Jahod se letos díky vlhkému jaru urodilo hodně. Deště však bylo až příliš. Zvláště lijáky, jež udeřily v první polovině minulého týdne, daly jahodám hodně do těla. (Ilustrační snímek)

Jahod se letos díky vlhkému jaru urodilo hodně. Deště však bylo až příliš. Zvláště lijáky, jež udeřily v první polovině minulého týdne, daly jahodám hodně do těla. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jahod je letos hodně, ale lijáky jim daly pořádně zabrat. Hodně naměkly

  • 0
Mizerné jarní počasí jim vzalo krásu a nejsou zdaleka tak sladké jako loni. Přesto jdou jahody v Libereckém kraji na dračku. Lidé je považují za symbol přicházejícího léta.

Před turnovskou společností Sempra se dělaly na první letošní jahody tak dlouhé fronty, že se na některé zákazníky málem ani nedostalo. "Stála jsem tam v půl osmé ráno za jedním pánem, bral si patnáct kilo," říká Adéla Beranová. "Chtěla jsem jenom dvě kila a zbyla na mě jen tak tak."

Bývalá šlechtitelská stanice Sempra pěstuje jahody na deseti hektarech hned za Turnovem. Její plantáže se rozkládají za sídlištěm Výšinka směrem na Jičín.

"Kilo jahod stálo v Sempře padesát pět korun. Doma si je strouháme do mléka nebo maminka peče jahodové koláče," prozradila Beranová. "Na konci sklizně jahody zlevní a děláme z nich hlavně marmeládu. Vyjde nás pak levněji než v obchodech, a navíc lépe chutná."

Jahod se letos díky vlhkému jaru urodilo hodně. Deště však bylo až příliš. Zvláště lijáky, jež udeřily v první polovině minulého týdne, daly jahodám hodně do těla.

"Jejich povrch je měkký a vytvářejí se na nich plísně," posteskl si jednatel turnovské Sempry Dušan Louda. "Během studeného jara chybělo jahodám slunce, což se projevilo na jejich chuti. Dozrávají asi o tři týdny později než obvykle a nejsou tak sladké jako loni."

Jahodám nesvědčilo ani prudké střídání teplot. Po třech tropických dnech mezi 18. a 20. červnem se 24. června ochladilo takřka o dvacet stupňů.

Jahody z Polska se špatnou pověstí

Na tržnicích v Liberci nebo v Jablonci se letos jahody objevily dříve, než je začali u Turnova sklízet.

"Přesto někteří prodejci tvrdili, že se jedná o jahody od nás," upozornil Louda. "Nechtěli asi přiznat, že jahody dovezli třeba z Polska." Potraviny z Polska nemají v současné době v tuzemsku dobrou pověst. V Liberci se polské jahody prodávají například v ulici Na Rybníčku.

"Šel jsem se tam podívat. Jahody stály třicet devět korun. Prodavačka přiznala, že pocházejí z Polska, a opravdu, jedna žena ve frontě se okamžitě otočila a odešla," uvedl Jiří Morávek.

"Na farmářských trzích chtěli obchodníci v pátek dopoledne za kilo jahod většinou okolo padesáti korun. Po poledni se prodávaly už jen v jednom stánku na marmeládu. Kilo stálo třicet pět korun, ale daly se vybrat i tvrdší plody na jídlo."

Podle Morávka stánkařka připustila, že vinou silných dešťů jahody naměkly. Ani přesně nevěděla, kde vyrostly. Tvrdila, že se do Liberce dostaly buď od Jičína, nebo od Klatov. Jičínsko je nejbližším místem od Turnova, kde se jahody pěstují ve velkém.

Nejlepší jídlo? Palačinky s jahodami a tvarohem

Sempra jich letos sklidí mezi čtyřmi až pěti tunami z hektaru. "Jahody budou ještě asi tři týdny. V červenci ale zájem o ně opadá," prohlásil Louda. "Lidé už myslí spíš na dovolenou."

Na plantážích u Turnova si lidé mohou nasbírat jahody sami. Sempře platí čtyřicet korun za kilo.

"Když se udělá hezky, tak máme na našich polích hlavu na hlavě. Někdy se tam sejde až dvě stě lidí najednou. Občas u nás sklízejí i zloději, ale není jich tolik jako loni," konstatoval Louda. "Na plantáže si dáváme větší pozor a hlídkuje kolem nich také městská policie."

A jaké jídlo s jahodami si dává Louda nejraději? Palačinky s nakrájenými jahodami a tvarohem.