Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní podnik chce po obcích 18 milionů. Hrozí, že nevyjedou autobusy

  11:35aktualizováno  11:35
Stále hrozí, že 26. ledna nevyjedou do ulic Jablonce nad Nisou autobusy. Jablonečtí zastupitelé totiž pořád nemají garanci od Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), jak situaci po vypovězení smluv společností BusLine vyřeší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Chtěli to slyšet na středečním mimořádně svolaném jednání zastupitelstva. Tam však nikdo ze zástupců podniku nedorazil.

Zastupitelé se ale dozvěděli, že DPMLJ zaslal Dopravnímu sdružení obcí Jablonecka, jehož je Jablonec členem, předžalobní výzvu a požaduje zaplatit téměř 18 milionů korun.

O zaplacení rozhodne nové zastupitelstvo

BusLine zajišťuje pro Jablonec veškerou autobusovou dopravu. Zastupitelé ve středu navečer v sále hotelu Praha schválili, že objednají právní posudek, který má říci, zda jsou peníze v předžalobní výzvě vyžadovány oprávněně, či nikoliv. O zaplacení tak pravděpodobně rozhodne až nově složené zastupitelstvo po volbách.

„Dopravní podnik přislíbil, že do konce srpna sdělí jasně, jak situaci vyřeší. Nestalo se tak. Místo toho je společnost BusLine démonizována skrz média. Přitom uzavírá smlouvy na dopravní obslužnost s krajem. Čelíme situaci, že nám dodavatel služeb není schopen jasně říci, zda autobusy v lednu nasadí, nebo ne,“ uvedl primátor Jablonce Petr Beitl.

Dopravní sdružení má s libereckým dopravním podnikem smlouvu na zajištění dopravy do konce příštího roku.

„Ročně jde o zakázku za zhruba 80 milionů korun. Jsme významný zákazník. I kvůli nám má dopravní podnik tržby,“ řekl náměstek primátora Miloš Vele.

Zastupitelé právně napadnou vedení DPMLJ

Jako subdodavatel dopravu zajišťovala společnost BusLine, která 25. června vypověděla smlouvu. Pokud se dopravní podnik s BusLine nedohodnou jinak, ukončí firma nejen v Jablonci provoz 26. ledna.

Předžalobní výzva se týká podílu dopravního sdružení na přiměřeném zisku 28,5 milionu korun za rok 2015, který firmě BusLine liberecký dopravní podnik v závěru loňského roku vyplatil.

O zaplacení dluhu ve středu jablonečtí zastupitelé nerozhodli. „Zatím nepodpoříme ve sdružení zaplacení této částky, necháme zpracovat posudek, zda je na to právní nárok a rozhodnutí necháme na novém zastupitelstvu,“ řekl Vele.

Jablonečtí zastupitelé také schválili, že podniknou právní kroky proti vedení DPMLJ, které údajně svými výroky o tunelování poškozuje zájmy společnosti i města Jablonce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz