Teplárna v Jablonci nad Nisou.

Teplárna v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Teplárna ignoruje soud, nechce ukázat smlouvy, tvrdí jablonecký politik

  • 6
Opoziční jablonecký zastupitel Jakub Macek (Změna) se soudí s jabloneckou teplárnou. Chce po ní, aby zveřejnila smlouvu umožňující financovat modernizaci teplárenské sítě ve městě.

Tu teplárna před časem uzavřela s Komerční bankou. Jablonecká energetická Mackovi na jeho opakované žádosti poslala loni zcenzurované dokumenty, jelikož podle ní řada informací ve smlouvě podléhá bankovnímu tajemství.

Společnost je však stoprocentně vlastněna městem a zastupitel se domnívá, že každý obyvatel Jablonce má na tyto informace právo.

Krajský soud v Liberci nedávno pravomocně rozhodl, že teplárna musí Mackovi smlouvu ukázat s výjimkou věcí, které jsou součástí obchodního tajemství. Jenže ta se zatím k tomu nemá a podala proti rozsudku kasační stížnost.

Macek tvrdí, že žalobu podal proto, že chtěl prověřit hospodárnost nakládání s penězi města uzavřením smlouvy o směnečném programu mezi Jabloneckou energetickou a Komerční bankou.

„Pravomocný rozsudek, ke kterému jsem se dopracoval až po roce, potvrdil, že městem vlastněná teplárna musí poskytovat informace vyžádané podle informačního zákona a nemůže je tajit s odkazem na obchodní tajemství. Bohužel výsledek byl všem předem jasný, jelikož podobných rozsudků jsou už desítky. Šlo tedy jen o obstrukce, aby teplárna oddálila vydání informací, na které mají občané ústavou zaručené právo,“ domnívá se Jakub Macek.

Transparentnost v Jablonci nefunguje, tvrdí politik

Podle něj nejsmutnější na celé kauze je, že desítky tisíc za právní zastoupení a soudní řízení zaplatí obyvatelé Jablonce.

„A to není spor zdaleka u konce, protože teplárna nerespektuje pravomocný rozsudek a bude se dál soudit. Otazníkem zůstává proč. Bohužel transparentnost, o které všechny strany tak rády mluví, v Jablonci nefunguje,“ dodává Macek.

Podle zastupitele z rozsudku vyplývá, že teplárna tajila kvůli údajnému obchodnímu tajemství dokonce takové informace, které sama zveřejňuje na svém webu.

Jelikož soud nenařídil vydání informace, jak to podle Mackovy advokátky Petry Bielinové spolupracující se spolkem Právo ve veřejném zájmu předpokládá zákon, zastupitel stejně jako teplárna podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jablonecká energetická nechce soudní tahanice příliš komentovat. „Vzhledem k faktu, že v dané fázi je o věci nadále vedeno řízení před soudy, nebudeme se k dané věci vyjadřovat,“ sdělil ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček.

Pan Macek mohl být členem rady, zní z teplárny

„Pouze musíme připomenout, že pan Macek nevyužil a odmítl v minulosti nabídku být členem dozorčí rady společnosti Jablonecká energetická, kdy by měl volný přístup ke všem dokumentům společnosti podmíněný zodpovědností za chod společnosti se závazkem mlčenlivosti,“ dodal Roubíček.

Macek chystal na Jabloneckou energetickou žalobu již v roce 2014. Tehdy po společnosti požadoval například seznam faktur či podepsaných smluv nad sto tisíc korun.

Chtěl také vědět, jaké byly úspory, kterých společnost dosáhla uzavřením výhodnějších smluv na dodávané služby. Žalobu ale nakonec stáhl, jelikož většinu informací později obdržel.