Stavba továrního komplexu společnosti Atrea na okraji Jablonce nad Nisou. | foto: ČTK

Nové továrny, obchodní domy a práce. Jablonec se ekonomicky nadechl

  • 1
Jablonec nad Nisou zažívá nebývalý stavební ruch. Staví se tu nové výrobní haly, počítá se s nákupním centrem i marketem pro kutily. Práci najdou stovky lidí.

Stane se z Jablonce ekonomický tygr regionu? Nová pracovní místa sem na podzim přinese OBI, na jaře by měl konečně začít do výšky šplhat obchodní dům Crestyl místo bývalé Jabloně. V létě se dokončí přestavba logistické haly na výrobní ve společnosti Raymond a v listopadu se dokončí stavba továrny Atrea.

Tolik výčet aktuálních budovatelských aktivit v Jablonci. A kolik lidí zde může najít práci?

"Do budoucna bychom mohli přinést asi padesát nových pracovních míst," řekl Tomáš Čermák z firmy Raymond. "V marketu najde místo kolem 60 až 70 zaměstnanců," informovala mluvčí řetězce OBI Jitka Hoření.

Nová hala firmy Atrea je kromě OBI v současnosti asi nejvýraznějším stavebním počinem ve městě. Rychle roste naproti bývalému areálu Liazu v Rýnovicích.

Společnost, která nyní sídlí na třech místech ve městě, si od stavby slibuje sloučení všech výrob do jednoho prostoru.

"Součástí bude i rezerva pro další růst společnosti v budoucnosti. Bude tu i akreditovaná zkušební laboratoř a vývojové centrum firmy," odhalil za Atreu Daniel Morávek. Firma patří mezi přední české výrobce vzduchotechniky.

Do haly se společnost plánuje nastěhovat na přelomu roku, nová místa ale zatím neslibuje. "V krátkodobém výhledu nepředpokládáme, že se nějaká vytvoří," dodal Morávek.

Nejnižší nezaměstnanost v regionu

Jablonec je podle posledních čísel regionem s nejnižší nezaměstnaností v kraji. Ta se tu v květnu pohybovala kolem sedmi procent. Což je pro město, které před třemi roky brutálně zasáhl krach bižuterního kolosu Jablonex, pozitivní zprávou.

"Jablonci hraje do karet i to, že v Liberci se kapacita průmyslových zón už vyčerpala. Navíc Jablonec mi připadá, že je spíše zaměřený na menší rodinné podniky. Je tu takové to podnikání řekněme baťovského typu," okomentoval Ivan Jáč, vedoucí katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity.

Ale také varoval. "Problém je s horší logistikou. Například Jablonec nemá stále rychlostní silnici do Liberce. A pak je také velice riskantní zaměřovat se pouze na jedno výrobní odvětví, a to součástky do automobilového průmyslu," doplňuje Jáč.

"V Jablonci se ale rozjíždějí spíše obchodní řetězce, je tu firma TRW, která udělá 10 miliard ročně. Další firmy mohou Jablonec rozhýbat, popostrčit. Ale vše kolem nás se rychle mění, takže opět ukáže čas."

Podle primátora Jablonce Petra Beitla je město na případné další investory připraveno.

"Stávající průmyslová zóna v Rýnovicích je naplněna z nějakých 85 procent. Navíc všechny areály bývalého Jablonexu jsou další možnou rozvojovou plochou. Jsou tu zasíťované haly, které mohou sloužit v podstatě k jakékoliv průmyslové výrobě," uvedl primátor.

Další šanci vidí primátor v odkupu místní teplárny, který zastupitelé nedávno schválili.

"Modernizace soustavy přijde asi na 450 milionů korun, nechceme to táhnout sami, ani si brát úvěr, Budeme hledat partnery. A ti by mohli do Jablonce přinést další investiční peníze. Navíc se uvolní areál teplárny u Brandlu a v Pasekách. I tady může být v budoucnu průmyslová zóna," uzavřel Beitl.