Jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Libereckém kraji je Bezděz, navzdory tomu, že se k němu dá dostat pouze pěšky.

Jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Libereckém kraji je Bezděz, navzdory tomu, že se k němu dá dostat pouze pěšky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Je nejméně přístupný, ale láká. Bezděz navštívilo o tisíce turistů více

  • 0
Revizní technik nákladní lanovky je jediný člověk, který nemusí na Bezděz pěšky. Ostatní čeká výšlap po strmé a kamenité stezce. I přes tento hendikep se nejnepřístupnější hrad v Česku těší mezi výletníky vzrůstající popularitě. Jen za letošní rok jej navštívilo o osm tisíc lidí více než loni.

„Naše spokojenost je maximální. Loni přišlo šedesát tisíc lidí, letos je to šedesát osm tisíc,“ raduje se kastelán Kamil Seidl.

Bezděz byl u turistů populární vždy, za letošním nebývalým zájmem možná stojí ne až tak horké léto, které svědčí spíše toulání po památkách než ležení u vody.

„Jsme si vědomi, že velkou roli letos sehrálo počasí, které nepřálo vodním sportům, ale domnívám se, že i neustále se rozšiřující nabídka hradů a zámků hrála u návštěvníků také svoji roli,“ komentuje úspěšnou sezonu Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově, pod níž Bezděz spadá.

„Nebývalý zájem nás samozřejmě motivuje v naší práci, kasteláni a jejich kolegové potom s ještě větší chutí vymýšlejí a plánují různé kulturní akce, mimořádné prohlídky, zpřístupnění běžně uzamčených prostor, když vidí, že o dané mají lidé zájem. Přibývá návštěvníků, kteří se zastaví v pokladně, poděkují za hezkou prohlídku, zážitek, to je samozřejmě obrovsky motivující,“ dodává Kadlec.

S posledním říjnovým dnem se Bezděz zavřel návštěvníkům až do jara 2017, ruch na něm ale neutichne. Spíš naopak. Probíhá tu oprava vitráží, kamenických prvků, střechy a fasády na kapli. Kvůli tomu musí být hrad obklopen lešením.

Bude se stavět nová lanovka

„Dělají se nové výplně, rámy a ostění. Je to nákladná věc, rozdělená na dva roky. Severní stranu, která je nejvíce poškozená deštěm a větrem, stihneme dokončit letos, zbytek se udělá příští rok,“ vysvětluje Seidl.

Ze stavebních prací byla na hradě provedena elektrifikace Templářského paláce, proběhla oprava parkánových zdí a byly vykoupeny pozemky, jež umožní výstavbu nové lanovky.

Na hrad se s ní dopravuje stavební materiál i občerstvení pro návštěvníky. Je ovšem už dožilá a občas „stávkuje“. Oprava přijde na 15 milionů korun, zaplatit ji má ministerstvo kultury.

„Než dojde k rekonstrukci lanovky, musíme vybudovat provozní budovu za stávajícím zákaznickým centrem. Potom se musí udělat vrt na pitnou vodu a tu pak přivést trubkami až na hrad. Pak můžeme stavět lanovku,“ podotýká kastelán.

Nová lanovka už nebude závěsná, ale kolejnicová. „Materiál už se sem nebude vozit vzduchem, ale po zemi. Lanovka bude kopírovat terén,“ uvádí Seidl.

Na hrad se vrátily poslední dvě dřevořezby

Pro Bezděz byl rok 2016 významný i v jiných ohledech - na hrad se vrátily poslední dvě dřevořezby s výjevy z Křížové cesty, které byly původně v kapličkách lemujících cestu na hrad.

„Dřevořezba s výjevem ‚Šimon Kyrenský pomáhá Pánu Ježíši nést kříž‘ byla hradu darována, dřevořezba s výjevem ‚Pán Ježíš padá pod křížem poprvé‘ byla odkoupena. Obě jsou nyní v péči restaurátorů.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Během tří let se tak na Bezděz vrátily tři poslední chybějící dřevořezby. „V roce 2014 byla jedna náhodně nalezena tehdejším kastelánem. Společně budou vystaveny při zahájení sezony 2017,“ doplňuje Lucie Bidlasová, mluvčí památkové správy na Sychrově.

Královský hrad Bezděz byl postaven ve 13. století. Po smrti Přemysla Otakara II. tu byl vězněn jeho syn Václav a ovdovělá královna Kunhuta. V 17. století byl na hradě klášter, do kterého nosili poutníci dárky v podobě šperků nebo cenných obrazů.