Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - uhlí, oheň, zlato | foto: Profimedia.cz

Inspektoři se zaměří na uhlí z Polska. Prý vůbec nepatří do kamen

  • 100
Česká obchodní inspekce se zaměří na kontrolu dovozců nekvalitního hnědého uhlí z Polska. Není určeno pro domácí kotle, patří jen do kotlů elektráren. Přesto je obchodníci domácnostem prodávají jako běžné hnědé uhlí. Přitom špatně hoří a mnohem více znečišťuje ovzduší.

Levné a nekvalitní uhlí z Polska zaplavuje především příhraničí. Obchodníci už však vozí levné uhlí i do Liberce. "Máme podezření, že to není vůbec uhlí určené k topení v domácích kamnech. Mělo by být určeno jen do kotlů spaloven," řekla Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Kontroloři budou prověřovat jednotlivé dodávky paliva. "Prodejci vezou uhlí většinou konkrétnímu spotřebiteli, mají to dopředu domluvené. Většinou budeme vědět adresu, na kterou ho auto veze," upozornila Kohoutková.

Jedná se o české prodejce, kteří jezdí pro levné a nekvalitní uhlí do Polska. Nákup přitom vypadá na pohled výhodně. Prodejci nabízejí na Liberecku metrák polského uhlí i s dopravou za 160 korun. Poblíž hranic je uhlí ještě levnější, dá se pořídit za 150 korun. Cena tuzemského uhlí se přitom pohybuje kolem 290 korun.

Pokuta může být i v milionech korun

Inspektoři na místě odeberou vzorky a ty odešlou do Ústavu paliv a maziv. Rozbor potrvá dva měsíce. Jestliže nebude odpovídat normám pro hnědé uhlí, čekají na prodejce vysoké pokuty. Nejvyšší pokutu mohou inspektoři uložit až do výše 50 milionů korun. Pravděpodobnější je, že provinilí prodejci zaplatí maximálně desítky až stovky tisíc.

Česká inspekce životního prostředí varuje, že nekvalitní uhlí výrazně poškozuje ovzduší. Do vzduchu se dostává mnohem více znečišťujících látek.

"Spalováním jiného paliva, než pro které je kotel určen výrobcem, dochází jednoznačně ke zvýšeným emisím znečišťujících látek, které odcházejí z kotle komínem do ovzduší," řekl Milan Drbohlav, vedoucí oddělení ochrany ovzduší libereckého pobočky České inspekce životního prostředí. "Jinak řečeno, dojde ke zvýšení emisí v ovzduší a lidé mohou mít například dýchací potíže," varoval Drbohlav.

LIDÉ SE MUSEJÍ ZA KOMÍNY STYDĚT

Lidé se musí stydět, že jim dýmí komín. To je podle Milana Drbohlava, vedoucího oddělení ochrany ovzduší liberecké pobočky ČIŽP lék na snížení emisí.

Je rozdíl mezi uhlím dováženým z Polska a hnědým uhlím pro české domácnosti?

Uhlí dovážené z Polska má jiné parametry než uhlí běžně u nás dodávané pro domácnosti. Je také zřejmě určené ke spalování v jiných, k tomu určených zařízeních.

Může se vůbec spalovat v domácích kotlích a co z toho plyne pro životní prostředí?

Obecně lze říci, a v zákoně o ochraně ovzduší je také stanoveno, že v kotlích a kamnech lze spalovat jen palivo určené výrobcem. Pro domácí kotle a kamna je to většinou hnědé uhlí tříděné. Asi bude mít každý z lidí zkušenost, že i jeden kotel, kde je spalováno nevhodné palivo, dokáže svým kouřem zamořit okolí hodně daleko.

Co ale s tím?

Řešení problému je obtížné. Obec sice může vyhláškou zakázat některé druhy paliv pro malé spalovací zdroje, jako je třeba hnědé uhlí energetické, lignit, uhelné kaly a proplástky. Nikdy ale asi nebudeme mít tolik kontrolorů, aby stihli hlídat, čím kdo doma topí. Kromě zákazů zbývá tedy lidi vychovat, aby se styděli, že jim kouří komín, a zajistit, aby pro ně bylo ekonomicky výhodnější topit kvalitními palivy v kvalitních kotlích.