Jablonec chce přestavět radnici, město shání půl miliardy

  14:29aktualizováno  14:29
Vedení Jablonce by rádo přestavělo funkcionalistickou budovu radnice, město však na to nemá peníze. Podle studie, která vyšla městskou kasu na sedm milionů korun, by opravy přišly celkem na 570 milionů. Jablonec proto chce letos na podzim zažádat ministerstvo kultury o dotaci.

Jablonecká radnice | foto: Roman ČejkaMF DNES

Podle jabloneckého místostarosty Petra Vobořila mají být do konce roku vypsané dva dotační tituly. "Projekt tedy budeme na podzim předkládat hned dvakrát. Některé části radnice jsou v havarijním stavu. I proto bylo nutné studii v roce 2007 vypracovat," poznamenal Vobořil.

Budova radnice

Budova radnice krátce po dokončení

Pětipatrová funkcionalistická budova v Jablonci nad Nisou byla postavena podle plánů libereckého německého architekta Karla Wintera v letech 1931–1933.

V objektu bylo od začátku umístěno kino, kavárny a restaurace. Radnici v poválečné době postihly nešťastné úpravy vnitřních prostor.

Dnes je objekt sídlem městského úřadu, informačních středisek a kina. V přízemních prostorách jsou umístěny obchody. V létě lze s průvodcem vystoupat na radniční věž, odkud je nádherný rozhled.

Pokud by se podařilo dosáhnout na evropské peníze, radnice by v budoucnu mohla být úplně bezbariérová. Studie řeší kompletní přestavbu radnice. Navrhuje například zřídit v suterénu sklářské a bižuterní dílny.

"Jednalo by se o dvanáct ateliérů pro začínající umělce. Byla by tu moderní technologie jako pece pro skláře i medailéry," upozornil místostarosta

Město dále plánuje zprovoznit restauraci a kavárnu, těm by sloužila i terasa nad hlavním vchodem. Opravou by prošly také obchody, město chce dokončit rekonstrukci kina, upravit přízemí, slavnostní síň, zasedací sály, vybudovat dva výtahy a dva nové bezbariérové vstupy.

Město mohlo požádat o dotaci dříve

Některým zastupitelům se však nelíbí, že město zaplatilo za velmi drahou studii a nic se neděje. "Těžko říct, jestli je studie předražená, ale město by rozhodně mělo dělat jen to, na co má," upozornil zastupitel Václav Vostřák.

Navíc město Jablonec o dotaci na rekonstrukci ani nepožádalo. "V roce 2008 jsme chtěli žádat o evropské peníze, ale muselo nám to posvětit zastupitelstvo Libereckého kraje. To se nestalo, protože v té době začali projednávat Ještěd," poznamenal Vobořil. "Na náš projekt se už nedostalo," dodává.

Podle Hospodářských novin však Jablonečtí měli v minulosti šanci o dotaci zažádat, ale neudělali tak. Zatímco původně mohly na evropské peníze dosáhnout jen projekty podpořené krajem, v prosinci 2008 ministerstvo umožnilo žádat všem.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

Střední škola řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici

Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Kvůli vyhlídce na Troskách se lidé bouřili, odhalí nová kniha o Českém ráji

„V Českém ráji slouží za rozhledny spíše věže starých hradů, skalní vyhlídky a...

Tři roky bádání, fotografování v různých ročních obdobích a v nohách stovky kilometrů. Tak by se dala shrnout práce na...

Najdete na iDNES.cz