Hrad Bezděz láká návštěvníky na klání šermířů i pouť

  8:22aktualizováno  8:22
Hrad Bezděz majestátně se tyčící nad krajem, který si oblíbil básník Karel Hynek Mácha, ročně přitahuje desetitisíce návštěvníků. Pracovníci dominantní památky chystají na hradě na konci léta vystoupení šermířů, na počátek září je v plánu také Bezdězská pouť.

Bezděz | foto: Jiří Berger

"Předloni k nám zavítalo víc než 63 tisíc lidí. Loni i vlivem chladného dubna a května a srpnových povodní jejich počet poklesl o pět tisícovek. Letos to vypadá s návštěvností nadějně," říká Jan Jurička, kastelán hradu.

Otevírací doba

Duben: soboty, neděle a svátky 10.00 – 16.30

Květen až září: denně mimo pondělí 9.00 – 16.30

Říjen: soboty, neděle a svátky 9.00 – 15.30

Poslední prohlídka 15:45

Na hradě připravili přes léto několik kulturních akcí, nejčastěji se jedná o představení šermířů. V srpnu představí své umění šermířské skupiny Baradela a Acheron. Na 4. září je naplánovaná na hradě Bezdězská pouť aneb putování za Pannou Marií Montserratskou.

Bezděz patří k nejzajímavějším hradům v Česku. Jako jeden z mála se dochoval v původní čisté podobě. Neprošel přestavbou na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné slavné hrady.

"Jde o dochovanou architekturu 13. století. Hrad je položen na kopci. Při dobré viditelnosti je podle starých brožur z bezdězské věže vidět jedna třetina Království českého," upozorňuje kastelán.

Bezděz
Hrad Bezděz
Bezděz

Cestou na hrad návštěvník prochází třemi branami, poutník míjí patnáct opravených kapliček Křížové cesty ze 17. století. Před vstupem do hradu se nachází návštěvníkům nepřístupná Čertova věž. Měla vojenskou funkci, z důvodu možnosti napadení nebyly v přízemí okna ani dveře. Vznikla temná místnost, která je dnes často označovaná jako hladomorna.

Za madonou jezdili dříve poutníci

Z historie hradu

Hrad založil Přemysl Otakar II. mezi lety 1265 až 1278. Ze svého nádherného hradu se neradoval dlouho, protože v roce 1278 padl v bitvě na Moravském poli.

Paradoxně se pak Bezděz stal nedobrovolným vězením pro jeho manželku Kunhutu a syna, budoucího krále Václava II.

Za zmínku stojí, že si hrad oblíbil český král a římský císař Karel IV. Mnohokrát zde pobýval.

Hrad nabízí jeden prohlídkový okruh. Lidé mají dvě možnosti. "Můžou si hrad prohlédnout samostatně s letáčkem, nebo v určitých časových intervalech s průvodci," objasňuje Jurička.

Prohlídka začíná návštěvou raně gotické kaple ze 13. století. Díky rozsáhlým restaurátorským pracím je ve vynikajícím stavu. Původně byla kaple zasvěcená archandělu Michaelovi. V roce 1624 ji přesvětili Panně Marii.

Roku 1666 sem mniši uložili jednu ze tří kopií Černé Madony montserratské, která je patronkou Katalánska. Ta prý uzdravovala a konala zázraky. Díky jejím zázračným schopnostem na Bezděz mířily zástupy poutníků. Po zrušení zdejšího kláštera madonu převezli do dokského kostela.

Bezděz v noci

Po kapli přichází na řadu královský a purkrbabský palác. Královský, jak z názvu vyplývá, sloužil jako obydlí panovníka. Tomu odpovídá délka prostor, která je téměř dvojnásobná oproti ostatním obytným částem hradu.

Bezděz je opředen řadou pověstí. Jedna vypráví o tajemné chodbě vedoucí z Bezdězu až do jednoho z domů na náměstí v Bělé pod Bezdězem. Neúspěšně ji hledalo mnoho badatelů a inspirovala také Elišku Krásnohorskou k libretu Smetanovy opery Tajemství.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

V práci to je jiné, říká záchranář, který ve svém volnu oživil chlapce

Jan Nevřela pomohl v létě zachránit život dvanáctiletému chlapci, který se...

Několik pracovníků záchranné služby si v pondělí odneslo ocenění za svoji činnost. Jeden z nich zachránil život...

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Nová silnice uleví libereckému náměstí, odstřelí kvůli ní kus skály

Liberec čelí exekuci.

Stříhání pásky na silnici Nová Pastýřská se má uskutečnit v prvním pololetí roku 2022. Alespoň tak si to zatím plánuje...

Najdete na iDNES.cz