Kantorova vila v Jablonci nad Nisou.

Kantorova vila v Jablonci nad Nisou. | foto: Liberecký kraj

Jablonec chce za osm milionů koupit vilu u přehrady. Otevře ji pro lidi

  • 10
Jablonec chce za více než osm milionů korun koupit funkcionalistickou Kantorovu vilu poblíž přehrady. Památkově chráněný architektonický skvost z roku 1934 plánuje město otevřít veřejnosti.

O koupi vily rozhodli na posledním jednání jablonečtí zastupitelé. „Městu se naskytla možnost získat do svého vlastnictví objekt, který by podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze mohl sloužit pro kulturní, společenské a reprezentační účely,“ uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Jablonecká radnice chce nyní ještě jednat o ceně vily. Realitní kanceláře dům dlouho nabízely za devět milionů korun, městu se podařilo cenu snížit na 8,121 milionu. „Budeme dále jednat o cenových podmínkách,“ řekl náměstek primátora Miloš Vele.

Na obnově vily chce podle Veleho město spolupracovat s Kulkovou nadací. Ta existuje od roku 2002 na Novém Zélandu a vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky, autora jablonecké vily a žáka a spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose.

Vilu nechal postavit jablonecký lékař Alfréd Kantor. Připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze.

Kantorova rodina musela po druhé světové válce vilu opustit a odstěhovala se do Německa. Ve druhé polovině 20. století byla Kantorova vila přestavěna na bytový dům.

Současný exteriér vily se od svého původního stavu liší především rozložením a jinými tvary oken. Tyto úpravy proběhly v roce 1960, kdy se patra domu rozdělila na samostatné byty.

V devadesátých letech provedli další úpravy noví majitelé. Podle projektu z architektonické kanceláře Sial proběhla částečná rekonstrukce této kulturní památky.

Nedošlo ale k obnovení původního řešení interiéru, jelikož byl požadavek, aby ve vile zůstaly oddělené byty. Později byla k domu přistavěna garáž a celkový vzhled fasády výrazně změnilo zateplení.