Hřibovité houby stále rostou, jak se o tom přesvědčil i redaktor MF DNES.

Hřibovité houby stále rostou, jak se o tom přesvědčil i redaktor MF DNES. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Mrazy pokazily houbařům na Liberecku žně, mohou jim zkazit i žaludek

  • 0
Mraky hub nosili lidé z lesů na přelomu září a října. Před pěti dny však v Libereckém kraji uhodily mrazy, což houbám škodí, a začalo jich ubývat. Pokud houby několikrát za sebou zmrznou a zase rozmrznou, začínají plesnivět a hnít.

"Toho, kdo je přesto sebere a sní, může postihnout zvracení a další zdravotní potíže," varuje liberecký mykolog Zdeněk Pelda

V osadě Jizerka sjely v noci na čtvrtek teploty dokonce na minus devět stupňů Celsia, v Harrachově na minus pět. Mrzlo také na Českodubsku a na Českolipsku a v dalších oblastech, které jsou mezi houbaři populární.

"Mrazy ničí nejvíce houby na okrajích lesa, na loukách nebo v remízkách," upozornil Pelda. "Ve vysokých a hustých lesích taková zima není, a houby by tam měly být většinou v pořádku."

Mykolog méně zkušeným houbařům radí - jakmile uvidíte na houbě jen kousek plísně, zahoďte ji raději. Když plíseň odříznete, nepomůžete si. Houba je škodlivými látkami zasažená celá - tedy i tam, kde žádnou plíseň nevidíte.

Pokud mráz houby nespálil, pak jim chladné dny a noci prospěly Například suchohřiby i babky jsou hezky masité a především zdravé. Zima totiž červům vůbec nesvědčí.

V lesích se již na konci září objevují václavky a další typicky podzimní houby, ale lze najít stále ještě hřiby, křemenáče, kozáky, bedly nebo klouzky. Mizí však holubinky či růžovky.