Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všude kolem jenom černočerná tma. iQlandie ukazuje, jak se žije slepým

  7:43aktualizováno  7:43
Černočernou tmou zní jen domácí spotřebiče a vy neobratně šmátráte tam, kde tušíte kuchyňskou linku. Potřebujete totiž spočítat hrníčky v polici. Zdánlivá banalita se rázem mění v nesnadný úkol v nové expozici libereckého vědecko-zábavního centra iQlandia.

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat hrníčky nebo zjistit co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od září zkouší nový exponát Svět ve tmě, který chce lidem přiblížit to, jak zvládají běžný život zrakově postižení. Lidé se pohybují ve zcela zatemněném malometrážním bytě.

Nový exponát funguje v rámci expozice Věda v domě.

„Inspirovali jsme se Kavárnou potmě. Návštěvníkům chceme předvést, jak obtížné mohou být klasické denní činností pro nevidomé. Vytvořili jsme proto reálnou kulisu bytu o patnácti metrech čtverečných s vybavením, to vše s ohledem na bezpečnost,“ uvedla Jana Pivoňková, marketingová manažerka iQlandie.

„Úrazy nejsou, lidé se chovají obezřetně, chodí pomalu. Jinak to ani v té tmě nejde,“ řekl ředitel science centra Pavel Coufal.

Prostor před vstupem do bytu také z bezpečnostního hlediska zabírají kamery s nočním viděním. Lidé tak dostanou alespoň rámcovou představu o dispozicích bytu. A nehrozí také, že by se vevnitř srazili s jiným návštěvníkem.

Lidé plní uvnitř různé úkoly. Od těch nejjednodušších, kdy příchozí musí spočítat zmíněné hrníčky nebo zjistit, co je ve spíži, až po ty těžší, jako například zasunout zástrčku do zásuvky.

K tomu je východ z bytu situován do rušné křižovatky a návštěvník musí správně zareagovat na akustický signál semaforu. Když se to nepodaří správně, ozve se zvuk auta.

Svět ve tmě vznikl ve spolupráci se Světluškou, Nadačním fondem Českého rozhlasu a libereckým Tyfloservisem. Výstavba exponátu přišla na tři sta tisíc korun.

Fotogalerie

Centrum připravuje i související badatelské aktivity, ve kterých přiblíží princip Braillova písma nebo počítače pro slabozraké.

Lidé si budou moci vyzkoušet také chůzi se slepeckou bílou holí. Originální pomůcky dlouhodobě zapůjčil právě Tyfloservis. V iQlandii lidé najdou kolem čtyř set většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro padesát diváků ve střešní kopuli.

V suterénu centra si lidé mohou až do prosince prohlédnout interaktivní výstavu Tajné zbraně druhé světové války. Centrum ji nechalo vyrobit při příležitosti ukončení války.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz