Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jablonečtí se na Dolní náměstí večer bojí. Hlídkuje tu městská policie

  10:00aktualizováno  10:00
Dolní náměstí v Jablonci je pod zvýšenou kontrolou městské policie. Důvodem je to, že se tu obyvatelé města necítí bezpečně. Problémy tady dělají především různé partičky, které jsou hlučné a často tu nechávají odpadky. Proto začal na pořádek dohlížet městský strážník a na náměstí parkuje také policejní dodávka.

Policejní dodávka na náměstí v Jablonci | foto: Město Jablonec nad Nisou

S podobným opatřením přišli před lety v Liberci. Na problémovém dopravním terminálu ve Fügnerově ulici nechalo město dokonce zřídit služebnu městských strážníků.

„Na to, že se na Dolním náměstí necítí bezpečně, upozorňovali lidé při debatách s vedením města. Proto jsme se po dohodě s radnicí dohodli na tomto opatření. Strážník a vozidlo je na náměstí přítomno v pracovní dny od 16 do 22 hodin,“ uvedl ředitel jablonecké městské policie Luboš Raisner.

Podle něj se tudy bojí chodit někteří lidé, kteří míří navečer z práce anebo z návštěvy obchodů v centru města například na blízké autobusové nádraží.

„Někteří problémoví lidé tu pokřikují, dělají hluk a nechávají po sobě nepořádek třeba v podobě láhví od nápojů nebo nedopalků cigaret. Stává se také, že se někteří za špatného počasí stahují do městské knihovny a tady svým chováním obtěžují návštěvníky,“ vysvětlil Raisner.

„Na Dolním náměstí sice máme umístěnu kameru městského kamerového systému, leč z ní není slyšet zvuk.“

Podle primátora Jablonce Petra Beitla mít přehled o dění na náměstí jen díky kameře nestačí. „Fyzická přítomnost strážníka jednak posílí pocit bezpečí obyvatel města a jednak dokáže zabránit nějaké nepřístojnosti nebo třeba jen potlačit hlučné chování,“ domnívá se Beitl.

Policie zůstane na náměstí do konce léta

Strážník bude nad klidem na náměstí bdít zatím jen do konce léta. „Pak opatření vyhodnotíme a uvidíme, zda se osvědčilo a jak dál,“ dodal Raisner. Už nyní se ale přítomnost městské policie v dolním centru města osvědčila.

V pátek večer totiž kontaktovala hlídku na Dolním náměstí mladá dívka s prosbou o pomoc, jelikož v nedaleké prodejně zkolaboval její kamarád. „Strážníci mladíkovi včas poskytli první pomoc a přivolali záchranku, která chlapce převezla do jablonecké nemocnice,“ popsal ředitel městských strážníků.

Dolní náměstí patří dlouhodobě mezi takzvané sociálně vyloučené lokality. Hovoří o tom i zpráva o činnosti městské policie za loňský rok. V ní jsou jako problémová místa kromě Dolního náměstí uvedeny například též ulice Dlouhá, Horská, Revoluční, Rýnovická, Liberecká, Na Vršku, Podzimní, Pod Skalkou a dále autobusové a vlakové nádraží, zastávky tramvaje či některé ubytovny a domy.

„Tyto problémové lokality se ale mění. Je to dáno tím, že se problémoví lidé různě po Jablonci stěhují,“ upozornil šéf strážníků.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz