Kantorova vila v Jablonci nedaleko přehrady. | foto: Liberecký kraj

Jablonec koupí Kantorovu vilu, na funkcionalismus chce nalákat turisty

  • 1
Kantorova vila nedaleko přehrady se už brzy stane majetkem Jablonce nad Nisou. Město bude stát 8,1 milionu. Ve vzduchu už vlají nápady, co s funkcionalistickým šperkem světového významu z dílny architekta Heinricha Kulky z roku 1934 provést.

Památkově chráněné dílo žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose by se mohlo otevřít veřejnosti a podle radnice sloužit pro kulturní, společenské a reprezentační účely.

Koupi čtyřpodlažní vily, jenž připomíná významnou Müllerovu vilu v Praze, schválili ve čtvrtek jablonečtí zastupitelé.

Nyní radnice začne připravovat projekt na její využití. Nutná bude také rekonstrukce vily, která spolkne podle velmi hrubých odhadů asi deset milionů korun. Na obnově domu chce město spolupracovat s Kulkovou nadací z Nového Zélandu.

„Nadace disponuje podrobnou projektovou dokumentací a odborníky na dílo Heinricha Kulky, a v neposlední řadě se může díky svému renomé a mezinárodním kontaktům ucházet o finanční granty z jiných zemí,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. Město již s nadací začalo jednat.

Jablonec inspiruje vila Tugendhat

Podle Jana Sapáka, znalce moderní architektury a Kulkova díla, je Kantorova vila nejvýraznějším počinem Kulky po smrti slavného Loose. „Je to mezinárodně významné dílo. Navíc i přes přestavbu v 80. letech zde zůstalo zachováno asi 65 procent z nejcennější podstaty domu. Vila také není ve špatném technickém stavu a není nutnost ji bezprostředně po koupi rekonstruovat,“ vysvětlil Sapák.

Jablonecká radnice je přesvědčena, že získá do svého majetku dům, který může být pro město stejně významný jako je například pro Brno proslulá vila Tugendhat.

„Získáváme do svého vlastnictví objekt, který by podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze mohl sloužit pro kulturní, společenské a reprezentační účely. Vzhledem k rostoucí oblibě cestovního ruchu zaměřeného na architekturu má Kantorova vila velký potenciál stát se jedním z turistických lákadel Jablonce,“ shrnula Hozová.

Vilu nechal postavit lékař Alfréd Kantor. Exteriér domu působí velmi jednoduše a neutrálně - krychlový tvar s plochou střechou, střídmá kompozice fasády, žádné rafinované detaily nebo kontrastní prvky. Nejvýraznějším prvkem bíle omítaných fasád je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna soukromá ordinace, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. Přízemí vily bylo prostřednictvím terasy propojeno se zahradou.