Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z jámy na Perštýně vyroste moderní čtvrť. S byty i serverovým centrem

  18:05aktualizováno  18:05
Místo „díry na Perštýně“ budou možná už za čtyři roky parky, hřiště, obytné domy a dotvořené ulice. Ale i domov důchodců, školka a podzemní garáže. Projekt obnovy liberecké čtvrti Perštýn po zkrachovalém projektu nákupní galerie dostává jasnější barvy.

Jedna z možných podob zástavby. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně zazelená. Podle studie má mít zeleň „nadpoloviční většinu“. | foto: Vizualizace autorského týmu pod vedení Petra Šikoly a Václava Dvořáka

Pozemek s obří vybagrovanou jámou získal loni Liberecký investiční fond (mimo jiné vlastní pivovar Svijany, pozn. redakce) a vložil jej do své dceřinné společnosti Liberecké inovační centrum (LIC). Ta nyní pracuje na získání všech potřebných povolení, aby mohl začít s obnovou čtvrti.

„Pokud vše půjde dobře, tak bychom v roce 2018 mohli dostávat dílčí stavební povolení na první objekty jako jsou komunikace, sítě, podzemní garáže,“ řekl manažer projektu Jiří Šolc.

Fotogalerie

Architekti po půlročním úsilí zpracovali pro pozemek o rozloze 45 tisíc metrů čtverečních územní urbanistickou studii. Stanovuje zastavěnost území. LIC ji už předložil magistrátu k posouzení.

„Hmota navržených domů se pro nově budovaný Perštýn už nezmění. Měnit se jen ještě bude jejich podoba. Práce byla velmi složitá, neboť je to velmi hodnotné území a zároveň asi největší urbanistický problém Liberce ,“ vysvětlil Jiří Šolc.

Perštýn se zazelená

Ze studie plyne, že Perštýn se z nynější ostudy města promění v plnohodnotnou moderní čtvrť, kde se budou kombinovat administrativní a obytné budovy. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně zazelená. Podle studie má mít zeleň „nadpoloviční většinu“. Autoři studie se inspirovali ve Vídni, kde je hodně zeleně. „Mnoho zelených ploch zůstane pro obyvatele Liberce. Drtivá většina bude veřejně přístupná.

Zároveň pod naší kontrolou, tudíž i bezpečná,“ podotkl Šolc. Se zelenými plochami se počítá i na střechách domů.

Na střeše podzemních garáží vzniknou dětské hřiště i čtyři hřiště pro plážový volejbal. „Významným prvkem je pěší promenádní trasa, která je páteří nového městského parku, kde leží dětské hřiště a sportoviště,“ zmínil architekt Petr Šikola, který je spolu s kolegou architektem Václavem Dvořákem autorem územní studie.

Po obou stranách díry na Perštýně se počítá s dostavěním uliční čáry domy které nebudou nijak rušit svojí výškou. Naopak na horizontu se počítá se samostatně stojícími budovami, které propustí světlo a prostoupí je zeleň.
Radnice měla k projektu jen několik dílčích výhrad. Architekti je už zapracovali do územní studie. „Jedná se zejména o vytvoření nového pěšího spojení urnového háje u krematoria, propojení přilehlých ulic a vytvoření v centru Liberce chybějících vodních prvků,“ uvedl Šolc.

Domov pro seniory nebo serverové centrum

Součástí projektu je i čtyřpodlažní domov pro seniory nebo mateřská škola.
Podzemní garáže pojmou až 750 aut. Budou mít tři samostatné vjezdy. Územím budou navíc moci projíždět auta, takže nezatíží spodní kruhový objezd. Dopravní situace se proto podle architektů, kteří spolupracovali s projekční kanceláří Valbek, nezhorší, ale má být naopak lepší, než je současný stav.

Projekt administrativně technického centra mimo jiné počítá s tím, že ve spodní části bude bezpečné serverové centrum pro uložení počítačových dat.
Nad ním bude nepravidelně rozprostřeno přes 20 administrativních a obytných budov se zhruba 350 byty. Některé by měly být startovací pro talentované vysokoškoláky. „Máme ambici, aby v inovačním centru našli útočiště absolventi univerzity. Aby neutíkali do jiných měst,“ uvedl Šolc.

V administrativně technickém centru by podle jeho odhadu mohlo pracovat asi 300 lidí. Investor nyní oslovuje firmy, které by měly zájem v Libereckém inovačním centru sídlit.

Na dostavbu se počítá s kapitálem 1,2 miliardy korun. Na výsledné podobě Perštýna se patrně bude podílet více architektonických týmů. „Nemyslíme, že by bylo dobré, aby to mělo jeden rukopis. Naopak, aby to byla živá čtvrť, tak by to mělo mít podpis vícero autorů,“ míní jednatel LIC Radim Fiala.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Najdete na iDNES.cz