U hranic se už točí vrtule elektráren v Albrechticích u Frýdlantu.

U hranic se už točí vrtule elektráren v Albrechticích u Frýdlantu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

U Hrádku vztyčí třináct větrných elektráren, budou mít průměr 90 metrů

  • 18
Vrtule jednoho z největších větrných parků v Česku se roztočí do letošního podzimu u Hrádku nad Nisou. Soustava větrných elektráren nad Václavicemi u hranice s Polskem bude mít třináct stožárů.

Poblíž Kamenného vrchu je postaví firma EEH. Větrné turbíny mají mít celkový výkon 26 megawattů. Stavba už začala, v místě běží výkopové práce.
Nevole proti tak rozsáhlé stavbě větrných elektráren přesto podle starosty Hrádku nad Nisou není.

Se stavbou se počítá v okrajové části Václavice. Díl peněz by měl jít do rozvoje části Uhelné a Václavic, kde by měly elektrárny vyrábět proud.

„Ještě než projekt vznikl, byla ve Václavicích anketa. Nadpoloviční většina, i když těsně, rozhodla, že tam elektrárny mohou stát. Ale za cenu kompenzací. Část zisků by měla jít do této části třeba na podporu čistírny odpadních vod,“ řekl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Původně mělo nad hrádeckými osadami Uhelná a Václavice stát 16 vrtulí, počet se o tři snížil.

Rotor o průměru 90 metrů

Od začátku projektu se počítalo s tím, že jeden větrník bude vlastnit město. O projektu se ale mluví přes deset let a za tu dobu klesly ceny výkupu elektřiny. Starosta je přesto přesvědčený o tom, že by mohlo jít o zajímavou položku do městského rozpočtu.

„Pro nás by to zřejmě znamenalo založit společnost, která by musela elektrárnu provozovat. Jednáme s investorem a zjišťujeme aktuální informace a podmínky,“ uvedl starosta Horinka.

Větrníky nebudou žádnými drobečky. Gondola má být 80 metrů nad zemí a rotor bude mít průměr 90 metrů.

Větrníky netopýry neohrozí, říká posudek

Větrné elektrárny se často stávají hrozbou pro ptáky i netopýry. Obvodová rychlost vrtule může být u tak velké elektrárny i 300 kilometrů za hodinu.

Netopýry pak zabíjí vzniklý podtlak. Většinou tím, že jim roztrhává plíce. Jde o podobný efekt, jako když se potápěč prudce vynoří z vody. Podle posudku odborníků ale v tomto místě netopýři dramaticky ohrožení nejsou.

„Neměly by mít zásadní vliv. Větším problémem jsou větrné elektrárny na Albrechticích. Ty jsou pro netopýry nebezpečnější,“ řekl Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který zpracovával posudek o dopadu na populaci netopýrů.

„U Václavic jsme dělali detailní posudek podle nejpřísnější metodiky na posouzení i s využitím dronu a detektorem na netopýry,“ doplnil Horáček.

Nebezpečí pro husy musí ornitologové teprve prověřit

Přestože už výkopové práce začaly, ornitologové ještě posudek neuzavřeli. „V místě jsme nezjistili žádný výrazný migrační koridor. Z Polska se ale objevil podnět, že tudy létají husy. Musí se to prověřit. V okolí také hnízdí luňák červený, kterého by to mohlo ohrožovat,“ zmínil ornitolog Martin Pudil.

Na rozdíl od netopýrů zasáhne ptáky často přímo list vrtule. „Nedokáží analyzovat ten otáčivý pohyb. Hnízdící ptáky může také rušit otáčení listů. Nejen zvukem, ale i pohybem,“ doplnil Pudil.

Záměr postavit větrný park u Hrádku nad Nisou je starý přes deset let. Jednání s úřady skončila teprve nedávno. Nicméně původní majitelé firmy EEH Jan Červeň a Vladimír Novák čekání nevydrželi a firmu podle týdeníku Euro před více než rokem prodali. Projekt tak dokončí až nový vlastník EEH, kterým je firma Cergeros vedená Davidem Lukešem a Markem Langem. Majitelé nechtějí s médii komunikovat.