Na Trosky pronikali návštěvníci mimo otevírací dobu přes nejnižší hradbu.

Na Trosky pronikali návštěvníci mimo otevírací dobu přes nejnižší hradbu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hrady a zámky hlídají před zloději kamery, Trosky chrání ostnatý drát

  • 1
Miliony korun investovali památkáři do zabezpečení hradů a zámků v Libereckém kraji. Expozice památek chrání moderní elektronické systémy, podle kastelánů zloděje odradí i obyčejná železná mříž. Nejzranitelnější jsou Trosky a Bezděz, kam chodí vandalové.

"Na zabezpečení hradů a zámků jsme v uplynulých letech věnovali desítky milionů korun," řekl ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.

Státní památky

V Libereckém kraji se nalézá osm státních hradů a zámků.

Jsou to Trosky, Bezděz, Grabštejn, Frýdlant, Lemberk, Zákupy, Sychrov a Hrubý Rohozec.   

V sychrovském zámku a na hradě Grabštejn se nacházejí alarmy proti zlodějům a také protipožární signalizace. Nejzranitelnější jsou zříceniny hradů Trosky a Bezděz, kde na rozdíl od dalších šesti státních hradů a zámků chybí byty kastelánů.

Na Trosky pronikali nezvaní návštěvníci po skončení otevírací doby, kdy byla brána zamčená. Dovnitř se dostávali přes nejnižší hradbu.

"Seděli jsme třeba večer na terase u hotelu Trosky a najednou jsme uviděli, jak se po věži hradu procházejí lidé," prozradil kastelán Lubomír Martinek. Nevysokou hradbu napravo od brány přelézali turisté, jimž se nechtělo platit vstupné. A pustili se přes ni zloději, které lákalo zboží složené na nádvoří při řemeslnických trzích.

Bezděz ničí vandalové

"Pod hradbou jsme dokonce jednou našli paletu, s jejíž pomocí lidé zdolávali hradbu snadněji," podotkl Martinek. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než aby nechal vrchol hradby potáhnout ostnatým drátem.

S nechtěnými hosty se potýká i Bezděz. Zříceninu královského hradu sice střeží kamery, ale navzdory nim se párkrát do roka vypraví nahoru vandalové.

"Ničí všechno, co jim přijde pod ruku. Házejí dolů kameny, ale i uskladněné věci," konstatoval kastelán Jan Jurička. Na Bezdězu navíc táboří trampové. V přírodní rezervaci zapalují i přes zákaz ohně a mohou tak zavinit ničivé požáry.

Zachovalé hrady a zámky s cennými historickými sbírkami mají elektronicky zabezpečený jak prostor, tak i některé vzácné exponáty.

Zloděje odradí hlavně mříže

"Od roku 1996, kdy začala rozsáhlá rekonstrukce, jsme do zabezpečení Grabštejna vložili určitě přes deset milionů korun," prohlásil kastelán Jan Sedlák. Elektronické systémy, napojené na policii, jsou účinné. Podle Sedláka však potenciální pachatele vloupání nejvíce odradí to, co vidí na první pohled - tedy masivní mříže na oknech.

"Za posledních dvacet let se nám z expozic neztratilo nic. Zmizela odsud ale třeba míchačka nebo pila," poznamenal Sedlák.

Kadlec nepamatuje, že by zloději ukradli ve státních hradech a zámcích cokoliv cenného. Ochrana před nimi je však nezbytná. A drahá. Údržba, servis, revize či opravy stojí každou památku ročně desítky tisíc korun.

"Rádi bychom instalovali elektronickou protipožární signalizaci na hrad a zámek Frýdlant a na zámek v Zákupech," řekl Kadlec. "Peníze se pokusíme získat z Norských fondů," dodal.