Dendroložka Leugnerová v koruně vzácné jedle.

Dendroložka Leugnerová v koruně vzácné jedle. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Skácet strom je jako dát do šrotu Porsche, chránila žena vzácnou jedli

  • 4
Odborníci na stromy bijí na poplach. Novela vyhlášky o ochraně dřevin dala lidem do rukou sekery. Bez povolení mohou skácet jakýkoliv strom na svém oploceném pozemku u domu. Jenže dendrologové zároveň tvrdí, že padá spousta vzácných nebo jedinečných stromů.

V Liberci se to už podle dendroložky Severočeského muzea v Liberci Gabriely Leugnerové stalo v mnoha případech.

"V Liberci je na soukromých pozemcích celá řada velkých a vzácných stromů. Bohužel teď město o mnoho z nich přichází nebo nenávratně přišlo," zmínila.

Jen diplomacie a přesvědčovací taktiky odvrátily zánik jedinečné jedle ojíněné ve Wolkerově ulici v Liberci. Majitel pozemku ji chtěl skácet, měl už také objednanou firmu.

Na poslední chvíli ale vyslyšel argumenty botaniků a strom zůstane stát. Dendrologové se shodují v tom, že podobně osvícený přístup je spíš výjimkou.

"Tento strom je jedinečný svým stářím, objemem kmene nebo tím, že má větve už ve spodní části. Majiteli, který se zajímá o auta, jsem se jeho skácení snažila přiblížit příměrem. Je to, jako kdybych chtěla dát do šrotu historické porsche. Naštěstí na naše argumenty dal," řekla Leugnerová.

Jedle ve Wolkerově ulici měří 27 metrů a obvod kmene má 276 centimetrů. Vidět je až z Ještědu. Strom je podle odborníků i nezvykle pravidelný.

"Je to unikátní exemplář v celorepublikovém měřítku"

"Je to opravdu unikátní učebnicový exemplář i v rámci republiky, na tento druh má i jedinečné rozměry. Ve volné přírodě odumře mnohem dřív, v Liberci našla jedle vhodné podmínky pro život," řekla Šárka Mazánková  z liberecké Agentury ochrany přírody a krajiny.

Nejen, že strom vyhrál svůj boj o existenci, ale patrně bude přímo požívat ochrany. Jedli Agentura ochrany přírody a krajiny navrhla zařadit mezi památné stromy.

Jednání s magistrátem už probíhá. Strom bude mít také lepší šanci na získání dotace na ošetření.

"Uvědomil jsem si, co je to za unikát, až když mi o něm řekli botanici. Teď jsem rád, že ho tu mám. Měl jsem obavu, aby nám za silného větru nespadl na dům, odborníci ale říkají, že je zdravý, tak jim věřím," řekl Pavel Jirásek, na jehož zahradě jedle roste.