívá se Pytloun.

Co po dokončení oprav a úplném otevření hotel Imperial hostům nabídne? Pozoruhodný koncept jedinečně navržených designových pokojů. Podílejí se na nich slavní čeští architekti a designéři - například Maxim Velčovský, Bořek Šípek, David Vávra či liberecký tvůrce Petr Stolín.

Galerie soudobého českého designu

„Bude to taková galerie soudobého českého designu,“ raduje se Pytloun.

Každý tvůrce pokojů pro Imperial má pevně daný rozpočet, který se trochu liší podle velikosti pokojů.

„Všichni mají volnou ruku s jedinou podmínkou - že jejich práce nebude kopií ničeho, že bude originální a bude na ní vidět rukopis toho kterého designéra. I oni se totiž rádi nechávají inspirovat a někteří až natolik, že skoro opisují,“ upřesnil Pytloun. „Jde o to, aby byly pokoje unikátní a nepředstavovaly jen takový pelmel dnešního designu.

Za starých časů by na stěnách designových pokojů byly mosazné štítky se jmény těch, kteří je navrhli. Moderní doba ale udává úplně jiné trendy.

„Každý pokoj bude mít svou webovou stránku, na níž budou designéři v krátkých videošotech své dílo představovat. V pokojích budou tablety, pomocí kterých budou hosté ovládat pokoj a na nichž si budou moci dotyčné šoty pustit. Lidé se budou moci podobou pokojů nechat inspirovat a zvolit si domů třeba stejně navrženou ložnici,“ poznamenal Pytloun.

Dnešnímu věku vládnou informační technologie; v případě Imperialu půjde o jakýsi chytrý hotel, který nemá obdoby. Přihlášení i odhlášení půjdou vyřídit pomocí aplikace v mobilním telefonu, stejně jako otevření dveří do pokoje, nastavení teploty v místnosti či objednání doplňkových služeb.

Podle Pytlouna jde o evropský start-up, dva podobné hotely fungují v Americe. Nicméně lidé, kteří příliš technikou nevládnou, se budou moct v hotelu pohybovat a ovládat ho tradičním způsobem.