Zatímco v galeriích obvykle návštěvníci nesmějí sahat na obrazy a na sochy, na nové výstavě v Liberci je to nutné k tomu, aby se objekty aktivovaly. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dotýkejte se obrazů, vyzývají návštěvníky v nové liberecké galerii

  • 0
Jedinečnou a jedinou výstavu v celém Česku otevřeli v Oblastní galerii, která vznikla z bývalých Městských lázní v Liberci. V expozici s názvem Buď v obraze mohou návštěvníci zblízka proniknout k vystaveným obrazům a sochám a mohou si s nimi hlavně hrát.

"Chceme například ukázat, jakou roli hraje ve výtvarném umění světlo, nebo co se stane s plastikou, když ji vyrobíme z nejrůznějších materiálů. Máme tady například pět kopií sochy Opičky od Vincence Vinglera, jejíž originál je součástí našich stálých sbírek. Kopie jsou vyrobené z gumy, skla, dřeva, kovu a kamene. Na každou z nich si můžeme sáhnout a přiřadit k ní přívlastky pocitů, které u toho máme," představuje jeden z téměř patnácti exponátů kurátorka výstavy Adéla Pomothy.

Stejně se návštěvník může dotknout po hmatu obrazu a vyzkoušet si, jak je těžké podle hmatu identifikovat reliéfem zpracovanou část obrazu, který je vedle. Jde o to převést ve své představivosti trojrozměrný objekt, který je ukrytý v černém rukávě, do plochy obrazu.

Další z exponátů jsou dětské vozíky naplněné kostkami, z nichž se skládají obrazy ze stálé zdejší expozice. Například Karla Čapka, Antonína Procházky, Hugo Charlemonta a dalších.

"Dětem se asi bude nejvíc líbit atrakce zvaná Sand Art, čili umění v písku. Na sand artovém prosvětleném stole je slabá vrstva velmi jemného písku, ze kterého se dají vytvářet nejrůznější plastické obrazy," přiblížila Pomothy další exponát.

Dotyková obrazovka, která vydává zvuky

Ve stálých expozicích Oblastní galerie v Liberci se nachází mnoho zajímavých děl, o kterých toho návštěvníci moc nevědí. Jejich zájem by mohla ukojit dotyková obrazovka, která prostřednictvím zvuků a textu popisuje postavy a aktivuje příběhy, které se na obrazech nacházejí.

Pro znalce umění, ale i třeba pro fotografy, je určený exponát sošky uzavřený ve skleněné krabici. Sošku lze nasvítit z různých úhlů a různými barvami, a tak lze pozorovat, jak nasvícení exponátu mění atmosféru a celkový dojem z díla.

"Chceme tím také ukázat na to, jak je světlo a nasvícení uměleckého artefaktu při jeho vystavování důležité," vysvětlil ředitel galerie Jan Randáček.

Nová interaktivní výstava, která je zároveň pátou stálou expozicí Oblastní galerie Liberec, je místem fantazie, kreativy a zábavy. Podle Randáčka vychází vstříc nejen dětským, ale i dospělým návštěvníkům, kteří si rádi hrají.

Nejen to. "Měli jsme tady na exkurzi pracovníky Národní galerie Praha a všichni nám tuto expozici záviděli. Dokonce nám tvrdili, že před nimi máme deset let náskok," pochlubila se kurátorka galerie Markéta Kroupová.