Lékař Barták u soudu zopakoval, že žádné vraždy neplánoval

  18:20aktualizováno  18:20
Lékař Jaroslav Barták ve středu u soudu v Liberci zopakoval, že ve věznici nechystal žádnou trestnou činnost. Obžalovaný je z plánování tří vražd a vydírání, za což mu hrozí 15 až 20 let, případně výjimečný trest.

 „Snad se konečně doberu pravdy. Jsem velký hříšník co se týká slečen, ale vraždy jsem neplánoval. Je to spiknutí bývalé kaplanky ze sekty Adventistů a chronického zločince,“ hájil se u soudu Barták, který znovu stojí před krajským soudem za údajné plánování tří vražd a vydírání. Podle obžaloby plán osnoval v liberecké věznici na podzim 2013.

Ve vězení si odpykává dvanáctiletý trest za sexuální delikty.  Soudy jej potrestaly i za plánování vražd. Všechny předchozí rozsudky právě za osnování smrti ale zrušil nejvyšší soud a kauzu vrátil ke krajskému soudu v Liberci. Soud musí znovu hodnotit důkazy.

 Klíčovým důkazem je videonahrávka, kterou pomocí hodinek se zabudovanou kamerou opatřil spoluvězeň Miloš Levko. „Vedli jme nezávazné řeči v alkoholovém opojení, nic z toho jsem nemyslel vážně. Použilo se to ale proti mě,“ uvedl Barták.

Údajně si jako movitý vězeň kupoval vodku od Levka. Za litr platil 1000 korun. „Levko v tom jel ve velkém. Alkohol tam tekl proudem,“ řekl Barták.

Domnívá se, že jej chtěl spoluvězeň nahrávkami vydírat. Když viděl, že neuspěje, předal je policii.

Nejvyšší soud nařídil, že se soud musí podrobně zabývat duševním stavem Bartáka. Dosud totiž znalci nehodnotili jeho vystupování na nahrávce. Soud se musí zabývat i okolnostmi pořízení nahrávky a tím, jak se hodinky s kamerou dostaly do vězení.

Obhajoba totiž operuje s možností, že hodinky pocházely od policie. Pokud by se to prokázalo, nahrávku by nebylo možné použít jako důkaz. Policie by totiž ke skrytému odposlechu potřebovala mít příkaz soudu. Ten nic takového nepovolil. „O tom, že šlo o policejní akci není sebemenší doklad,“ uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Zda se na předání hodinek do věznice podílela i policie, prověřovala Generální inspekce bezpečnostních. Nic takového ale nezjistila.

Levko odmítl vypovídat. U soudu ale vypovídala jeho nevlastní dcera, která uvedla, že hodinky převzala od neznámého muže. Pak je předala kaplance věznice Renatě Wachové.

„Miloš Levko mi během návštěvy řekl, že mi někdo zavolá a požádal mě, abych od něj převzala balíček, že jsou to nahrávací hodinky. Sešli jsme se na náměstí u radnice,“ uvedla svědkyně. „Zavolala jsem Renatě (Wachové, pozn. redakce) a ta si pro ně přišla ke mě domů,“ řekla svědkyně.

Levko jí údajně řekl, že o tom policie ví, a že to není nelegální. „Nevím, jestli to byly výmysly. Ten člověk, co si přišel pro hodinky, se mi nelegitimoval.“

Vyslechnutá kaplanka ale odmítla, že hodinky do věznice donesla. „V souvislosti s předáním balíčku mě nikdo nekontaktoval. Nemám ponětí o tom, jak se hodinky dostaly do vězení.“

Jako kaplanka přicházela do kontaktu s Levkem asi třikrát týdně. Vězeň k tomu podle ní nepotřeboval doprovod vězeňské stráže.

Liberecký soud pak právě tuto kaplanku minulý týden v pátek potrestal nepravomocně podmínkou za to, že nechávala vězně Levka nahlížet do interního vězeňského informačního systému. A také za to, že mu přinesla léky ovlivňující centrální nervovou soustavu.

 Barták podle obžaloby plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze Eugena Freimanna. Vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

V Liberci bude více sdílených kol. Radnice je chce mít jen ve stojanech

Za první 3 měsíce se svezlo přes 4 300 lidí, kteří podnikli téměř 24 tisíc jízd.

Růžová kola budou v centru Liberce i příští rok a nové vedení radnice se rozhodlo počet sdílených bicyklů ještě...

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

Soud snížil tresty za brutální útok na muže a ženu v českolipském baru

Obžalované čtveřici hrozí za těžké ublížení na zdraví 5 až 12 let vězení.

Za mimořádně brutální útok v českolipském baru Hong Kong snížil krajský soud tresty. Čtveřice obžalovaných napodruhé...

Najdete na iDNES.cz