Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věži jablonecké radnice hrozilo, že spadne. Oprava se nejspíš protáhne

  16:27aktualizováno  16:27
Věž jablonecké radnice pravděpodobně zůstane až do konce roku zakrytá lešením. Během její rekonstrukce, která trvá již druhým rokem, totiž zavládly obavy, že by se mohla zřítit. Oprava věže měla skončit v říjnu, tento termín se nejspíš nestihne.

Lešení zůstane na jablonecké radnici nejspíš až do konce roku. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Termín dokončení oprav, při kterých měly funkcionalistickou věž opustit nevzhledné fleky od drolící se omítky, se několikrát posunul. A vypadá to, že se nestihne ani další vyřčený termín - konec října.

Tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček říká, že v minulosti přidávali stavbaři do betonu speciální přísady, které způsobovaly degradaci železobetonové konstrukce.

Hrozilo, že věž spadne

„Říká se tomu hlinitany. Kvůli nim tam vznikala nějaká chemická reakce, která mohla způsobit až to, že by se beton rozsypal. Vládly tady takové obavy. Naštěstí různé testy a průzkumy tenhle černý scénář nepotvrdily. Ale dokonce existovala varianta, že věž spadne. Byly i případy v Česku, kdy se podobné stavby kvůli těmto faktorům zřítily,“ vysvětluje Řeháček.

Tajemník radnice dodává, že navíc hrozilo, že by odlamující se kousky fasády mohly spadnout na kolemjdoucí. „Ale vše už je v pořádku. Udělaly se vyzdívky ve věži a vypadá to, že příští rok už by mělo být hotovo,“ doplňuje Řeháček.

Práce na obnově fasády radnice z roku 1933 začaly loni západní stranou a věží. Zatímco jedna strana budovy je hotová, věž se musela zazimovat a práce se znovu rozběhly až v květnu.

„Loni nás zbrzdily komplikace v nosné železobetonové konstrukci a ve zdivu věže. Odhalily je testy, které jsme preventivně nechali provést,“ vysvětlil nedávno důvody zdržení náměstek primátora Lukáš Pleticha. Posudky potvrdily, že skelet je v pořádku.

K poničení přispělo nepříznivé počasí

„K poničení věže přispělo nepříznivé počasí, jež degradovalo keramické zdivo,“ podotkl Pleticha.

Na základě rozboru betonových konstrukcí doporučili odborníci výměnu narušeného keramického zdiva a jeho ukotvení pomocí kovové sítě k nosnému skeletu.

„Takto ošetřená konstrukce se opatří jádrovou omítkou a nanese se finální břízolitová probarvená omítka dle původního návrhu,“ popsal Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby města. Oprava statických poruch konstrukce věže vyjde město na 3,7 milionu korun.

Budova jablonecké radnice byla postavena v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněnou budovu město postupně obnovuje.

Autor:Nejčtenější

Napřed ticho, pak euforie. Mladý hasič je prvním Čechem v klubu šampionů

Jan Pipiš z Liberce se stal prvním Čechem, který si na mistrovství světa v...

Profesionální hasič Jan Pipiš z Liberce se v americkém Louisville stal prvním Čechem, který si na mistrovství světa v...

Darováním kostní dřeně zachránil šest lidí, málem při tom sám zemřel

Strážný Ladislav Venclák (vpravo) daroval kostní dřeň, ocenění mu předal...

Strážný Vazební věznice v Liberci Ladislav Venclák daroval kostní dřeň a zachránil tak šest životů onkologicky...Třinec ve čtvrtfinále LM vyhrál, Kometa remizovala a Liberec prohrál

Třinecký útočník Milan Mikulík (v červeném) bojuje před brankou Brynäs ve...

Hned tři české týmy vstoupily v úterý do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Třinec svůj úvodní duelu doma se švédským...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Případ Tecl. Stáhne si ho zpět Slavia, nebo zůstane v Jablonci?

Jablonecký Stanislav Tecl (v zeleném) vyráží dopředu v utkání proti Brnu.

V podzimní části minulé sezony první fotbalové ligy předváděl levý obránce Matěj Hybš v Jablonci tak dobré výkony, že...Další z rubriky

Interna v turnovské nemocnici zůstane, jednotka intenzivní péče skončí

Internu v turnovské nemocnici povede dosavadní zástupce odcházejícího primáře...

Jen díky pomoci libereckých lékařů se podařilo zachránit interní oddělení nemocnice v Turnově. Na konci roku ho...

Mlýny, pily, cihelny. Nová kniha představí technické stavby Frýdlantska

Vůz s nákladem z mlýna Emila Wohla v Arnolticích před nemocnicí ve Frýdlantu.

Před šesti lety na sebe upozornil historik z libereckého Národního památkového ústavu Petr Freiwillig svou knihou o...

Koleje na Ještěd jsou v havarijním stavu, opraví je nejdřív za dva roky

V katastrofálním stavu je úsek mezi Viaduktem a zastávkou Kubelíkova.

Rozpadající se panely, hrany kolejí vylámané. Tramvajová trať v Liberci od vlakového nádraží dál směrem na Ještěd je v...Najdete na iDNES.cz