Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na sportovišti ve Vesci skončily bez souhlasu Liberce tisíce tun zeminy

  17:34aktualizováno  17:34
Na tři sta nákladních aut navozilo podle lidí z okolí do veseckého sportovního areálu bez jakékoli kontroly tuny zeminy, stavební suti a zřejmě i nebezpečného odpadu. Rozčílilo to i městskou opozici, případ řeší i Inspekce životního prostředí. Podle správce areálu se ale nic špatného nestalo.

Navážka se nelíbí ani obyvatelce Vesce Pavlíně Konrádové (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O přesunech obrovského množství materiálu nevěděli městští radní a dokonce ani mnozí představitelé Sportovního areálu Ještěd, pod který spadá i vesecký areál.

Sportovní areál Ještěd je stoprocentní akciovou společností města. „Nejde jen o to, že město ztratilo kontrolu nad tím, co v navážkách skončilo. Ale navíc v době, kdy není schopné vybudovat ve Vesci chodníky, přišlo o statisíce korun, které by jinak soukromá firma zaplatila za uložení tun materiálu,“ domnívá se obyvatelka Vesce Pavlína Konrádová.

Největší část zavážky, údajně až 1100 metrů krychlových, zvýšila dno někdejšího lomu za provozní budovou. Vznikne tam ohniště. Zhruba 700 kubíků vyrovnalo i nedaleký travnatý pozemek u parkoviště, kde zas bude workoutové hřiště. Výškový rozdíl oproti původnímu terénu tam je až čtyři metry.

Ve zmíněném lomu má výška navážky podle aktivistů až tři metry. Poukazují na to, že ve Vesci letos skončily čtyři tisíce tun materiálu.

„Zavážení probíhalo nekontrolovaně, partyzánsky bez stavebního dozoru, který by měl přehled o tom, co se tam naváží a v jakém objemu. Rozhodně to není žádný perk nebo zemina pro povrchové úpravy, ale jíl a materiál ze stavby,“ upozornil další obyvatel Vesce Jiří Vašák.

Zavážení obou míst od počátku sledoval a fotil. „Jsou tam i cihly, beton, plastové odpady, polystyreny nebo linoleum. Ale i nebezpečný odpad jako živičný dehet, asfalt nebo azbestové střešní odpady,“ tvrdí Vašák.

Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí

Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí. „Zahájili jsme kontrolu. Budeme vyžadovat příslušné dokumenty, povolení a jiné důkazy. Jestli došlo k porušení zákona, ale ještě nevíme,“ zmínila Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Liberci.

„Aut rozhodně nebylo tři sta, maximálně sto třicet. Kategoricky ale odmítám, že tam je nebezpečný odpad, nic špatného jsme tam nedovezli. Je to běžná vytěžená zemina z průmyslové zóny Jih a máme na ni certifikáty. Vše můžeme doložit,“ reagoval ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš.

Akce měla podle něj naopak vylepšit areál. „V lomu se držela voda, opékání by po deštích nebylo možné několik dní. Na zatravněné ploše tento problém odpadne,“ míní Svatoš.

Na zastupitelstvu se kvůli navážkám ve Vesci, o kterých město jako vlastník areálu nevědělo, strhla velká diskuse.

„Nechám teď stranou, co vlastně navážka obsahuje. Závažné ale je, že Sportovní areál Ještěd si navážku ujednal s ‚dodavatelem‘, aniž by se zeptal pronajímatele, tedy města. Došlo k závažné změně pronajatého pozemku. Je to v rozporu s občanským zákoníkem. Měla o tom vědět rada města,“ míní opoziční zastupitel Michal Hron (Starostové).

Souhlasí s ním zastupitel za ODS Ondřej Červinka. „Došlo k zásadnímu pochybení jak vedení společnosti, tak představenstva. Uložení tak obrovského množství zeminy mělo odsouhlasit město jako vlastník areálu,“ řekl Ondřej Červinka.

Zastupitelé si vyžádali podrobnou zprávu

Oba zastupitelé se obávají i toho, že pokud se potvrdí uložení nebezpečného odpadu, doplatí na to sportovní areál i město. Zastupitelé si už vyžádali podrobnou zprávu.

„Máme připravenou projektovou dokumentaci. Nabídka materiálu přišla dříve, než jsme to měli schváleno, to je pravda. ‚Papírová válka‘ by znamenala ztrátu šedesáti dní, a to už bychom neměli šanci mít materiál zadarmo,“ vysvětlil Svatoš.

Odmítá, že by město přišlo o peníze. „Takový materiál se spíš kupuje než platí. Navíc tam dvanáct dní pracoval po osmi hodinách bagr.“

S tím ale nesouhlasí Jiří Vašák. „Nejbližší legální místo v Liberci pro uložení jílové zeminy v tomto objemu je v pískovně v Rynolticích, kde se platí za uložení tuny osmdesát korun, je však potřeba připočítat ještě dopravné. Soukromá firma uložením do areálu ve Vesci ušetřila nejen poplatek za skládkovné, ale i náklady za dopravu,“ vypočítává Vašák.

„Věděli jsme o záměru dělat drobné terénní úpravy ve Vesci. Představenstvo Sportovního areálu Ještěd se ale zabývá strategickými plány. Není to tak, že by bylo u každého provozního činu, co dělá pan ředitel. Srovnání plochy pro ohniště je v kompetenci ředitele. Faktem je, že tady množství navážky přesáhlo hranici, která by se dala dělat bez povolení,“ řekla předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd Zuzana Kocumová.

„Zároveň v žádném případě nedošlo k omezení možnosti využívání areálu ve Vesci,“ zdůraznila.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Strážníci jezdí v SUV, vyšla je levněji než běžné zákazníky

Nové škodovky mají za sebou prvních pár tisíc naježděných kilometrů v barvách...

Strážníci v České Lípě si pořídili nová auta. Jejich vozový park se rozrostl o dvě Škody Karoq. Jde o nejvýkonnější...

Najdete na iDNES.cz