Lada Thořová ukazuje, že některá jablka odrůdy Jonagold jsou podstatně větší...

Lada Thořová ukazuje, že některá jablka odrůdy Jonagold jsou podstatně větší než další „běžná“ jablka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

  • 9
Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé stromy však ozdobily plody velikosti XXL. Když totiž jablek dozraje málo, příroda jim to vynahradí na velikosti.

Jak grapefruit nebo dvě chlapské pěsti jsou letos velká některá jablka z Českého ráje. Za jejich mimořádné rozměry mohou jarní mrazy. Zničily sice většinu úrody, ale stromy nahnaly v létě a na podzim sílu do plodů, které před půl rokem přežily teploty hluboko pod nulou.

„Některá jablka Jonagold mají přes ‚břicho‘ deset centimetrů nebo ještě o něco víc,“ říká Miloš Thoř z rodinné farmy v Pěnčíně u Turnova. „Jejich obvyklá velikost je sedm až sedm a půl centimetru.“

Pokud jablka narostou do běžných rozměrů, musí se na váhu položit čtyři nebo pět kusů, aby vydaly na jeden kilogram. „Teď někdy stačí na jedno kilo dva Jonagoldy,“ prozrazuje Thoř.

Pěnčínská rodinná farma sklidí v příznivých letech asi 300 tun jablek. Letos to bude necelých 100 tun. Zhruba polovinu úrody tvoří odrůda Gala.

„Z odrůdy Bohemia Gold nevyrostlo skoro nic. Jindy dělají Bohemky kolem šedesáti procent naší sklizně, teď pouze pět procent,“ podotýká Thoř. „Odrůda Gala přežila, protože kvetla později než Bohemky. Mrazy zastihly Bohemky v době, kdy už na stromech byla asi půlcentimetrová jablíčka. V teplotách až minus pět stupňů plody nachladly a opadaly.“

Odrůda Gala během mrazů teprve kvetla. Kromě ní a Bohemie Gold pěstují Thořovi také jablka odrůd Jonagold, Idared a Šampion.

Zásoby jablek vydrží jen do Vánoc

„Mrazům nejlépe odolaly stromy na nejvyšších místech sadů. Naopak dole spálily mrazy skoro všechno,“ upozorňuje Thoř. „Kvůli špatné úrodě nám nezbyla jablka na dodávky do velkoobchodu. Zachovali jsme pouze náš vlastní prodej ze dvora pro stálé zákazníky. Myslíme, že nám vydrží jen do Vánoc, zatímco po loňské dobré sklizni jsme je prodávali ještě v dubnu.“

V podobné situaci se letos ocitli také ostatní pěstitelé jablek v Českém ráji. Mrazy poznamenaly úrodu v Agro Rubín, v rodinné farmě Ježek i jinde. Podle Thoře jeden menší sadař dokonce vyprodal svá jablka za jediné odpoledne.

„Lepší úroda je ve středních Čechách, hodně toho naopak pomrzlo na Plzeňsku,“ dodává Thoř. „Na Moravě se úroda liší místo od místa. Někde ji mají vinou jarních mrazů sedmdesátiprocentní, jinde ale třeba taky jen pětiprocentní.“

Ovocnáři obdrží za letošní neúrodu náhrady od ministerstva zemědělství. „Bude to asi 25 tisíc na hektar, což u nás dělá zhruba 200 tisíc korun,“ vyčíslil Thoř. Jarní mrazy však způsobily jeho farmě ztrátu kolem 1,5 milionu.

Nedostatek jablek zvedl jejich ceny. Thořovi prodávali před rokem nejdražší za 20 korun, letos zaplatí zákazníci o pětinu víc. V supermarketech přesahují ceny jablek vesměs 30 korun, s výjimkou slevových akcí.