Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprve prodával tyčinky Polákům, pak koupil pekárnu svého zaměstnavatele

  0:48aktualizováno  13:48
Říká se, že odvážnému štěstí přeje. A František Kuberka před 21 lety odvážný byl. Dlouholetý zaměstnanec dřívějšího státního podniku Severočeské pekárny se v roce 1993 rozhodl, že výrobnu svého dosavadního chlebodárce v České Lípě v privatizaci odkoupí.

Jednatel Jizerských pekáren František Kuberka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Příběh roku

František Kuberka se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

Nebyl sám, spolu s ním si svůj velký podnikatelský sen chtěli splnit další čtyři společníci. Svůj záměr přenesl do reality a založil firmu Jizerské pekárny. Ta dnes patří mezi největší výrobce pekařských a cukrářských výrobků nejen v Libereckém kraji s měsíčním obratem kolem 26 milionů korun.

Ve své liberecké kanceláři na začátku letošního února tvrdí, že dnes by si koupi obří pekárny hodně rozmýšlel. "Odvaha by snad ještě byla, ale tomuhle druhu podnikání se teď daří daleko hůře. Je přísnější legislativa, ničí nás nadbytek řetězců," odhaluje Kuberka.

V roce 1993 šel se svými kamarády sice do rizika, ale pětice společníků se rekrutovala stejně jako on z bývalých zaměstnanců Severočeských pekáren. A tak všichni tak trochu věděli, do jakého prostředí jdou.

"Bylo to tenkrát docela divoké období," vzpomíná na privatizaci pekárny. "Byl to obálkový systém, docela drastické.Do soutěže se přihlásilo hodně lidí, i různí spekulanti, byl tam třeba zelinář nebo člověk, co provozoval hrací automaty. Účetní cena dělala nějakých 46 milionů. My jsme nakonec pekárnu museli koupit za skoro 77 milionů," vypráví Kuberka. Na svůj projekt si museli vzít úvěr.

Chtěl jít na vysokou, ale zůstal u pekařiny

K výše popsanému by ale možná nikdy nedošlo, kdyby byl jeden z aspirantů na Podnikatele roku pilnějším studentem. Po gymnáziu chtěl pokračovat na vysoké škole potravinářské, ale aby získal stipendium, nabídli mu, aby se rok učil na pekaře. Přijímačky na vysokou ovšem neudělal a tak se již pekařem doučil.

"Vlastně od 18 let pracuji v pekárnách," dodává. V Severočeských pekárnách střídal různé pozice. Před jejich pádem byl ředitelem jejich závodu v Jablonci nad Nisou.

Pro Františka Kuberku můžete hlasovat v anketě ZDE

Ještě než založil vlastní podnik, zkoušel podnikat hned po revoluci. Tenkrát si myslel, že pohádkově zbohatne na slaných tyčinkách. Kupoval je od svého tehdejšího zaměstnavatele a dovážel na polský trh.

"Jenže to mi ještě nedošlo, že obchoduji s Poláky a že oni rádi kšeftují. Takže když jsem auto plné tyčinek dovezl do Poznaně kupci, tak ten zboží prodal dalšímu, ten druhému, ten zas třetímu a teprve od nějakého čtvrtého to šlo do prodeje. Když plácnu, že balíček tyčínek jsem prodal za korunu, tak v polských obchodech je pak měli třeba za sedm," říká Kuberka se smíchem.

48 prodejen, 400 zaměstnanců

V současnosti má impérium Kuberky a spol. kolem čtyř stovek zaměstnanců. Před 21 lety jich bylo okolo dvou stovek. Firma má 48 prodejen, šest z nich proniklo i do hlavního města. Zásobuje také několik potravinových řetězců, nejvíce Kaufland. "Je to ale loterie. Někam chvíli dodáváme a pak nás odmítnou, jelikož se objeví jiný, který schválně jde hodně pod cenu," upozorňuje podnikatel.

Jizerské pekárny dnes vyrábí kromě veškerého pekařského sortimentu také lahůdky, knedlíky, zákusky nebo dorty. "Poskytujeme i cateringové služby," dodává Kuberka. Firma má na svědomí i jeden patent – bezlepkovou směs na pečení Jizerka. Vyrábí také 30 druhů bezlepkových potravin.

Zajímavostí je, že čtyři z pěti společníků, kteří v roce 1993 Jizerské pekárny založili, do dnes ve firmě zůstává. Pátý už bohužel zemřel, ale nahradila ho jeho dcera.

"Dost lidí se diví, že jsme tak dlouho spolu vydrželi. Ale správně jsme si to rozdělili, jeden byl strojař, druhý právník a podobně, každý má své místo," odůvodňuje Kuberka. "Občas se někde v hospodě pohádáme, ale vždycky pak jdeme do hospody znovu, vyříkáme si to a jedeme dál," uzavírá podnikatel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz