Problémem v jídlech pro děti je stále příliš mnoho vepřového masa.

Problémem v jídlech pro děti je stále příliš mnoho vepřového masa. | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Liberec nechce mít tlusté děti. Doporučí školám, co mají kuchařky vařit

  • 21
Boj dětské obezitě a chorobám, které se z ní mohou vyvinout, se rozhodla vyhlásit liberecká radnice. Před časem uspořádala seminář pro kuchařky základních a mateřských škol a radila, jak vařit zdravě, teď vydává manuál o tomtéž tématu.

„Nechceme něco nařizovat nebo zakazovat, je to jen doporučení. Pokud se budou školy podle něho chovat, bude míň obézních dětí a méně metabolických a chronických onemocnění v dospělosti,“ říká náměstek primátora pro školství, kulturu a sociální věci Ivan Langr.

Podle něj doporučení vycházejí z toho, že od září 2015 zákon zakazuje na školách prodej kolových nápojů a sladkostí i reklamu na ně.

„První část manuálu ukazuje konkrétní příklady, staví na čerstvých produktech a ne na průmyslově vyráběných ochucovadlech, směsích a chemických koncentrátech. Druhá upozorňuje na automaty a bufety na školách, kde se stále ještě nezdravé potraviny a nápoje prodávají,“ vysvětluje Langr.

Příručka vymezuje špatné a vhodné potraviny. Mezi ty druhé patří pomazánky, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, ovoce, zelenina a ořechy.

Na příštím radničním semináři se podle Langra budou prezentovat školy a školky, které už se ke zdravému stravování přihlásily. A není to vždycky lehké.

„Snažila jsme se domluvit s provozovateli automatů, aby je naplnili zdravými věcmi a přeslazené nápoje vyměnili za českou balenou vodu. Dali tam jen drahou italskou. Pak jsem chtěla, aby voda byla ve výši očí dětí, ale vydrželo jim to týden, tak jsem jim neprodloužila smlouvu,“ líčí ředitelka ZŠ v Jabloňové ulici Iva Havlenová. „Děti si teď mohou pitnou vodu natočit na chodbě nebo ve třídách.“

S vařením je to složitější. „Z něj jsme vyhodili chemii a do jídelníčku zařadili víc salátů, ale jsme limitovaní penězi. Je to ale běh na dlouhou trať,“ dodává Havlenová.