Semilská nemocnice měla v minulosti smůlu a dostala se do problémů. Trápí ji...

Semilská nemocnice měla v minulosti smůlu a dostala se do problémů. Trápí ji hlavně odchody lékařů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Semilská nemocnice se sloučí s jilemnickou, předejde tím úpadku

  • 4
Semilská a jilemnická nemocnice se od ledna spojí v jednu. Sloučení má zlepšit péči především v Semilech, kde měli v poslední době velké problémy s obsazováním volných míst. Dosavadní ředitelé obou nemocnic počítají se změnami, budou prý ale postupné.

Chodníky před semilskou nemocnicí pokrývá soustavná vrstva ledu. Pásky varují před uklouznutím, v oknech je tma. Pohled na areál odpovídá situaci, která v posledních letech v nemocnici panovala. Odchodům lékařů a rušení oddělení by ale teď mohl být konec. Semilská nemocnice se spojí s jilemnickou, což jí do budoucna ušetří peníze.

Společné nákupy zlevní provoz

„Spojením obou nemocnic docílíme silnějšího postavení ve východní části kraje, nemocnice v Semilech se stane součástí páteřní sítě nemocnic, kterou dále bude podporovat ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo pro místní rozvoj. Získáme větší vyjednávací sílu vůči dodavatelům, zdravotním pojišťovnám. Společné nákupy materiálů a služeb nám pak pomohou zlevnit provoz,“ vyjmenovala výhody spojení ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová, která nevylučuje, že nemocnici čekají změny.

„Budou předmětem jednání se zdravotními pojišťovnami. Pro rok 2017 však neplánujeme žádnou změnu ve struktuře lůžkové péče. Pacienti i nadále mohou navštěvovat stávající ambulance a být hospitalizováni na stávajících odděleních,“ doplnila Kuželová.

Semilská nemocnice procházela krizí

Ze spojení bude těžit především semilská nemocnice, kterou postihlo v nedávné době několik ran. „Měla v předchozích letech opakovaně jistou smůlu. Nejprve ji opustil tým ortopedických lékařů, který odešel do Turnova, v roce 2012 v Černé Hoře tragicky zahynul přednosta interního oddělení, v roce 2015 odešel do Frýdlantu tým chirurgů a koncem roku došlo z personálních důvodů k uzavření interního oddělení. Hospodaření semilské nemocnice vykazovalo cyklické výkyvy, plusy a minusy,“ vypočítal ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.

Nemocnice se stala nestabilní a potřebovala nutnou pomoc. „Nejprve se jednalo s jabloneckou nemocnicí, poté s libereckou. V květnu roku 2015 byla vypracována analýza možných řešení. Na tomto podkladě bylo rozhodnuto, že nejlepším řešením, a to z mnoha hodnocených pohledů, včetně geografického, bude sloučení s jilemnickou nemocnicí,“ vysvětlil Kalenský.

Zastupitelé obou měst už sloučení schválili. „Celorepubliková krize ve zdravotnictví ohrožuje fungování malých nemocnic a byl to logický krok. Věřím, že se podaří zkvalitnit a prohloubit péči. Zároveň bychom chtěli jilemnickému regionu poskytovat následnou péči co nejblíže svému domovu,“ těší spojení nemocnic starostku Semil Lenu Mlejnkovou.

Dříve pomáhali lékaři z Liberce

Aby se mohli politici dohodnout na řízení spojených nemocnic, bylo třeba obě nemocnice nechat ocenit a porovnat budoucí podíly v nové společnosti. Jilemnická byla oceněna na hodnotu téměř 549 milionů korun, semilská pak na zhruba 343 milionu korun.

Semilské nemocnici pomáhala v minulosti i nemocnice liberecká. Do Semil posílala své lékaře, ale od toho postupně upustila. „Liberecká nemocnice nemůže nadále té semilské pomáhat, musí aktuálně řešit vlastní potřeby, a proto odejmula souhlasy k výkonu funkce všem Semilům dosud pomáhajícím lékařům,“ dodal Kalenský.