Kdysi honosný dům kavárny Jizera v centru Jablonce je jedním z těch, který se proměnil v ubytovnu pro chudé.

Kdysi honosný dům kavárny Jizera v centru Jablonce je jedním z těch, který se proměnil v ubytovnu pro chudé. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Jablonci bojují s ubytovnami. Žádnou novou už na radnici nepovolí

  • 5
Jablonecká radnice se rozhodla bojovat s nárůstem počtu ubytoven pro sociální bydlení. Po prvním únoru už žádnou další jednoduše nepovolí, na tento typ staveb začne ve městě platit uzávěra.

Magistrát se tak chce utkat s palčivými problémy - hlukem, špínou či krádežemi. Tedy jevy, které mají často na svědomí právě někteří obyvatelé ubytoven.

Stavební úřad nezkolauduje žádnou ubytovnu, jejíž majitel zažádá o stavební povolení po prvním únoru. „Stavební uzávěra bude platit do schválení nového územního plánu, nejdéle však do konce roku,“ uvedl primátor města Petr Beitl.

Jablonec se tímto krokem přidal k městům jako je Kladno nebo Příbram, která využila podobný způsob obrany proti novým ubytovnám, s nimiž ruku v ruce kráčí nárůst kriminality.

Magistrát navíc dočasně zastavil prodej nemovitostí v majetku města, které jsou v nevyhovujícím stavebním stavu. Právě proto, že v minulosti se některé z nich proměnily na ubytovny pro chudé.

Jablonecká radnice vytáhla do tažení proti ubytovnám již loni v září. A to poté, co ubytovny vznikly v kdysi honosných domech přímo v centru města. V domech jako je bývalá kavárna Jizera, restaurace Stará Pošta nebo dřívější lékárna v Podhorské ulici. Další ubytovny pak vybujely na periferiích.

Otřesné podmínky a nájem jako za luxusní byt

„Tyto domy jsou obsazeny lidmi, kteří v nich žijí ve velmi špatných podmínkách a přitom platí nájmy jako za luxusní bydlení,“ sdělil loni v září Beitl na besedě s obyvateli města v sále místního Eurocentra.

Reagoval tak tím na takzvaný byznys s chudobou. Někteří podnikatelé totiž využívají štědrého státního příspěvku na bydlení, který jim plyne od lidí na okraji společnosti, jimž poskytují sociální bydlení. „Dokud parlament nezmění tento zákon, jsou města a obce celkem bezmocné,“ dodal tehdy primátor.

Již v září rada města jednala o nutnosti zřízení stavební uzávěry. Vzhledem k říjnovým volbám nakonec uzávěru dokázali zastupitelé schválit až nyní.

Nové opatření bohužel nebude platit zpětně. Nedávno tak v Podhorské ulici mohla vzniknout další ubytovna, jejíž zřízení stavební úřad nedokázal zabránit.

Sedmnáct problematických míst

V Jablonci už od loňska funguje také pracovní skupina, která sleduje problémová místa, kde žijí lidé, zapojení do zneužívání systému sociálních dávek na bydlení.

„Pracovní skupina vytipovala celkem sedmnáct problematických míst. Jedná se zejména o obývané nemovitosti, jež nevyhovují z hygienického hlediska a jejich obyvatelé narušují soužití s ostatními obyvateli města,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Mezi sedmnáctkou rizikových míst jsou i ta spojená s vyšší kriminalitou. Jde například o park v ulici 5. května, park v Tyršových sadech, o oblast ulic Liberecká a Budovatelů, ulici Ivana Olbrachta či okolí autobusového nádraží.