Lékař Barták u soudu zopakoval, že žádné vraždy neplánoval

  18:20aktualizováno  18:20
Lékař Jaroslav Barták ve středu u soudu v Liberci zopakoval, že ve věznici nechystal žádnou trestnou činnost. Obžalovaný je z plánování tří vražd a vydírání, za což mu hrozí 15 až 20 let, případně výjimečný trest.

 „Snad se konečně doberu pravdy. Jsem velký hříšník co se týká slečen, ale vraždy jsem neplánoval. Je to spiknutí bývalé kaplanky ze sekty Adventistů a chronického zločince,“ hájil se u soudu Barták, který znovu stojí před krajským soudem za údajné plánování tří vražd a vydírání. Podle obžaloby plán osnoval v liberecké věznici na podzim 2013.

Ve vězení si odpykává dvanáctiletý trest za sexuální delikty.  Soudy jej potrestaly i za plánování vražd. Všechny předchozí rozsudky právě za osnování smrti ale zrušil nejvyšší soud a kauzu vrátil ke krajskému soudu v Liberci. Soud musí znovu hodnotit důkazy.

 Klíčovým důkazem je videonahrávka, kterou pomocí hodinek se zabudovanou kamerou opatřil spoluvězeň Miloš Levko. „Vedli jme nezávazné řeči v alkoholovém opojení, nic z toho jsem nemyslel vážně. Použilo se to ale proti mě,“ uvedl Barták.

Údajně si jako movitý vězeň kupoval vodku od Levka. Za litr platil 1000 korun. „Levko v tom jel ve velkém. Alkohol tam tekl proudem,“ řekl Barták.

Domnívá se, že jej chtěl spoluvězeň nahrávkami vydírat. Když viděl, že neuspěje, předal je policii.

Nejvyšší soud nařídil, že se soud musí podrobně zabývat duševním stavem Bartáka. Dosud totiž znalci nehodnotili jeho vystupování na nahrávce. Soud se musí zabývat i okolnostmi pořízení nahrávky a tím, jak se hodinky s kamerou dostaly do vězení.

Obhajoba totiž operuje s možností, že hodinky pocházely od policie. Pokud by se to prokázalo, nahrávku by nebylo možné použít jako důkaz. Policie by totiž ke skrytému odposlechu potřebovala mít příkaz soudu. Ten nic takového nepovolil. „O tom, že šlo o policejní akci není sebemenší doklad,“ uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Zda se na předání hodinek do věznice podílela i policie, prověřovala Generální inspekce bezpečnostních. Nic takového ale nezjistila.

Levko odmítl vypovídat. U soudu ale vypovídala jeho nevlastní dcera, která uvedla, že hodinky převzala od neznámého muže. Pak je předala kaplance věznice Renatě Wachové.

„Miloš Levko mi během návštěvy řekl, že mi někdo zavolá a požádal mě, abych od něj převzala balíček, že jsou to nahrávací hodinky. Sešli jsme se na náměstí u radnice,“ uvedla svědkyně. „Zavolala jsem Renatě (Wachové, pozn. redakce) a ta si pro ně přišla ke mě domů,“ řekla svědkyně.

Levko jí údajně řekl, že o tom policie ví, a že to není nelegální. „Nevím, jestli to byly výmysly. Ten člověk, co si přišel pro hodinky, se mi nelegitimoval.“

Vyslechnutá kaplanka ale odmítla, že hodinky do věznice donesla. „V souvislosti s předáním balíčku mě nikdo nekontaktoval. Nemám ponětí o tom, jak se hodinky dostaly do vězení.“

Jako kaplanka přicházela do kontaktu s Levkem asi třikrát týdně. Vězeň k tomu podle ní nepotřeboval doprovod vězeňské stráže.

Liberecký soud pak právě tuto kaplanku minulý týden v pátek potrestal nepravomocně podmínkou za to, že nechávala vězně Levka nahlížet do interního vězeňského informačního systému. A také za to, že mu přinesla léky ovlivňující centrální nervovou soustavu.

 Barták podle obžaloby plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze Eugena Freimanna. Vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Obří obraz odvezli z Krkonoš kamionem. Museli na něm rozpůlit rám

Stěhování obřího obrazu v Jilemnici.

Tak obrovský obraz se z Krkonoš ještě nikdy nestěhoval. Dílo slavného českého krajináře Františka Kavána, které ve...

Nová koalice v České Lípě hasí průšvih se zakázkou pro firmu BusLine

Lídři stran čtyřkoalice (zleva): Tomáš Vlček (NaS), Petr Jeník (Piráti), Jitka...

Společnou koaliční smlouvu v České Lípě podepsalo hnutí ANO, Živá Lípa, Piráti a Nezávislí a soukromníci. Výsledná...

Starostům v Liberci čtyřkoalice stále nevychází, osloveným hnutím vadí ODS

Jaromír Baxa se nedávno stal předsedou představenstva technických služeb. Jako...

Ani napotřetí nekývlo uskupení Liberec otevřený lidem na účast v koalici, ve které bude figurovat i ODS. Je tak zřejmé,...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz