Simonova vila se po opravě stala znovu pýchou Liberce. | foto: archiv liberecké radnice

Klenotu Liberce tekly odpady do sklepa. Teď je slavná vila zachráněna

  • 5
Omšelému klenotu předválečné architektury se znovu vrátil původní lesk. Simonovu vilu v Liberci zvelebil velkolepým způsobem podnikatel Vojtěch Pražma, většinový vlastník společnosti Modelárna Liaz. Chátrající budovu, kde byl v minulosti Kojenecký ústav, koupil před třemi lety od města.

„Před třemi lety nabízelo město Simonovu vilu na prodej za sedmnáct milionů korun jako prázdnou a zchátralou,“ řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. „Neměli jsme peníze na rekonstrukci. Nevěděli jsme ani, jak Simonovu vilu využít.“

Podle Pražmy se ve vile nacházelo v hrozném stavu všechno. „Například úplně rozpadlá kanalizace byla svedená do sklepa,“ upozornil Pražma.

„Snažili jsme vrátit vilu do doby před osmdesáti lety, a současně ji rekonstruovat tak, aby vyhovovala požadavkům na moderní bydlení,“ dodal Pražma.

Nový majitel připravoval rekonstrukci Simonovy vily takřka rok a půl. Spolupracoval s architektonickou kanceláří AV 19. „Ve vile bude docent Pražma bydlet se svou rodinou,“ dodala Minstrová.

Před válkou patřila vila policejnímu radovi

Simonova vila vyrostla ve dvacátých letech minulého století a navrhl ji architekt Franz Radetzky. Patřila tehdejšímu policejnímu radovi Adolfu Simonovi.

„Radetzkymu se na Simonově vile podařilo originálně spojit prvky novoklasicistní architektury s výraznou zdobností v duchu meziválečného dekorativismu,“ konstatovala Minstrová.

„Budovu charakterizuje výrazná barevnost a četné rostlinné motivy na fasádě. Architekt zakomponoval do Simonovy vily řadu dívčích motivů. Například nad vstup do vily, ohraničeným štíhlými sloupy, umístil sošku děvčátka s míčem.“

Bývalé sídlo Kojeneckého ústavu leží na rozlehlém pozemku mezi ulicemi Husova a Bendlova.

„Simonova vila byla postavená ve stylu art deco, v Čechách málo zastoupeném,“ uvedl Pražma minulý týden, kdy pozval na prohlídku honosné budovy historiky a také představitele města nebo Technické univerzity.

Nový majitel očesal vilu od nevhodných úprav

„Spojení s prvky novoklasicistní architektury tvoří jedinečný celek. Proto jsem neváhal, když se objevila možnost Simonovu vilu koupit,“ prozradil úspěšný podnikatel.

Interiéry budovy zohyzdily po roce 1953 necitlivé vestavby. „Obnovením Simonovy vily se mi splnil sen. Měl jsem totiž strach, že ji koupí někdo, kdo ji nebude využívat tak, jak se na výstavní čtvrť Liberce sluší,“ prohlásil náměstek primátorky Jiří Šolc.

„V docentu Pražmovi našlo město kulturně založeného a vzdělaného člověka s hlubokým vztahem k historii. Mám radost z toho, že se vila znovu probudila do nevšední krásy,“ konstatoval Šolc.

Ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek viděl vilu před opravou i po ní. „Líbí se mi, jak nový majitel očesal budovu od nánosů pozdějších stavebních úprav,“ poznamenal Křížek.

Z vily putovaly do muzea historické radiátory, které sloužily jejímu vytápění domu. Zachráněnou Simonovu vilu zdobí mnoho zachovalých původních prvků. Současný majitel je vyšperkoval dobovým nábytkem a dalším vybavením.