Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trénink divadelní improvizace. Herci se mění ve stolky i jehovisty

  10:30aktualizováno  10:30
Paprsky podvečerního slunce se opírají do svahů libereckého Lazebnického vrchu, na jehož travnaté plošině se rozcvičuje desítka mládežníků. Vtipkují, posilňují se pramenitou vodou, protahují svá těla. Nečeká je ale sportovní výkon, nýbrž pravidelný trénink improvizace.

Herci divadla Podivín ze Spolku UHO trénují improvizaci na travnaté terase Zahrady Liberec. Jednou z rozcviček je i hra Emocionální autobus. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Jsou to totiž členové divadla Podivín, který spadá pod nově vzniklý umělecký Spolek UHO.

Michal Štrajt, který ten den ostatní vede, vysvětluje pravidla první rozcvičkové hry. Nazývá se Emocionální autobus a spočívá v tom, že do imaginárního dopravního prostředku nastupují jednotliví členové, kteří předstírají výraznou vlastnost. Ostatní cestující se pak stejnou vlastností nakazí.

Nesmí se při tom ale odbourat smíchem. Což se například při nástupu schizofrenního mladíka, který polemizuje sám se sebou, kam vlastně chce jet, příliš nedaří a za chvíli se směje každý cestující. Na druhou stranu plačící děvče rozteskní celý autobus, a ten tak působí jako výprava na pohřeb.

Ve voze se po chvíli vystřídá zkouřené děvče, šťouravá slečna nebo puntičkář. Vystoupivší se náramně baví, jen předsedkyně spolku a v tento moment rozhodčí Lucie Javorková okřikuje své svěřence, kteří se směrem k publiku otáčejí zády, což by na jevišti nevypadalo dobře.

„Jak dlouho obvykle trénujete?“ ptám se Javorkové. „Dvě hodiny,“ odbyde mě rázně a obrátí se na ostatní členy s tím, že to bylo sice hezké, ale některé role si byly podobné. Dvouhodinové cvičení nabírá ostré tempo, není čas na přestávky a rovnou se jde na hru číslo dvě. Tou je Jsem a beru.

Ze stolku v kavárně bezdomovcem

Tři herci tvoří scénu v prostředí, které se jim na začátku určí. Postupně se pak střídají. Prvním prostředím je Pražská ulice. Na trávě se tak vystřídá jehovista, stolek v kavárně, ale i káva vylitá na něm. „Dva herci vždy jednoho nechají v jeho pozici, ale ten si hned musí vymyslet novou roli, byť je zrovna třeba shrbený,“ vysvětluje Štrajt. Ze stolku v kavárně se tak rázem stává bezdomovec, který sbírá z kostek vajgly. Scéna se po chvíli mění na poušť a z ní na oceán.

Fotogalerie

Tím končí rozcvička. „Ty slouží jako příprava na samotné kategorie, ve kterých se pak soutěží. Rozcvička na zápase se nehodnotí, proto taky probíhá společně s ostatními týmy,“ vysvětluje mi Nikola Bondarová, místopředsedkyně spolku.

V zápasech pak proti sobě stojí dva týmy, které se utkají v jednotlivých kategoriích. A na ty se právě teď chystají i na Zahradě Liberec, která v letních měsících poskytla spolku azyl.

Slovo si opět bere Štrajt a vysvětluje pravidla. Tentokrát se bude hrát Poslední věta. Předem určené dvojice mají opět prostředí, ve kterém se jejich scénka bude odehrávat. Začíná pár, který se v ději náhodně potká v lese. Slečna loví pokémony, zatímco chlapec závodí v orientačním běhu.

Javorková tlesknutím zastavuje scénku po větě ‚Mně to tady ukazuje kontroly‘ a přesně tou musí začínat druhá dvojice. Ta se nachází na vinici. Herečka se svým partnerem brilantně zaimprovizují manžele po několika letech, kteří sklízí úrodu, ale rozbil se jim traktor.

Z kontrol orientačního běhu se tak stává kontrolka na palubní desce. Následně se dostáváme na sídliště, kde se dvě maminky hádají, kdo komu rozbil hračku, abychom skončili na kafilérce. Nebohé paní tu rozemleli koně. Omylem.

Klišé nebo zakázaná rekvizita jsou fauly

„Týno, ti tví pokémoni dobrý, ale je to klišé,“ obrací se Javorková na slečnu, která sice všechny pobavila hitem posledních týdnů, ale v zápase proti jinému celku by dostala kárání od rozhodčího za faul. Mezi ně dále patří použití zakázané rekvizity nebo odbourání sama sebe smíchem. Krátké pauzy využívám k vyzpovídání Javorkové, abych se dozvěděl, čemu se jejich spolek věnuje.

„O myšlence improvizovaného divadla jsme přemýšleli už několik let, ale aktivně se mu věnujeme teprve od zimy,“ říká Javorková. „Chceme zastřešovat více kulturních a uměleckých směrů, proto vzniklo UHO,“ pokračuje. Člověku se hned vybaví školní univerzální hnědá omáčka. „Znamená to Umění hodné obdivu,“ pokračuje Javorková. „Nebo Umění a hraní obecně,“ skáče jí do řeči Bondarová.

Dozvídám se tak, že Podivín spadá pod UHO a věnuje se činohře a improvizaci. Podivín už má za sebou i první soutěžní klání, ve kterém těsně podlehl zkušenějším Progreskám z České Lípy. Dovednosti nabyté z tréninků chce ale především divákům ukázat znovu, a to 20. srpna na jabloneckém Přehrada Art Festu.

Přestávka končí, slunce zbarvilo nebe do ruda, ale herci nehledí ani na oblohu, ani na ruch kolem záhonků v dolní části Zahrady. Posilnění vodou a cigaretou se opět schází pod planými višněmi, aby pokračovali v kategoriích.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Najdete na iDNES.cz