Stačí hodina a systém jede „S čidly nastartujeme celý náš zasněžovací systém do...

Stačí hodina a systém jede „S čidly nastartujeme celý náš zasněžovací systém do jedné hodiny,“ pochvaluje si Jan Svatoš, ředitel ještědského areálu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ještěd bude letos pod sněhem rychleji, nová děla se dají spustit z domova

  • 11
Sněžná děla, která se rozjedou automaticky podle počasí, budou už letos v zimě na sjezdovkách pod Ještědem. Mají na sobě nová čidla teploty a vlhkosti vzduchu.

„Dají se řídit od počítače. Můžeme je spustit klidně i z domova,“ říká ředitel ještědského areálu Jan Svatoš. Smysl nové techniky za několik milionů korun je jasný. Pokrýt technickým sněhem rychleji než dosud sjezdovky nad Libercem.

Nakoupená čidla stačí na dvacet pět sněžných děl, což je většina. Dalších deset děl umístí zaměstnanci sportovního areálu na dohled od kanónů vybavených čidly. Zapnou je ručně ve chvíli, kdy se rozjedou kanóny s čidly.

„S čidly nastartujeme celý náš zasněžovací systém do jedné hodiny, bez čidel začal kompletně pracovat až za šest hodin,“ upozorňuje Svatoš. „Díky čidlům nepotřebujeme k obsluze kanónu tolik lidí. Neznamená to ale, že bychom nějaké propustili. Jen je nebudeme muset tolik přetěžovat,“ dodal.

Milonové opravy zrychlí rolby

Automatický zasněžovací systém využívá od loňského roku skiareál na tanvaldském Špičáku. V Harrachově se bez něj naopak obejdou.

„Víc než na čidla spoléháme na dlouholeté zkušenosti našich zaměstnanců. Při ruční obsluze sněhových děl a tyčí dokážeme sníh rozprostřít po sjezdovkách rovnoměrněji, než kdybychom spoléhali na automatiku,“ konstatuje provozní náměstek harrachovského skiareálu Vlastislav Fejkl.

Na Ještědu se letos pustili do větších oprav na rolbách. Sportovní areál do nich vložil několik milionů korun - tedy podobně peněz jako do automatizace zasněžovacího systému. Modernizované rolby upraví sjezdovky na Ještědu rychleji a lépe než dříve.

Sportovní areál Ještěd patří městu, jemuž ale chybí peníze na to, aby se liberecké zimní středisko více rozvíjelo a dokázalo konkurovat Krkonoším nebo Krušným horám. Převratná změna nastane, pokud se podaří úspěšně uzavřít nadějná jednání se společností Tatry Mountain Resorts o vstupu do ještědského sportovního areálu.

Tatry Mountain Resorts se řadí mezi kapitálově silné skupiny. Její výnosy dosáhly za prvních šest měsíců letošního roku 46,8 milionů eur (v přepočtu asi miliardu a čtvrt korun). Čistý zisk firmy se blížil ke 150 milionům korun.
Sportovní areál Ještěd naopak kvůli teplé zimě prodělal. V sezóně 2015/16 ho navštívilo ho pouze 55 tisíc návštěvníků - o 20 tisíc méně než o rok dříve.
Liberecké zimní středisko se neobejde bez rozsáhlých úprav sjezdovek.

Snowboardisté se na Ještěd bojí

„Lyžaři vyžadují, aby bezpečné Červené a Modré sjezdovky měly šířku nejméně čtyřicet metrů. Pak se cítí bezpečně a víc si lyžování užijí. Na Ještědu patří mezi Červené sjezdovky Liberecká, ale je široká v průměru pouze dvacet metrů,“ říká Svatoš.

Podle Svatoše se lyžování věnují stále více rodiny s dětmi. Hodně přibylo i snowboardistů. „K nám však nepřijedou, protože se bojí,“ dodává Svatoš.

Prvním krokem k nápravě se staly změny v územním plánu. Jsou již odsouhlasené a počítají s rozšířením sjezdovky na Skalku i s vytvořením nových tras. Schválení se dočkalo prodloužení sjezdovky Pod Lany až k Televizní cestě.

„Povolení k úpravám současných sjezdovek a k vybudování nových tras bychom mohli získat zhruba za dva roky,“ shrnuje Svatoš.