Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprve prodával tyčinky Polákům, pak koupil pekárnu svého zaměstnavatele

  0:48aktualizováno  13:48
Říká se, že odvážnému štěstí přeje. A František Kuberka před 21 lety odvážný byl. Dlouholetý zaměstnanec dřívějšího státního podniku Severočeské pekárny se v roce 1993 rozhodl, že výrobnu svého dosavadního chlebodárce v České Lípě v privatizaci odkoupí.

Jednatel Jizerských pekáren František Kuberka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Příběh roku

František Kuberka se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

Nebyl sám, spolu s ním si svůj velký podnikatelský sen chtěli splnit další čtyři společníci. Svůj záměr přenesl do reality a založil firmu Jizerské pekárny. Ta dnes patří mezi největší výrobce pekařských a cukrářských výrobků nejen v Libereckém kraji s měsíčním obratem kolem 26 milionů korun.

Ve své liberecké kanceláři na začátku letošního února tvrdí, že dnes by si koupi obří pekárny hodně rozmýšlel. "Odvaha by snad ještě byla, ale tomuhle druhu podnikání se teď daří daleko hůře. Je přísnější legislativa, ničí nás nadbytek řetězců," odhaluje Kuberka.

V roce 1993 šel se svými kamarády sice do rizika, ale pětice společníků se rekrutovala stejně jako on z bývalých zaměstnanců Severočeských pekáren. A tak všichni tak trochu věděli, do jakého prostředí jdou.

"Bylo to tenkrát docela divoké období," vzpomíná na privatizaci pekárny. "Byl to obálkový systém, docela drastické.Do soutěže se přihlásilo hodně lidí, i různí spekulanti, byl tam třeba zelinář nebo člověk, co provozoval hrací automaty. Účetní cena dělala nějakých 46 milionů. My jsme nakonec pekárnu museli koupit za skoro 77 milionů," vypráví Kuberka. Na svůj projekt si museli vzít úvěr.

Chtěl jít na vysokou, ale zůstal u pekařiny

K výše popsanému by ale možná nikdy nedošlo, kdyby byl jeden z aspirantů na Podnikatele roku pilnějším studentem. Po gymnáziu chtěl pokračovat na vysoké škole potravinářské, ale aby získal stipendium, nabídli mu, aby se rok učil na pekaře. Přijímačky na vysokou ovšem neudělal a tak se již pekařem doučil.

"Vlastně od 18 let pracuji v pekárnách," dodává. V Severočeských pekárnách střídal různé pozice. Před jejich pádem byl ředitelem jejich závodu v Jablonci nad Nisou.

Pro Františka Kuberku můžete hlasovat v anketě ZDE

Ještě než založil vlastní podnik, zkoušel podnikat hned po revoluci. Tenkrát si myslel, že pohádkově zbohatne na slaných tyčinkách. Kupoval je od svého tehdejšího zaměstnavatele a dovážel na polský trh.

"Jenže to mi ještě nedošlo, že obchoduji s Poláky a že oni rádi kšeftují. Takže když jsem auto plné tyčinek dovezl do Poznaně kupci, tak ten zboží prodal dalšímu, ten druhému, ten zas třetímu a teprve od nějakého čtvrtého to šlo do prodeje. Když plácnu, že balíček tyčínek jsem prodal za korunu, tak v polských obchodech je pak měli třeba za sedm," říká Kuberka se smíchem.

48 prodejen, 400 zaměstnanců

V současnosti má impérium Kuberky a spol. kolem čtyř stovek zaměstnanců. Před 21 lety jich bylo okolo dvou stovek. Firma má 48 prodejen, šest z nich proniklo i do hlavního města. Zásobuje také několik potravinových řetězců, nejvíce Kaufland. "Je to ale loterie. Někam chvíli dodáváme a pak nás odmítnou, jelikož se objeví jiný, který schválně jde hodně pod cenu," upozorňuje podnikatel.

Jizerské pekárny dnes vyrábí kromě veškerého pekařského sortimentu také lahůdky, knedlíky, zákusky nebo dorty. "Poskytujeme i cateringové služby," dodává Kuberka. Firma má na svědomí i jeden patent – bezlepkovou směs na pečení Jizerka. Vyrábí také 30 druhů bezlepkových potravin.

Zajímavostí je, že čtyři z pěti společníků, kteří v roce 1993 Jizerské pekárny založili, do dnes ve firmě zůstává. Pátý už bohužel zemřel, ale nahradila ho jeho dcera.

"Dost lidí se diví, že jsme tak dlouho spolu vydrželi. Ale správně jsme si to rozdělili, jeden byl strojař, druhý právník a podobně, každý má své místo," odůvodňuje Kuberka. "Občas se někde v hospodě pohádáme, ale vždycky pak jdeme do hospody znovu, vyříkáme si to a jedeme dál," uzavírá podnikatel.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Po zápasu Liberec - Slavia řeší policie útok chuligána, vandalismus i opilce

Liberecký Tomáš Wiesner v hlavičkovém souboji se slávistou Jakubem Jugasem.

Jeden trestný čin a čtyři přestupky jsou výsledkem nedělní invaze slavistických fanoušků na fotbalový zápas svého týmu...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ FANDA - VÝVOJ ELEKTRONIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz