Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z jámy na Perštýně vyroste moderní čtvrť. S byty i serverovým centrem

  18:05aktualizováno  18:05
Místo „díry na Perštýně“ budou možná už za čtyři roky parky, hřiště, obytné domy a dotvořené ulice. Ale i domov důchodců, školka a podzemní garáže. Projekt obnovy liberecké čtvrti Perštýn po zkrachovalém projektu nákupní galerie dostává jasnější barvy.

Jedna z možných podob zástavby. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně zazelená. Podle studie má mít zeleň „nadpoloviční většinu“. | foto: Vizualizace autorského týmu pod vedení Petra Šikoly a Václava Dvořáka

Pozemek s obří vybagrovanou jámou získal loni Liberecký investiční fond (mimo jiné vlastní pivovar Svijany, pozn. redakce) a vložil jej do své dceřinné společnosti Liberecké inovační centrum (LIC). Ta nyní pracuje na získání všech potřebných povolení, aby mohl začít s obnovou čtvrti.

„Pokud vše půjde dobře, tak bychom v roce 2018 mohli dostávat dílčí stavební povolení na první objekty jako jsou komunikace, sítě, podzemní garáže,“ řekl manažer projektu Jiří Šolc.

Fotogalerie

Architekti po půlročním úsilí zpracovali pro pozemek o rozloze 45 tisíc metrů čtverečních územní urbanistickou studii. Stanovuje zastavěnost území. LIC ji už předložil magistrátu k posouzení.

„Hmota navržených domů se pro nově budovaný Perštýn už nezmění. Měnit se jen ještě bude jejich podoba. Práce byla velmi složitá, neboť je to velmi hodnotné území a zároveň asi největší urbanistický problém Liberce ,“ vysvětlil Jiří Šolc.

Perštýn se zazelená

Ze studie plyne, že Perštýn se z nynější ostudy města promění v plnohodnotnou moderní čtvrť, kde se budou kombinovat administrativní a obytné budovy. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně zazelená. Podle studie má mít zeleň „nadpoloviční většinu“. Autoři studie se inspirovali ve Vídni, kde je hodně zeleně. „Mnoho zelených ploch zůstane pro obyvatele Liberce. Drtivá většina bude veřejně přístupná.

Zároveň pod naší kontrolou, tudíž i bezpečná,“ podotkl Šolc. Se zelenými plochami se počítá i na střechách domů.

Na střeše podzemních garáží vzniknou dětské hřiště i čtyři hřiště pro plážový volejbal. „Významným prvkem je pěší promenádní trasa, která je páteří nového městského parku, kde leží dětské hřiště a sportoviště,“ zmínil architekt Petr Šikola, který je spolu s kolegou architektem Václavem Dvořákem autorem územní studie.

Po obou stranách díry na Perštýně se počítá s dostavěním uliční čáry domy které nebudou nijak rušit svojí výškou. Naopak na horizontu se počítá se samostatně stojícími budovami, které propustí světlo a prostoupí je zeleň.
Radnice měla k projektu jen několik dílčích výhrad. Architekti je už zapracovali do územní studie. „Jedná se zejména o vytvoření nového pěšího spojení urnového háje u krematoria, propojení přilehlých ulic a vytvoření v centru Liberce chybějících vodních prvků,“ uvedl Šolc.

Domov pro seniory nebo serverové centrum

Součástí projektu je i čtyřpodlažní domov pro seniory nebo mateřská škola.
Podzemní garáže pojmou až 750 aut. Budou mít tři samostatné vjezdy. Územím budou navíc moci projíždět auta, takže nezatíží spodní kruhový objezd. Dopravní situace se proto podle architektů, kteří spolupracovali s projekční kanceláří Valbek, nezhorší, ale má být naopak lepší, než je současný stav.

Projekt administrativně technického centra mimo jiné počítá s tím, že ve spodní části bude bezpečné serverové centrum pro uložení počítačových dat.
Nad ním bude nepravidelně rozprostřeno přes 20 administrativních a obytných budov se zhruba 350 byty. Některé by měly být startovací pro talentované vysokoškoláky. „Máme ambici, aby v inovačním centru našli útočiště absolventi univerzity. Aby neutíkali do jiných měst,“ uvedl Šolc.

V administrativně technickém centru by podle jeho odhadu mohlo pracovat asi 300 lidí. Investor nyní oslovuje firmy, které by měly zájem v Libereckém inovačním centru sídlit.

Na dostavbu se počítá s kapitálem 1,2 miliardy korun. Na výsledné podobě Perštýna se patrně bude podílet více architektonických týmů. „Nemyslíme, že by bylo dobré, aby to mělo jeden rukopis. Naopak, aby to byla živá čtvrť, tak by to mělo mít podpis vícero autorů,“ míní jednatel LIC Radim Fiala.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Najdete na iDNES.cz