Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přípravka na školku. V českolipských jeslích děti nekřičí ani nezlobí

  6:30aktualizováno  6:30
Mezi prvními jeslemi v Libereckém kraji vzniklo Dětské centrum Delfínek v České Lípě. Redaktor MF DNES se proto do miniškolky vypravil. Byl překvapen, jak samostatné děti jsou.

Osmnáctiměsíční Terezka si hraje s kostkami. Směje se, když o půl roku staršímu kamarádovi spadne pracně postavená věž. Vedle v televizi dovádí Krteček, ale holčička dává přednost plastové skluzavce. Opodál se v hrnci hřeje rajská omáčka s kolínky, která bude k obědu.

Typické pondělní ráno, jen s tím rozdílem, že místo mámy jsou tu tety a místo pokojíčku obří barevně vymalovaná místnost. V ní si hraje celkem deset capartů. Dětské centrum Delfínek, jediné zařízení typu „jeslí“ ve čtyřicetitisícové České Lípě, čeká další perný den.

Ředitelka a zakladatelka miniškolky Dita Vohlídalová byla jedna z prvních žen v Česku, která v právním vakuu roku 2013 založila ve městě jesle, neboť taková služba tu chyběla. Dnes se tu denně stará o dvanáct dětí.

„Jsme pro mladší děti, jejichž rodiče se třeba chtějí vrátit do práce, ale v normální školce, která je zpravidla od tří let, by jim je nevzali. Nebo jejich dítě třeba ještě nosí plenky či nemluví, což je při přijetí do běžné školky překážka,“ vysvětluje ředitelka.

Pohlídat svého potomka si sem dává i jeden z nejlepších českých basketbalistů historie Luboš Bartoň, který dokonce v dresu Barcelony v roce 2010 vyhrál Evropskou ligu.

Jesle jako „přípravka“ na školku

Většina lidí však českolipskou miniškolku využívá jako „přípravku“ na normální školku. Jako třeba Jaroslav Rundus, dědeček Terezky. Rok a půl starou holčičku vodí do Delfínku, protože chce vnučku naučit respektu a základům disciplíny. Dvě hodiny denně zde ji prý vždycky něčemu přiučí.

„Když je dítě do tří - čtyř let jen s mámou a pak ho z ničeho nic dáte do školky, bere to jako křivdu. Protestuje, zlobí, prosazuje si svou. V roce a půl ještě ne. Tady dostane průpravu v toleranci jiných dětí, v respektování autority, v základech stolování, uklízení hraček, mytí rukou. Tohle všechno se mu za dva roky bude hodit ve školce,“ zamýšlí se muž.

A ve svých myšlenkách jde ještě dál: „Matka s dítětem na mateřské z něj často nevykřeše nic, maximálně tak nesamostatnost, nezvladatelnost, rozmazlenost a hyperaktivitu. Vidíme to denně kolem sebe. Schválně se ale podívejte, že děti v miniškolce takové nejsou. Tady už mají své mozečky připravené na vyšší stupeň,“ ukazuje Rundus do davu dětí, které si vzájemně hrají, pobíhají a škádlí se, přitom jsou ale tak nějak podivně klidné, rozvážné a soustředěné.

„Každou chvíli tu mám maminku, která mi ráno šokovaná vypráví, co všechno se dítě od včerejška naučilo nového - což je díky velmi tvořivému prostředí, co tu má. A když mi sem to dítě dávali, neumělo se ani samo najíst nebo říct děkuji,“ potvrzuje Dita Vohlídalová.

Mezitím se do davu dětí vmísí další dvě „tety“, jak děti své vychovatelky oslovují. Blíží se oběd a je třeba děti usadit ke stolečkům. Lenka Svatoňová, alias teta Léňa, mi popisuje, jak těžké případy tu někdy měly.

Malí Vietnamci neuměli ani slovo česky

„Zažily jsme tu třeba čtyři malé Vietnamce, ti neuměli vůbec česky, ani slovo. Jejich rodiče byli od rána do večera v práci a na děti vůbec nemluvili. My tady tu jejich rodinu vlastně suplovali,“ ukazuje mladá vychovatelka na dveře ledničky. Na ní je magnetem připnutý papír s vietnamskými frázemi přepsanými foneticky. Aby se dětí mohly zeptat alespoň na to, jestli nemají hlad nebo nepotřebují čůrat.

Je čas oběda. I ty nejmenší, sotva rok a půl staré děti berou do rukou lžíce a nabírají plné porce červené omáčky s těstovinami. A co víc, žádné z dětí nemusí odkládat dudlík - žádné z nich jej totiž dávno nemá.

„Divil byste se, ale i roční děti se umí strašlivě rychle socializovat a učit žít v kolektivu. Většinou když je problém s ‚mamánkovstvím‘, tak na vině je rodič, ne dítě. Maminky bývají na potomka příliš upnuté a emotivní. Svůj stres pak přenášejí na dítě, které je plačtivé, neboť cítí, že se něco děje,“ zdůrazňuje ředitelka. „V této fázi doporučuji, aby žena omezila emotivní výlevy a srdceryvné loučení. Předání ročního dítěte do školky se pak obejde bez slz,“ radí.

Mezitím děti dojedly a je čas na polední siestu. Tety čtou pohádky, děti polehávají na matracích a několik starších si kreslí. Žádné dítě nezlobí, nekřičí nebo neprotestuje. Nevídané.

„Nemyslete si, malé děti jsou tvárné a pokud mají povahovou vlastnost, která je špatná, hodně rychle se jí tu zbaví. V tom je jejich kouzlo,“ loučí se Dita Vohlídalová.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V srpnu 1968 přežil v Desné ohnivé peklo a zachránil hořící ženu

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Všichni svatí stáli 21. srpna 1968 při Miroslavu Jeníkovi, když jel se svým bratrem Ladislavem a Rudolfem Šourkem v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz