Jablonecká nemocnice nabízí pro kardiaky i sportovce kardiotréninky

  12:09aktualizováno  12:09
Pro lidi, kteří mají problémy se srdcem, připravila jablonecká nemocnice novinku. Kromě klasické léčby nyní mohou využít i kardiotréninky. Nemocnice nově nabízí rehabilitaci kardiaků a připravuje vyšetření zátěže srdce pomocí speciálního přístroje.

Lékařka Jana Nosková (vpravo) společně s kolegyní Marcelou Dufkovou testují spiroergometr. Přístroj dokáže zjistit, jak mají pacienti silné srdce a co vydrží. Využívat ho nebudou jenom pacienti, ale třeba sportovci, aby zjistili, jak jsou na tom s fyzičkou. | foto: Petra HybnerováMF DNES

"Program je určen pro pacienty s ischemickým onemocněním srdce, což je porucha prokrvení srdečního svalu, která může vést ke vzniku infarktu," vysvětlila lékařka Jana Nosková.

Pacient může přijít na rehabilitaci na doporučení kardiologa nebo internisty. "Lékaři k nám posílají lidi po srdečním infarktu nebo po srdečních operacích. Kondiční trénink je ale určen i pacientům se zvýšeným výskytem srdečních a cévních onemocnění," uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Kardiorehabilitace zpravidla trvá dva měsíce. "Cvičení pak probíhá pod vedením fyzioterapeuta a pacienti trénují třikrát týdně na rotopedu a veslařském trenažéru," doplnila Nosková. Na závěr se uskuteční kontrolní laboratorní a zátěžové vyšetření a pacienti se dozví, jak stoupla jejich fyzická zdatnost a jakou formou mohou dále pokračovat v kondičním cvičení.

K přesnějšímu zjištění kondice pacienta by měl sloužit nový přístroj, který by nemocnice chtěla ještě v letošním roce pořídit. "Metoda se nazývá spiroergometrie a patří k hlavním zátěžovým vyšetřovacím metodám v kardiologii," vysvětlila lékařka rehabilitačního oddělení jablonecké nemocnice Marcela Dufková.

Přístroj využijí i sportovci a zaměstnanci horské služby

Vyšetření probíhá na šlapacím kole. Pomocí masky připevněné na obličej terapeuti měří během fyzické zátěže spotřebu kyslíku a množství vydechovaného oxidu uhličitého. "Podle výsledků posoudíme, do jaké míry jsou srdce a plíce schopny plnit svoji funkci, dopravit kyslík do pracujících svalů," doplnila Dufková.

Spiroergometr bude nemocnice využívat k vyšetření pacientů s onemocněním srdce, ale také u sportovců a lidí, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou kondici, například u horské služby. "Začátkem příštího roku plánujeme otevřít ambulanci tělovýchovného lékařství a vyšetření by chtěli využít pro některé pacienty také lékaři libereckého kardiocentra," doplnila mluvčí.

Další metodou, kterou jablonecká nemocnice provádí zatím jako jediná v republice, je zátěžové vyšetření srdce pomocí magnetické rezonance. Přístroj lékaři používají ke sledování dětských pacientů a také při zmíněném vyšetření srdce.

"Zde zjistíme, zda-li je srdeční svalovina prokrvena normálně nebo naopak dochází v některém místě ke snížení zásobení kyslíkem," vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Jaromír Frydrych s tím, že vyšetření trvá zhruba jednu hodinu a vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Exšéf libereckého dopravního podniku přihrával zakázky svým známým

Manažer dopravního podniku Pavel Šulc je také obviněný z korupce, podle policie...

Pavel Šulc byl předsedou představenstva Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ve funkci podle zákona...

Nejstarší skokanský můstek v Liberci je na prodej, zřejmě ale padne

Skokanské můstky v areálu LVT v Liberci jsou dnes v zoufalém stavu.

Svého času tam skákali závodníci z celého Československa, i když jen v kategorii žáci a mládež. Dnes je historicky...

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz