Lékařka Jana Nosková (vpravo) společně s kolegyní Marcelou Dufkovou testují

Lékařka Jana Nosková (vpravo) společně s kolegyní Marcelou Dufkovou testují spiroergometr. Přístroj dokáže zjistit, jak mají pacienti silné srdce a co vydrží. Využívat ho nebudou jenom pacienti, ale třeba sportovci, aby zjistili, jak jsou na tom s fyzičkou. | foto: Petra Hybnerová, MF DNES

Jablonecká nemocnice nabízí pro kardiaky i sportovce kardiotréninky

  • 0
Pro lidi, kteří mají problémy se srdcem, připravila jablonecká nemocnice novinku. Kromě klasické léčby nyní mohou využít i kardiotréninky. Nemocnice nově nabízí rehabilitaci kardiaků a připravuje vyšetření zátěže srdce pomocí speciálního přístroje.

"Program je určen pro pacienty s ischemickým onemocněním srdce, což je porucha prokrvení srdečního svalu, která může vést ke vzniku infarktu," vysvětlila lékařka Jana Nosková.

Pacient může přijít na rehabilitaci na doporučení kardiologa nebo internisty. "Lékaři k nám posílají lidi po srdečním infarktu nebo po srdečních operacích. Kondiční trénink je ale určen i pacientům se zvýšeným výskytem srdečních a cévních onemocnění," uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Kardiorehabilitace zpravidla trvá dva měsíce. "Cvičení pak probíhá pod vedením fyzioterapeuta a pacienti trénují třikrát týdně na rotopedu a veslařském trenažéru," doplnila Nosková. Na závěr se uskuteční kontrolní laboratorní a zátěžové vyšetření a pacienti se dozví, jak stoupla jejich fyzická zdatnost a jakou formou mohou dále pokračovat v kondičním cvičení.

K přesnějšímu zjištění kondice pacienta by měl sloužit nový přístroj, který by nemocnice chtěla ještě v letošním roce pořídit. "Metoda se nazývá spiroergometrie a patří k hlavním zátěžovým vyšetřovacím metodám v kardiologii," vysvětlila lékařka rehabilitačního oddělení jablonecké nemocnice Marcela Dufková.

Přístroj využijí i sportovci a zaměstnanci horské služby

Vyšetření probíhá na šlapacím kole. Pomocí masky připevněné na obličej terapeuti měří během fyzické zátěže spotřebu kyslíku a množství vydechovaného oxidu uhličitého. "Podle výsledků posoudíme, do jaké míry jsou srdce a plíce schopny plnit svoji funkci, dopravit kyslík do pracujících svalů," doplnila Dufková.

Spiroergometr bude nemocnice využívat k vyšetření pacientů s onemocněním srdce, ale také u sportovců a lidí, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou kondici, například u horské služby. "Začátkem příštího roku plánujeme otevřít ambulanci tělovýchovného lékařství a vyšetření by chtěli využít pro některé pacienty také lékaři libereckého kardiocentra," doplnila mluvčí.

Další metodou, kterou jablonecká nemocnice provádí zatím jako jediná v republice, je zátěžové vyšetření srdce pomocí magnetické rezonance. Přístroj lékaři používají ke sledování dětských pacientů a také při zmíněném vyšetření srdce.

"Zde zjistíme, zda-li je srdeční svalovina prokrvena normálně nebo naopak dochází v některém místě ke snížení zásobení kyslíkem," vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Jaromír Frydrych s tím, že vyšetření trvá zhruba jednu hodinu a vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem.