Město si nechalo naplnit dvě stě třetinek a víc než sedm stovek deckových lahví.

Město si nechalo naplnit dvě stě třetinek a víc než sedm stovek deckových lahví. | foto: Petr Vitvar

Už žádné lahve s vínem. V Jablonci budou rozdávat vlastní jablkovici

  • 4
Je vysoká, štíhlá, hladká a uvnitř voní a chutná po jablkách. Řeč je o lahvi s pálenkou, která se stala zbrusu novým propagačním předmětem Jablonce nad Nisou. Dostávat ji budou v upomínku význační hosté, časem by se mohla objevit i v prodeji.

„Když chcete něčím pro Jablonec typickým obdarovat dámy, není to těžké - máme tu bižuterii. Ale s pány je to horší,“ vysvětluje primátor Petr Beitl. „A obligátní víno, které se často dává, není pro náš kraj zrovna typické.“

Bylo jasné, že nový stylový upomínkový předmět z Jablonce by měl mít souvislost s jabloní, kterou má město ve svém znaku.

Řešení se našlo před pár lety při návštěvě palírny v Zásadě. „Nad pár skleničkami jsme to s majitelem Martinem Balatkou vymysleli,“ vypráví primátor.

Zrodilo se tedy něco ostřejšího: nápoj vypálený z jablek ze sadů od Sychrova s dvaačtyřiceti procenty alkoholu, v podstatě jakási regionální odpověď na francouzský calvados.

Jmenuje se Jablkovice z Jablonce, jak je na etiketě vytištěno fontem, odkazujícím na zlatou jabloneckou dobu secese.

„Nechali jsme si na tento název a zároveň na pojmenování Jablonecká jablkovice zaregistrovat ochranou známku,“ doplňuje tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Město si pro reprezentační účely nechalo od lihovarníků v Zásadě naplnit dvě stě třetinkových lahví a víc než sedm stovek jejich menších kolegyň o objemu jedné deci.

Padla na to tuna a půl jablek. Lahve budou sloužit výhradně coby dar návštěvám - nemají kolek a jsou tudíž neprodejné. Alespoň tedy prozatím.

„O jablkovici je velký zájem a není proto vyloučeno, že do budoucna by se mohla začít normálně prodávat. Muselo by se to ale právně ošetřit,“ rozvažuje primátor Beitl.

Nápoj doplní pestrou skupinu věcí, které si hosté Jablonce mohou s sebou z radnice v upomínku na návštěvu města odvézt.

„Máme už kravaty, tužky, hrnečky, bižuterii, knihu o městě a dokonce i sadu na čištění bot,“ upozornil primátor Beitl.