Radnice chce na financování akce využít dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, odkud může každoročně získat kolem čtyř milionů korun. I proto, že peníze nedojdou najednou, je rekonstrukce rozdělena do více etap.
„Chceme přeměnit sídliště Šumava na víceúčelový celek, a tím vylepšit místní prostředí,“ uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha. Obnovy se podle něj dočká dopravní a technická infrastruktura, veřejná prostranství a cyklistické stezky, ale i protihlukové stěny, odstavná a parkovací stání.
Až 75 nových parkovacích míst
„V rámci projektu chceme také odstranit vrchní vedení vysokého napětí a nahradit jej kabely, ale i doplnit veřejné osvětlení,“ řekl Pleticha. Záměr počítá také s obnovou veřejné zeleně i kritizovaných dětských hřišť a sportovišť, ale i s přesunutím kontejnerů tak, aby nebyly moc na očích.
Fotogalerie |
Největším problémem na sídlišti je podle místních nedostatek parkovacích míst.
„Parkování je na tomto sídlišti velký problém, auta stojí, kde se dá, často i proti dopravním pravidlům. Parkovací místa jsme upravili dle norem, některá jsme zrušili a vytvořili jsme nová. Celkem se nám podařilo najít 75 nových parkovacích míst,“ uvedl Martin Wedell ze společnosti AF-Cityplan, která vypracovala projekt na rekonstrukci sídliště.
Radnice se na začátku loňského října setkala s obyvateli sídliště. Ti měli přítomným projektantům sdělit, co by na místě chtěli změnit. A nejvíce se právě žehralo na parkování. Loni v prosinci pak projektanti některé návrhy Jablonečanů do projektu zapracovali a opět představili místním.
Není jasné, kde se začne
Zatím není jasné, která oblast Šumavy se začne rekonstruovat nejdříve.
Jednotlivé etapy jsou však již vymezené těmito ulicemi: Jeronýmova, Spojovací-Březová, Skelná, Vysoká-Křišťálová, VysokáSpojovací, Vysoká-Mánesova, Pasecká a Jitřní.
Sídliště Šumava tvoří 37 panelových domů a osm cihlových bytových domů, kde je dohromady bezmála 1 600 bytů.
Nejstarší domy byly postaveny po druhé světové válce, ty nejnovější byly dokončeny v roce 1980.
Plánovaná obnova sídliště Šumava není v Jablonci prvním podobným projektem. Na podzim 2015 skončila rekonstrukce nejstaršího sídliště ve městě - Žižkova Vrchu. Obnova trvala sedm let a stála 195 milionů korun, zhruba 55 procent zaplatila Evropská unie.