Areál bývalé výtopny na Brandlu.

Areál bývalé výtopny na Brandlu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec chce v Brandlu překladiště odpadů. Zjišťuje, zda je to možné

  • 2
Opuštěný obří areál po bývalé výtopně Brandl na okraji Jablonce se možná přemění v překladiště odpadů. Vedení města si již nechává zpracovat studii, jejímž úkolem je zjistit, zda je areál pro tyto účely vhodný.

Výtopnu Brandl odstavilo město, které je stoprocentním vlastníkem teplárny, na začátku loňského listopadu. Z komína se tu předtím kouřilo třicet let.

„Studie, kterou jsme si zadali, má zjistit, zda je areál Brandlu vůbec vhodný na zpracování odpadového hospodářství, eventuálně, jestli množství odpadu, které město vyprodukuje, bychom byli schopní tady zpracovávat,“ informoval na čtvrtečním zastupitelstvu náměstek primátora Miloš Vele (ODS).

Studie bude podle náměstka stát do dvou set tisíc korun. „Až z ní získáme nějaký výstup, podělíme se o něj se zastupiteli,“ doplnil Vele.

Výhodou je, že Brandl nemá sousedy

Vele již dříve uvedl, že výhodou areálu na Brandlu je, že patří městu, je dostatečně velký, přístupný a nemá sousedy. „Překladiště odpadů zatím funguje na Proseči, ale jde jen o dočasné řešení. Již dlouhodobě přemýšlíme o tom, kam ho přesunout. Překladiště na Proseči snižuje kvalitu života tamních obyvatel. Projíždí tu velká vozidla s odpady, tvoří se tady velké fronty lidí, kteří chtějí o víkendu odevzdat odpad a podobně,“ řekl Vele.

V areálu zůstane komín. „Nabízí se jeho komerční využití - například pro umístění převaděčů signálu. Necháme jej zastřešit, aby do něj nezatékalo a aby nechátral,“ prozradil před časem Vele.

Areál je opuštěný, výměník nahradily výtopny

Areál na Brandlu zůstal opuštěný, jelikož v Jablonci skončilo „období páry“. Město společně s teplárnou loni dokončilo modernizaci vytápění a bývalé výměníkové stanice proměnilo na moderní kotelny. Z ulic postupně mizí patnáct kilometrů parovodů, obyvatelé zároveň pocítili zlevnění tepla.

Práce byly rozděleny do dvou etap. První skončila před dvěma lety a týkala se 1 650 domácností a 20 institucí. Loni se dočkalo i zbylých 2 350 domácností s 50 institucemi. Obě etapy vyšly dohromady na 232 milionů korun, přičemž na první přispěla Evropská unie 40 procenty nákladů.

Od ledna 2017 se cena za jeden gigajoule tepla pohybuje v rozpětí 510 až 580 korun v závislosti na množství odebraného tepla a délce smlouvy. Před tím lidé napojení na teplárnu platili za gigajoule téměř 900 korun.

Areál takzvaného starého Brandlu patří mezi nejstarší stavby v Jablonci. Od roku 1891 tu fungovala vodní elektrárna. Součástí budovy se časem staly i plynárna a uhelná výtopna. Z této výtopny bylo teplo ve formě nízkotlaké vodní páry rozváděno parní sítí do oblasti centra města a na sídliště Žižkův Vrch. Původní výtopna Brandl již dosluhovala a v roce 1986 byla úspěšně dokončena nová výtopna zvaná Nový Brandl.