Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektoři se zaměří na uhlí z Polska. Prý vůbec nepatří do kamen

  15:46aktualizováno  15:46
Česká obchodní inspekce se zaměří na kontrolu dovozců nekvalitního hnědého uhlí z Polska. Není určeno pro domácí kotle, patří jen do kotlů elektráren. Přesto je obchodníci domácnostem prodávají jako běžné hnědé uhlí. Přitom špatně hoří a mnohem více znečišťuje ovzduší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - uhlí, oheň, zlato | foto: Profimedia.cz

Levné a nekvalitní uhlí z Polska zaplavuje především příhraničí. Obchodníci už však vozí levné uhlí i do Liberce. "Máme podezření, že to není vůbec uhlí určené k topení v domácích kamnech. Mělo by být určeno jen do kotlů spaloven," řekla Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Kontroloři budou prověřovat jednotlivé dodávky paliva. "Prodejci vezou uhlí většinou konkrétnímu spotřebiteli, mají to dopředu domluvené. Většinou budeme vědět adresu, na kterou ho auto veze," upozornila Kohoutková.

Jedná se o české prodejce, kteří jezdí pro levné a nekvalitní uhlí do Polska. Nákup přitom vypadá na pohled výhodně. Prodejci nabízejí na Liberecku metrák polského uhlí i s dopravou za 160 korun. Poblíž hranic je uhlí ještě levnější, dá se pořídit za 150 korun. Cena tuzemského uhlí se přitom pohybuje kolem 290 korun.

Pokuta může být i v milionech korun

Inspektoři na místě odeberou vzorky a ty odešlou do Ústavu paliv a maziv. Rozbor potrvá dva měsíce. Jestliže nebude odpovídat normám pro hnědé uhlí, čekají na prodejce vysoké pokuty. Nejvyšší pokutu mohou inspektoři uložit až do výše 50 milionů korun. Pravděpodobnější je, že provinilí prodejci zaplatí maximálně desítky až stovky tisíc.

Česká inspekce životního prostředí varuje, že nekvalitní uhlí výrazně poškozuje ovzduší. Do vzduchu se dostává mnohem více znečišťujících látek.

"Spalováním jiného paliva, než pro které je kotel určen výrobcem, dochází jednoznačně ke zvýšeným emisím znečišťujících látek, které odcházejí z kotle komínem do ovzduší," řekl Milan Drbohlav, vedoucí oddělení ochrany ovzduší libereckého pobočky České inspekce životního prostředí. "Jinak řečeno, dojde ke zvýšení emisí v ovzduší a lidé mohou mít například dýchací potíže," varoval Drbohlav.

LIDÉ SE MUSEJÍ ZA KOMÍNY STYDĚT

Lidé se musí stydět, že jim dýmí komín. To je podle Milana Drbohlava, vedoucího oddělení ochrany ovzduší liberecké pobočky ČIŽP lék na snížení emisí.

Je rozdíl mezi uhlím dováženým z Polska a hnědým uhlím pro české domácnosti?

Uhlí dovážené z Polska má jiné parametry než uhlí běžně u nás dodávané pro domácnosti. Je také zřejmě určené ke spalování v jiných, k tomu určených zařízeních.

Může se vůbec spalovat v domácích kotlích a co z toho plyne pro životní prostředí?

Obecně lze říci, a v zákoně o ochraně ovzduší je také stanoveno, že v kotlích a kamnech lze spalovat jen palivo určené výrobcem. Pro domácí kotle a kamna je to většinou hnědé uhlí tříděné. Asi bude mít každý z lidí zkušenost, že i jeden kotel, kde je spalováno nevhodné palivo, dokáže svým kouřem zamořit okolí hodně daleko.

Co ale s tím?

Řešení problému je obtížné. Obec sice může vyhláškou zakázat některé druhy paliv pro malé spalovací zdroje, jako je třeba hnědé uhlí energetické, lignit, uhelné kaly a proplástky. Nikdy ale asi nebudeme mít tolik kontrolorů, aby stihli hlídat, čím kdo doma topí. Kromě zákazů zbývá tedy lidi vychovat, aby se styděli, že jim kouří komín, a zajistit, aby pro ně bylo ekonomicky výhodnější topit kvalitními palivy v kvalitních kotlích.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

V Liberci hrozí dopravní chaos, trhy vzaly Tygrům parkoviště

Fanoušci hokeje budou moci využít k parkování atletický ovál na Městském...

Něco podobného ještě liberecká aréna nezažila. V sobotu se v hale a jejím bezprostředním okolí potkají tři velké akce,...

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Nový pán Trosek je robot Čenda, návštěvníky provede hrou Čertova mřížka

Ředitelka turistického informačního centra na Troskách Markéta Jandová a...

Na hradě Trosky přijali nového průvodce. Jmenuje se Čenda a je to robot. S turisty rozmlouvá a především je zatahuje do...

Najdete na iDNES.cz