Ještěd, který byl před sedmi lety zařazen mezi kulturní památky, by se mohl dočkat nezbytných oprav.

Ještěd, který byl před sedmi lety zařazen mezi kulturní památky, by se mohl dočkat nezbytných oprav. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hotel a vysílač Ještěd by se po letech mohl dočkat opravy od nájemce

  • 2
Chátrající kulturní památka, hotel a vysílač na Ještědu, by se mohla konečně dočkat opravy. České radiokomunikace uzavřely s nájemcem hotelu dodatek ke smlouvě, ve kterém se o rekonstrukci mluví. Česká stavba století už na ni roky zoufale čeká.

Obsah dodatečných dohod je zatím obestřen tajemstvím. "Měly by směřovat k dlouhodobé spolupráci v zájmu záchrany této jedinečné památky a jejího zachování pro další generace," nechtěl přiblížit obsah dohod Kamil Chalupa, mluvčí Českých radiokomunikací.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Pozoruhodná stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu představuje jeden ze symbolů Libereckého kraje. Stavba vznikla v 60. letech 20. století, jejím architektem byl Karel Hubáček, který za ní získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

V roce 2005 byla budova zařazena mezi národní kulturní památky České republiky, což by mělo zvýšit její šance na zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO.

Na výšku měří budova 94 metrů. V nejnižších dvou patrech je technické zázemí. Nad nimi se nachází vyhlídková terasa se vstupy do restaurace a hotelu. Vstupní hala, bufet, restaurace a hotelové místnosti zabírají čtveřici poschodí.

Dobu, na kterou byl dodatek uzavřen, stejně jako obsah dohod, pokládá za obchodní tajemství a podle svých slov jej nemůže komentovat. Mezi oběma stranami prý také stále probíhají obchodní jednání.

"Nemůžeme komentovat konkrétní dohody v této záležitosti. Nicméně cílem vzájemné spolupráce je zajistit dostatečné investiční prostředky pro rekonstrukci a další rozvoj Ještědu," doplnil mluvčí Chalupa.

Stejně tak podrobnosti týkající se plánované rekonstrukce nechávají Radiokomunikace rozmlžené. "Náklady na rekonstrukci veřejné části objektu by byly plně na straně strategického nájemce," uvedl pouze Chalupa.

"Máme teď období na to, abychom vytipovali ty nejnutnější opravy a zkusili je specifikovat do cen," uvedl jednatel společnosti Ještěd Petr Šmaus.

Jak řekl, horský hotel potřebuje když ne celkovou rekonstrukci, tak alespoň dílčí opravy, zejména pláště. Na mnoha místech zatéká, špatná je vzduchotechnika, samotnou kapitolou jsou upadající interiéry.

"Pokusíme se zajistit spolufinancování ze zdrojů, ze kterých to půjde. Nebo se pokusíme sehnat vlastní investici s tím, že by se potom rozpustila v nájmu," nastínil jednatel Šmaus.

Zápis do UNESCO by ulehčil shánění peněz

V době, kdy se opravou Ještědu zabýval Liberecký kraj, se v souvislosti s přípravou projektu na celkovou rekonstrukci zmiňovala částka kolem 300 milionů. Ještědu by ale výrazně pomohla i mnohem nižší suma. Pro příští rok se rýsuje pouze možnost dosáhnout až na 35 milionů z Norských fondů.

"V souvislosti s opravou to sice není relativně mnoho, ale byl by to první krůček. Teď žádné jiné evropské granty nejsou vypsány. Bude to až po roce 2014," zmínila Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

"Stav Ještědu není dobrý, ale pokud tam bude dlouhodobý nájemce, doufám, že ty nutné opravy interiéru a podobně vylepší i na vlastní náklady, protože to bude chtít delší dobu provozovat," domnívá se Vajnerová.

Ještěd je českou stavbou století a od roku 2006 národní kulturní památkou. Většímu zájmu návštěvníků, stejně jako snazšímu shánění peněz potřebných na rekonstrukci, by pomohl zápis hotelu na seznam UNESCO.

"O možnosti zápisu Ještědu vzhledem k jeho unikátnosti uvažujeme, ale žádost jsme zatím nepodali. Její podání je závislé na možnosti naší společnosti žádat o granty na další potřebnou rekonstrukci Ještědu," dodal mluvčí Radiokomunikací.