Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koně mu svěřil i prezident Čečny. Teď hřebčín v Mimoni obtížně hledá kupce

  18:00aktualizováno  18:00
Sedmdesát koní ve stájích, několik vítězů Velké pardubické, koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. To vše bude už brzo slavnou minulostí bývalého Pulcova hřebčína Mimoň, který je na prodej. V úterý se konala přímo na místě první prohlídka pro potenciální zájemce dražby. Nepřišel nikdo.

době největší slávy měl mimoňský hřebčín devět stálých zaměstnanců. Teď zůstává jediný - správce Miroslav Zimola, kterému je z prodeje smutno. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V poslední době se hřebčín, který byl založen v roce 1965, proslavil především tím, že v něm měl a dodnes má ustájeno osmnáct špičkových koní kontroverzní čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Toho ochránci práv viní z mučení, únosů a zabíjení svých odpůrců.

Fotogalerie

Kadyrov má v Mimoni ustájené velmi drahé koně. Nejdražší stál v Americe přes dva miliony dolarů a nejnovější přírůstek do jeho malého stáda byl za sedm a půl milionů korun. Jeho koně trénuje kdysi slavný žokej Arslangirev Šuvajev.

I bez koní kontroverzního prezidenta, jenž je osobním přítelem Vladimíra Putina, má hřebčín slavnou minulost. Nejenže ho nový majitel postavil celý na nohy, ale odchoval zde slavné koně jako Eliška Přemyslovna nebo Sixtin. Na mimoňském závodišti se jezdily do roku 2011 překážkové rovinové dostihy, pravidelně se zde konal Prezidentský pohár. Areál si oblíbil Václav Klaus, který dostihy několikrát s manželkou navštívil.

Před pěti lety se dostali do černých čísel, ale nepomohlo to

"Trénoval zde mimo jiné Josef Andrés, jehož syn Dušan vyhrál Velkou pardubickou," připomněl Miroslav Zimola, správce, který se na obnově chátrajícího areálu podílel velkou měrou.

S majitelem hřebčína Zbyňkem Pulcem se zná desítky let. Pracuje u něj ve firmě, která vybavuje banky skladovými systémy.

V době největší slávy měl hřebčín devět stálých zaměstnanců. "Před pěti lety jsme se dostali konečně do černých čísel. Obdělávali jsme sto dvacet hektarů luk, dělali kvalitní seno ze sedmi trav a prodávali ho ostatním hřebčínům. Za sezonu jsme vydělali na senu půl milionů korun. Ale pak se to nějak zvrtlo," vysvětlil správce.

Sám majitel Zbyněk Pulec přednedávnem pro MF DNES přiznal, že se areálu zbavuje s těžkým srdcem, ale že už ho nemá z čeho dotovat. Náklady na provoz hřebčína totiž nelze získat jen z vlastních výnosů stájí a areálu.

Jeden kůň stojí ročně až šedesát tisíc korun, připuštění klisny až osmdesát tisíc. To je třeba vynásobit počtem koní, který činil v dobách největší slávy několik desítek kusů.

Majitel hřebčína se ještě nevzdává, hledá zachránce

"Myslím, že napoprvé se nikdo do dražby, která se bude konat 10. dubna, nepřihlásí. Není doba na kupování takových nemovitostí. Obávám se, že cena, která je dnes třináct milionů korun, půjde ještě dolů," říká zástupce dražebníka Michal Skuhra.

Nicméně to majitel Zbyněk Pulec ještě nevzdává. Právě v těchto dnech je v Uzbekistánu a shání nějakého strategického partnera, který by mu pomohl hřebčín zachránit. "Každou chvíli může zavolat a říct mi, že je všechno jinak, že se areál neprodává," vysvětluje Miroslav Zimola.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz