Na dvou židlích sedět nejde. Těžký boj krajského zastupitele Hudce

  7:54aktualizováno  7:54
Těžké rozhodování čeká Miroslava Hudce z České Lípy, který se dostal do krajského zastupitelstva. Zákon mu totiž nedovoluje, aby byl současně krajským zastupitelem a ředitelem poradny, která patří pod Liberecký kraj. A dostává od něj peníze.

Psycholog Miroslav Hudec tráví rád volný čas v přírodě. | foto: Miroslav Hudec

Co by pro Hudce znamenalo, kdyby jako ředitel poradny skončil? "Mohl bych zůstat jako řadový psycholog, ale není jisté, jestli by si mě nový ředitel v poradně nechal," tvrdí Hudec. "Pokud by přišel zaměstnanec odjinud, jeden by v poradně rázem přebýval. A nemám žádnou záruku, že by nepropustil mě."

Ve školství platí tabulkové platy s přímou úměrou - čím více let praxe, tím víc peněz. Hudec působí v poradně už 36 let, a to z něj dělá mnohem dražšího zaměstnance než z jeho mladých  kolegů. "Všude se teď šetří a rozdíl mezi mou měsíční mzdou a mzdou začínajícího psychologa by se pohyboval okolo deseti tisíc korun," prozradil Hudec.

Ve funkci ředitele poradny bere zhruba o čtrnáct tisíc korun víc, než kolik by dostával jako řadový psycholog. Za práci v krajském zastupitelstvu by dostával zhruba 3,5 tisíce korun měsíčně.

Hudec před volbami netušil, do jakých problémů ho uvrhne souhlas se zařazením na kandidátku Změny. Nevymlouvá se ale. "Moje hloupost, že jsem si nepřečetl zákon o volbách do krajů," přiznává jednašedesátiletý psycholog. "Jsem už osmnáctým rokem v zastupitelstvu v České Lípě a myslel jsem si, že pro kraje platí stejná pravidla jako pro města."

Zdánlivě jednoduchá cesta z pasti

Zákon o volbách do obcí povoluje, aby ředitelé městských pedagogických zařízení mohli zároveň pracovat v městských zastupitelstvech. Zákon o volbách do krajů však praví opak - ředitelé krajských pedagogických zařízení nesmí působit v krajských zastupitelstvech. Ocitli by se ve střetu zájmů.

Z pasti, do níž kvůli neznalosti zákona spadl, měl Hudec docela jednoduchou cestu. Jako zkušený komunální politik a dlouholetý pedagog obdržel nabídku, ať se stane placeným krajským radním. Platově by si výrazně polepšil.

"Odmítl jsem ale. Radní musí být manažerský typ, což nejsem. Vedu poradnu s osmi zaměstnanci, na což stačí osobní příklad a zkušenosti," vysvětluje Hudec. "Na práci radního schopnosti ale nemám, a poškodil bych kraj, sám sebe i koalici Starostů a Změny."

Hudec se na kraj prosadil právě z kandidátky Změny. Pomohl jí k hlasům na svém Českolipsku, kde si ho lidé váží mimo jiné jako zakládajícího člena Občanského fóra.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Ekologové chtějí omezit noční výjezdy rolby, její hluk ohrožuje tetřívka

Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká.

V Jizerských horách dramaticky ubývá kriticky ohroženého tetřívka obecného. Ekologové chtějí proto omezit zejména noční...

Najdete na iDNES.cz