Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všude kolem jenom černočerná tma. iQlandie ukazuje, jak se žije slepým

  7:43aktualizováno  7:43
Černočernou tmou zní jen domácí spotřebiče a vy neobratně šmátráte tam, kde tušíte kuchyňskou linku. Potřebujete totiž spočítat hrníčky v polici. Zdánlivá banalita se rázem mění v nesnadný úkol v nové expozici libereckého vědecko-zábavního centra iQlandia.

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat hrníčky nebo zjistit co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od září zkouší nový exponát Svět ve tmě, který chce lidem přiblížit to, jak zvládají běžný život zrakově postižení. Lidé se pohybují ve zcela zatemněném malometrážním bytě.

Nový exponát funguje v rámci expozice Věda v domě.

„Inspirovali jsme se Kavárnou potmě. Návštěvníkům chceme předvést, jak obtížné mohou být klasické denní činností pro nevidomé. Vytvořili jsme proto reálnou kulisu bytu o patnácti metrech čtverečných s vybavením, to vše s ohledem na bezpečnost,“ uvedla Jana Pivoňková, marketingová manažerka iQlandie.

„Úrazy nejsou, lidé se chovají obezřetně, chodí pomalu. Jinak to ani v té tmě nejde,“ řekl ředitel science centra Pavel Coufal.

Prostor před vstupem do bytu také z bezpečnostního hlediska zabírají kamery s nočním viděním. Lidé tak dostanou alespoň rámcovou představu o dispozicích bytu. A nehrozí také, že by se vevnitř srazili s jiným návštěvníkem.

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat zmíněné hrníčky nebo zjistit, co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky.

K tomu je východ z bytu situován do rušné křižovatky a návštěvník musí správně zareagovat na akustický signál semaforu. Když se to nepodaří správně, ozve se zvuk auta.

Svět ve tmě vznikl ve spolupráci se Světluškou, Nadačním fondem Českého rozhlasu a libereckým Tyfloservisem. Výstavba exponátu přišla na tři sta tisíc korun.

Fotogalerie

Centrum připravuje i související badatelské aktivity, ve kterých přiblíží princip Braillova písma nebo počítače pro slabozraké.

Lidé si budou moci vyzkoušet také chůzi se slepeckou bílou holí. Originální pomůcky dlouhodobě zapůjčil právě Tyfloservis. V iQlandii lidé najdou kolem čtyř set většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro padesát diváků ve střešní kopuli.

V suterénu centra si lidé mohou až do prosince prohlédnout interaktivní výstavu Tajné zbraně druhé světové války. Centrum ji nechalo vyrobit při příležitosti ukončení války.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ FANDA - VÝVOJ ELEKTRONIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz